Հայաստանը դեռ չի պատասխանել Ստանիսլավ Զասի առաջարկին
Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զասն այն կարծիքին է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը պետք է կայացվի կոնսենսուսով, գրում է Sputnik.by-ը:
«Գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը դեռ ոչ մի կերպ առաջ չի գնում: Ես Հայաստանին առաջարկ եմ ուղարկել և պատրաստ եմ հայկական կողմին հարմար ցանկացած պահի հանդիպել, բայց դեռ պատասխան չեմ ստացել»,-նշել է նա:
Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հաղորդել է, որ ՀԱՊԿ անդամ մյուս պետություններն աջակցել են իր թեկնածությունը գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում:
Նա հատուկ ուշադրության է արժանացրել այն, որ ըստ ՀԱՊԿ կանոնադրության՝ որոշումը կարող է ընդունվել սահմանափակ կազմով:
«Դա լավագույն տարբերակը չէ: Նման որոշումները պետք է կայացվեն կոնսենսուսով: Դա է նորմալ, անխափան աշխատանքի երաշխիքը: Հուսանք, որ նման որոշում կոնսենսուսի միջոցով կկայացվի մոտ ժամանակներս»,- նշել է Զասը:

Армения пока не ответила на предложение Станислава Зася
Решение о назначении генерального секретаря Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) должно приниматься на основе консенсуса, заявил в четверг в Минске государственный секретарь Совета безопасности Беларуси Станислав Зась, передает «Sputnik Беларусь».
«Пока процесс никак не продвигается. Я отправил предложения и готов встретиться в удобное время для армянской стороны, но ответа пока не получил», – заявил глава белорусского Совбеза.
По его словам, все остальные страны, входящие в ОДКБ, поддержали его назначение на пост генерального секретаря организации.
При этом Зась обратил внимание, что уставом ОДКБ предусмотрена возможность принятия решения ограниченным составом.
«Это не самый лучший вариант. Такие решения должны приниматься консенсусом. Это залог нормальной бесперебойной работы. Надеемся, что такое решение на основе консенсуса будет принято в ближайшее время», – резюмировал он.