Կատարում ՀՀ դեսպանություն կստեղծվի. նստավայրը` Դոհա
Կատարի Պետությունում կստեղծվի Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն: Համապատասխան որոշման նախագիծը, factor.am–ի փոխանցմամբ, ընդգրկված էր Կառավարության փետրվարի 6-ի նիստում՝ չզեկուցվող հարցերի շարքում:
Ըստ որոշման հիմնավորման՝ Միջին և Մերձավոր Արևելքի, այդ թվում՝ Ծոցի արաբական երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ: Նկատի ունենալով Կատարի հետ Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունները, այդ երկրի բարձր կենսամակարդակն ու ներդրումային հնարավորությունները, վերջին շրջանում Հայաստանի և Կատարի միջև աճ արձանագրող առևտրաշրջանառությունը, ինչպես նաև Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների թիվը՝ երկու երկրների միջև ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ Կատարի Պետությունում (նստավայրը՝ Դոհա) բացել Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն: Կատարական կողմը նաև պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանի կողմից դեսպանություն բացելու դեպքում պատասխանել փոխադարձության սկզբունքով և Երևանում բացել Կատարի Պետության դեսպանություն: Կատարական կողմը պատրաստ է տարեկան 400.000 կատարական ռեալ (մոտ 110.000 դոլար) տրամադրել՝ երեք տարի տևողությամբ, ՀՀ դեսպանության համար տարածք և դեսպանի համար կեցավայր, ինչպես նաև երկու ավտոմեքենա: Կատարի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության պահպանման ծախսը կազմում է 192.584 դոլար, որից 110.000 դոլարն առաջիկա 3 տարիներին կվճարի կատարական կողմը, իսկ 82.584 դոլարը կֆինասնավորվի ՀՀ բյուջեից, որով կվճարվեն դեսպանի և մեկ դիվանագետի աշխատավարձը, դիվանագիտական ծառայության հետ կապված ծախսերի փոխհատուցումները, ինչպես նաև դիվանագետի բնակարանի վարձը:

В Катаре откроется посольство Армении (резиденция в Дохе). Решение об этом принято 6 февраля на заседании Правительства Армении.
Катарская сторона выразила готовность в случае открытия посольства Армении ответить на этот шаг принципом взаимности и открыть посольство Катара в Ереване. Катарская сторона готова в ближайшие три года ежегодно предоставлять 400.000 катарских реалов (примерно 110.000 американских долларов), а также территорию для посольства, резиденцию для посла и два автомобиля.
Отметим, что расходы на содержание посольства составляют 192.584 долларов, из которых 110.000 в ближайшие три года предоставит Катар, а 82.584 долларов будет профинансировано из бюджета Армении.
В Катаре откроется посольство Армении