Խաբեությամբ Հայաստանում հայտնված չորս հնդիկները վերադարձել են Հնդկաստան
Հնդկաստանի չորս քաղաքացիները, ովքեր հնդկական տուրիստական գործակալությունների խաբեության հետևանքով դժվար կացության մեջ էին հայտնվել Հայաստանում, ուղարկվել են հետ՝ Հնդկաստան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Թվիթեր»-ում հայտնել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատունը:
«Փենջաբից Հնդկաստանի չորս քաղաքացիները, ովքեր Հայաստանում հայտնվել էին դժվարին կացության մեջ, այսօր (խմբ. – փետրվարի 8-ին) ուղարկվել են հետ՝ Հնդկաստան»,- ասվում է դեսպանատան գրառման մեջ:
Փենջաբ նահանգի ղեկավար Ամարինդեր Սինխը հայտնել է, որ կարգադրել է տեղի ոստիկանությանը հետևել հետաքննության ընթացքին:
«Գործով 5 մեղադրյալներից 2-ը ձերբակալվել են Քափուրթալա քաղաքի ոստիկանության կողմից: Մնացածները ևս շուտով կձերբակալվեն: Փենջաբի ոստիկանությունը իմ հանձնարարականներով ուսումնասիրում է դեպքը»,- «Թվիթեր»-ում գրել է Ամարինդեր Սինխը՝ ի պատասխան Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուշմա Սվարաջի հայտարարության, որում արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հայտնել էր, թե Փենջաբի ղեկավարը խոստացել է անմիջապես քայլեր ձեռնարկել դեպքի առնչությամբ:
Հնդկական լրատվամիջոցները, մասնավորապես՝ «Hindustan times»-ը «5 օր ոչինչ չեն կերել» վերտառությամբ հոդված էր հրապարակել, որտեղ նշել է, որ Փենջաբ նահանգի 4 երիտասարդներ հայտնվել են անելանելի իրավիճակում: Հրապարակվել է նաև տեսանյութ, որտեղ երիտասարդները պնդում են, որ 5 օր հաց չեն կերել, իսկ տանտերը պահանջում է դուրս գալ տնից: Ըստ օրաթերթի` այդ հնդիկները Հայաստանում են հայտնվել հնդկական տուրիստական գործակալության կողմից տրամադրված վիզայի միջոցով աշխատելու նպատակով, սակայն նրանց չի հաջողվել Հայաստանում աշխատանք գտնել: Դեպքը նաև հնդիկ պատգամավորների ուշադրության կենտրոնում է. նրանք աշխատում են ապօրինություն թույլ տված հնդկական զբոսաշրջային յոթ գործակալների պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ: Նրանցից 6-ն արդեն հրավիրվել են Փենջաբ նահանգի Կապուրտալա քաղաքի ոստիկանություն:

Четыре гражданина Индии, оказавшиеся в Армении обманным путем, возвращены в Индию
Четыре гражданина Индии, оказавшиеся в бедственном положении в Армении в результате обмана индийских турагентов, возвращены обратно в Индию. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает в «Twitter» посольство Индии в РА.
«Четыре гражданина Индии из Пенджаба, оказавшиеся в бедственном положении в Армении, возвращены обратно в Индию», – говорится в записи.
Глава Пенджаба, капитан Амариндер Сингх, ранее заявил, что приказал департаменту полиции Пенджаба внимательно следить за расследованием.
«2 из 5 обвиняемых по этому делу были арестованы полицией Капуртхала. Остальные тоже скоро будут арестованы. PunjabPolice следит за делом согласно моим указаниям», – написал в «Twitter» Амариндер Сингх – в ответ на заявление министра иностранных дел Индии Сушмы Свараджа о том, что глава Пенджаба пообещал незамедлительно принять меры по задержанию мошеннических турагентов в Индии.
Индийские СМИ, в частности, «HindustanTimes» в «статье «Неели ничего 5 дней», пишут, что четыре молодых человека из Пенджаба оказались в Армении в безвыходном положении. Опубликовано также видео, где молодые люди сообщали, что не ели ничего уже 5 дней, а хозяин дома требует освободить дом. В статье говорится также, что они попали в Армению по рабочей визе из индийского турагентства в поисках работы, однако в Армении работы не нашли.
Этот случай оказался в центре внимания индийских парламентариев, и они пытаются привлечь к ответственности 7 турагентов за незаконные действия. 6 из них уже вызваны в полицию города Капуртхала (Пенджаб).
Индийские СМИ, в частности, «HindustanTimes» в «статье «Не ели ничего 5 дней», пишут, что четыре молодых человека из Пенджаба оказались в Армении в безвыходном положении. Опубликовано также видео, где молодые люди сообщали, что не ели ничего уже 5 дней, а хозяин дома требует освободить дом. В статье говорится также, что они попали в Армению по рабочей визе из индийского турагентства в поисках работы, однако в Армении работы не нашли.