Խաղաղության այլընտրանքը կատաստրո՞ֆան է (տեսանյութ)
Վարչապետ դառնալուն պես Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ինքն Արցախի հարցով չի բանակցելու։ Ճիշտ էր այդ հայտարարությունը, թե ոչ, թողնենք մի կողմ։ Փաստն այն է, որ Փաշինյանն այժմ ինտենսիվորեն բանակցում է Ալիևի հետ։ Նրանք արդեն 3 անգամ հանդիպել են։ Դավոսում Բոլթոնի հովանու ներքո տեղի ունեցածն ամենաուշագրավն էր։
«Բանակցություն» բառից խուսափելը դեռ չի նշանակում, որ չես բանակցում։ Միգուցե այդպիսով փորձ է արվում նախկինում արված հայտարարության տակից դուրս գալ, բայց դրանից բան չի փոխվում։
Բանակցություններ կան, և դրանք մտել են վտանգավոր փուլ, քանզի արդեն քննարկումները, տեսակետները և առաջարկները հայտնվելու են թղթի վրա, ու ստացվի նոր փաստաթուղթ։ Այ այդ ժամանակ կսկսվի «կինոն»։ Իսկ մինչ այդ կողմերին կոչ են անում ժողովուրդներին պատրաստել խաղաղության։
Մամեդյարովի հետ 4 ռաունդ բանակցած Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարում է, որ խաղաղության այլընտրանքը կատաստրոֆան է։ Դա բանակցությունների արդյունքներից ու սպասվող զարգացումներից վախեցած մարդու հայտարարություն է։ Յուրօրինակ ինքնախոստովանական ցուցմունք։
Մնացականյանը, թերևս, հասկանում է, որ ի հայտ է գալու այնպիսի փաթեթ, որին «այո» չի կարող ասել պաշտոնական Երևանը, ինչն էլ կմեծացնի ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը։ Հենց դրանից է վախեցած Մնացականյանը, քանզի ներսից է տեսնում ամեն ինչ, բայց սխալը տեղի է ունեցել ամենասկզբում։
Ու հիմա Մնացականյանը փորձում է խաղաղություն մուրալ։ Բայց խաղաղություն մուրալով խաղաղություն հնարավոր չէ ստանալ։ Ճիշտ հակառակը՝ պատերազմն ավելի կմոտենա։
2–րդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ էլ էին ուզում Հիտլերին գոհացնել, որպեսզի խաղաղություն լինի, բայց ստացվեց իրական կատաստրոֆա։
Ինչպես դիպուկ նկատել է Չերչիլն այդ թեմայով՝ անգլիացիներն ուզում էին նվաստանալ, որպեսզի պատերազմ չլինի, բայց ստացան և՛ պատերազմ, և՛ նվաստացում։
ՀՀ իշխանություններն ինչպե՞ս են ժողովրդին պատրաստելու խաղաղության, ու արդյոք դա կբերի՞ խաղաղության։
Հ.Գ.։ Ազգային անվտանգության գծով ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Բոլթոնը խոսել է Ալիևի հետ ու քննարկել Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման թեման։
Եթե հիշում եք, օրեր առաջ Փաշինյանը նույնպես զրույց էր ունեցել Բոլթոնի հետ ու շտապել էր հայտարարել, որ Ղարաբաղի հարցը չի քննարկվել։
Փաստորեն, ստացվում է, որ Բոլթոնը պաշտոնական Երևանի հետ արդեն չի քննարկում Ղարաբաղի հարցը (դա նշանակում է, որ կա՛մ նա Փաշինյանից այդ հարցում համաձայնություն ունի շուտվանից, կա՛մ Փաշինյանի համաձայնության կարիքը նա չունի, քանզի համոզված է, որ ուզածը կստանա) ու դա անում է միայն Ադրբեջանի հետ։ Կամ էլ Բոլթոնը նաև Փաշինյանի հետ է խոսել Ղարաբաղի հարցով, բայց Փաշինյանն, ինչ–ինչ պատճառներից ու հաշվարկներից ելնելով, ուզեցել է թաքցնել դա։ Բայց դե, Ղարաբաղի հարցը ասեղ չէ, որ խոտի դեզի մեջ թաքցնես։ Ինչպես ասում են, բանակցողինն ու հեռախոսազրույց ունեցողինը 40 օր է,իսկ երբեմն՝ ավելի քիչ։
Փաստորեն, ստացվում է, որ Բոլթոնը պաշտոնական Երևանի հետ արդեն չի քննարկում Ղարաբաղի հարցը (դա նշանակում է, որ կա՛մ նա Փաշինյանից այդ հարցում համաձայնություն ունի շուտվանից, կա՛մ Փաշինյանի համաձայնության կարիքը նա չունի, քանզի համոզված է, որ ուզածը կստանա) ու դա անում է միայն Ադրբեջանի հետ։ Կամ էլ Բոլթոնը նաև Փաշինյանի հետ է խոսել Ղարաբաղի հարցով, բայց Փաշինյանն, ինչ–ինչ պատճառներից ու հաշվարկներից ելնելով, ուզեցել է թաքցնել դա։ Բայց դե, Ղարաբաղի հարցը ասեղ չէ, որ խոտի դեզի մեջ թաքցնես։ Ինչպես ասում են, բանակցողինն ու հեռախոսազրույց ունեցողինը 40 օր է, իսկ երբեմն՝ ավելի քիչ։

Став премьером, Никол Пашинян заявил, что не будет вести переговоров по вопросу Арцаха. Верным было это заявление или нет, оставим пока в стороне. Факт в том, что Пашинян сейчас интенсивно переговаривается с Алиевым. Они встречались уже 3 раза. Прошедшая в Давосе под патронажем Болтона встреча была самой примечательной.
Избегать слова «переговоры» еще не означает не вести переговоров. Возможно, этим предпринимается попытка выкрутиться из-под сделанных в прошлом заявлений, но от этого ничего не меняется.
Переговоры есть, и они вошли в опасный этап, так как обсуждения, позиции и предложения уже окажутся на бумаге, и получится новый документ. Именно тогда и начнется кино. А до этого стороны призывают подготавливать народы к миру.
Проведший 4 раунда переговоров с Мамедъяровым Зограб Мнацаканян заявляет, что альтернативой миру является катастрофа. Это – заявление человека, испуганного результатами переговоров и ожидающимися развитиями. Своеобразное признательное показание.
По-видимому, Мнацаканян понимает, что в итоге появится такой пакет, которому сказать «да» официальный Ереван не сможет, что, в свою очередь, повысит вероятность возобновления военных действий. Именно этого и боится Мнацаканян, так как видит всё изнутри, но ошибка была допущена с самого начала.
И сейчас Мнацаканян пытается выпросить мир. Однако выпрашиванием мира добиться его невозможно. Наоборот, война еще больше приблизится.
Во время Второй Мировой войны Гитлера тоже хотели ублажить, чтобы добиться мира, но получилась настоящая катастрофа.
Как метко заметил Черчилль на эту тему, англичане хотели избежать войны ценой унижения, но получили и войну, и унижение.
Как власти РА будут готовить народ к миру, и приведет ли это к миру?
P.S. Советник президента США по вопросам безопасности Болтон провел телефонную беседу с Алиевым и обсудил тему урегулирования Карабахского конфликта.
Если помните, днями ранее Пашинян тоже провел беседу с Болтоном и поспешил заявить, что вопрос Карабаха не обсуждался.
Фактически, получается, что вопрос Карабаха Болтон с официальным Ереваном уже не обсуждает (это означает: либо он уже давно получил согласие Пашиняна в этом вопросе, либо необходимости в таком согласии не видит, так как убежден, что получит желаемое) и делает это лишь с Азербайджаном. Либо Болтон говорил на тему Карабаха и с Пашиняном, но последний, по каким-то причинам и расчетам, захотел это скрыть. Как говорится, лжи век, а в данном случае – переговаривающегося и проводящего телефонные беседы, недолог.
Альтернатива миру – катастрофа? (видео)