Վերաքննիչ քրեական դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ պաշտպանական խմբի կողմից ներկայացված բողոքի քննությունը ավարտվել է: Դատարանը գնացել է խորհրդակցական սենյակ: Որոշումը կհրապարակվի փետրվարի 7-ին:
Համացանցում հայտնվել է Քոչարյանի փաստաբանների վերաքննիչ բողոքի տեքստը: Դատելով ամենից՝ ՀՀ 2-րդ նախագահի գործը ոչ թե տապալվելու է դատավարության ընթացքում, այլ արդեն իսկ կարելի է ասել, որ մեղադրող կողմի փաստարկները տապալված են:
Եթե գործին նայենք «չոր» իրավական տեսանկյունից, ապա ոչ միայն Քոչարյանին կալանավորելու հիմքեր չկան, այլ գործը, ինչպես ասում են, սպիտակ թելերով է կարված, և նա պետք է ազատ արձակվի:
Դատավորը վաղը կարող է պատմական որոշում կայացնել այնպես, ինչպես, օրինակ, ամերիկյան դատական համակարգի ներկայացուցիչներն են նախադեպային որոշումներ կայացնում՝ դրանով իսկ ազդելով ԱՄՆ իրավական ու քաղաքական համակարգի զարգացման վրա: Նշենք, որ կա նաև մեր նախադեպը, երբ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը, չնայած տարատեսակ ճնշումներին, խափանման միջոց կալանքը փոխելու որոշում կայացրեց:
Ինչ վերաբերում է իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներին, ապա ակնհայտ է, որ նրանք, ովքեր ներգրավված են այս գործում և ապօրինություններ են թույլ տվել, քաղաքական իրավիճակի փոփոխության արդյունքում վաղը պատասխանատվության են ենթարկվելու օրենքի ողջ խստությամբ:
Հայաստանը պետք է դուրս գա այս վիճակից, քանզի մենք Հայաստանի ու Արցախի համար լրջագույն մարտահրավերների առաջ ենք կանգնած, ու կառավարությունը պետք է զբաղվի այդ մարտահրավերների հաղթահարմամբ, այլ ոչ թե առաջնորդվի նեղ շահերով ու տառապի քինախնդրությամբ:
Փաշինյանի կառավարությունը հսկայական թվով ձայներ է ստացել ու պետք է գնա հանրությանը համախմբելու, նախորդ տարվա մայիսին հռչակված սիրո և հանդուրժողականության կարգախոսին հավատարիմ մնալու, մեր երկրում բարեփոխումներ իրականացնելու և վենդետաներ չանելու ճանապարհով:
Դատավոր Մնացական Հարությունյանից, ըստ այդմ, շատ բան է կախված: Թե ինչպիսի որոշում կկայացնի նա, կիմանանք վաղը:
Ի՞նչ որոշում կկայացվի Ռոբերտ Քոչարյանի հարցով

Какое решение будет принято по вопросу Роберта Кочаряна?
В Апелляционном уголовном суде завершилось рассмотрение жалобы стороны защиты 2-го президента РА Роберта Кочаряна касательно принятого судом первой инстанции решения о продлении его ареста еще на 2 месяца. Суд удалился в совещательную комнату. Решение будет оглашено 7 февраля.
В сети появился текст апелляционной жалобы адвокатов Кочаряна. Судя по всему, дело 2-го президента РА не то чтобы развалится в ходе судебного процесса, а уже можно утверждать, что аргументы стороны обвинения провалились.
Если рассматривать дело сугубо с юридической точки зрения, то в нем не только не имеется оснований для ареста, но и само дело, как говорится, шито белыми нитками, и он должен быть выпущен на свободу.
Судья может принять историческое решение точно так же, как, например, представители американской судебной системы принимают прецедентные решения, влияя тем самым на развитие правовой и политической систем США. Отметим, что у нас есть и свой прецедент, когда судья Александр Азарян, несмотря на различного рода давления, принял решение об изменении меры пресечения в виде ареста.
Что касается представителей правоохранительной системы, то очевидно, что те, кто вовлечен в это дело и позволил себе беззаконные проявления, в результате изменения политической ситуации завтра будут привлечены к ответственности по всей строгости закона.
Армения должна выйти из этой ситуации, так как РА и Арцах стоят перед серьезнейшими вызовами, и правительство должно заниматься их преодолением, а не руководствоваться узкими интересами и страдать местью.
Правительство Пашиняна получило колоссальное количество голосов, и оно должно пойти по пути консолидации общества, соблюдения провозглашенного в мае прошлого года лозунга любви и толерантности, осуществления в стране реформ и отказа от вендетт.
В этом плане от судьи Мнацакана Арутюняна зависит очень многое. Какое же решение им будет принято, станет ясно в ближайшее время.