Եթե Սորոսը որոշել է աջակցել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կայացմանը, որպեսզի նպաստի Հայաստանի ժողովրդավարացմանը, ապա դա նշանակում է, որ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանն ու ժողովրդավարության կայացմանն իրական վտանգ է սպառնում:
Իսկ ո՞րն է նրա աջակցության գինը:
Եթե հաշվի առնենք, որ Սորոսի հայտարարությունը հնչեց Բոլթոնի պլանի տապալման կամ գոնե ժամանակավորապես սառեցման փուլի հետ, ապա պարզ է, որ «ժողովրդավարացման» գինը լինելու է Բոլթոնի պլանի իրագործումը՝ «Տարածքներ ու փող՝ խաղաղության ու կոմունիկացիաների դիմաց» ծրագրի շրջանակներում:
Պատրա՞ստ են Հայաստանն ու Արցախն այսպիսի «ժողովրդավարական» նվերին: Հարցս հռետորական չէ:
Ձրի պանիրը՝ միայն թակարդում

Если Сорос решил помочь становлению гражданского общества Армении, чтобы способствовать демократизации РА, то это означает, что гражданскому обществу и становлению демократии в Армении угрожает реальная опасность.
И какова цена его поддержки?
Если учесть, что заявление Сороса прозвучало одновременно с провалом или хотя бы временной заморозкой плана Болтона, то понятно, что ценой «демократизации» будет реализация этого плана – в рамках программы «Территории и деньги в обмен на мир и коммуникации».
Готовы ли Армения и Арцах к подобному «демократическому» подарку? Вопрос не риторический.
Бесплатный сыр – лишь в мышеловке