Փաշինյանի սուպերվարչապետական գայթակղությունը (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը սովորեցրեց, թե ինչպես պետք է իշխանությունից հեռացնել իր խոսքի տերը չեղած մարդուն, բայց մեր հանրությունը չսովորեց, թե ինչպես պետք է անել, որ նոր իշխանությունը չհամարձակվի կրկնել նախորդին, և ինչպես անել, որ բանը փողոց դուրս գալուն չհասնի:
Եթե դու մարդուն տալիս ես անսահմանափակ լիազորություններով պաշտոն (նախկինում դա նախագահի պաշտոնն էր, իսկ հիմա՝ վարչապետինը), ապա բնական է, որ այն կայլասերի իշխանավորին, իսկ բացարձակ այլասերված համակարգը կայլասերի իշխանավորին բացարձակ ձևով:
Խնդիրն, ըստ այդմ, անձերի մեջ չէ: Խնդիրը հասարակական հարաբերությունների ցածր որակի և պետական կառավարման, քաղաքական, տնտեսական համակարգերի անկատարության մեջ է: Պետք է, ուրեմն, պատճառը վերացնել, այլ ոչ թե հետևանքի դեմ կռիվ տալ:
Քա՛յլ արա, մերժի՛ր ստին
Հեծանիվ պետք չէ հորինել: Առաջադեմ աշխարհը ձևը գտել է: Դա զսպումների ու հակակշիռների ինստիտուցիոնալ մեխանիզմն է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների միջև:
Լիազորությունները և պատասխանատվությունը պետք է հավասարակշռված լինեն:
Հասարակությունն իշխանություն ձևավորելու հաջորդ օրը պետք է, պատկերավոր ասած, մահակը ձեռքը վերցնի ու դառնա պահանջատեր, այլ ոչ թե հույս ունենա, որ իշխանավորը լավն է, ու իրենց լավ կնայի:
Աշխարհի ոչ մի իշխանություն և, առավել ևս, Նիկոլ Փաշինյանինը, հակված չէ իրապես հաշվետու լինելու հասարակությանը և չգայթակղվելու իշխանության հնարավորություններով, եթե չկան զսպող մեխանիզմ ու սթափ հասարակություն: Հաշվետու իշխանությունը միայն ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ու կայացած քաղաքացիական հասարակության դեպքում է լինում:
Մենք հիմա տեսնում ենք, որ մեր հանրության ճնշող մեծամասնությունն իր «ես»-ը հանձնել է մեկ մարդու և նրանից ունի մեծ ակնկալիք, սակայն դա բերելու է մեծ հիասթափության, քանզի Նիկոլ Փաշինյանին չեն զրկել իշխանությամբ չգայթակղվելու հնարավորությունից, կամ գոնե չեն նվազեցրել այդ գայթակղություններին տրվելու մարդկային հակվածությունը:
Փաշինյանն էլ, օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, հիմա անում է այն, ինչ նախկինում քննադատում էր, և չի անում այն, ինչ նախկինում պարտադրում էր անել ՀՀԿ-ականներին:
Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է սուպերվարչապետական համակարգին:
Մերժվել է Սերժը, բայց ոչ սերժիզմը
Նախորդ տարվա ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած քաղաքական բուռն իրադարձությունները, որոնք փաշինյանենք կոչում են «թավշյա հեղափոխություն», «Քա՛յլ արա, մերժի՛ր Սերժին» կարգախոսի ներքո էին:
Այդ «մերժումը» անձնավորված էր, բայց պարզ էր, որ խոսքն ավելի լայն կոնտեքստի մասին է: Մերժվում էին միահեծան համակարգը, իշխանության ճյուղերի միանձնյա կառավարումը, հանրային վերահսկողության մեխանիզմների բացակայությունը, լճացումը և այլն:
Նիկոլ Փաշինյանն ու մյուսները քննադատում էին Սերժ Սարգսյանին այն բանի համար, որ նա իր վրայով նոր Սահմանադրություն և օրենսդրություն է կարել: Բայց հենց վարչապետ դարձավ Փաշինյանը, նրան սկսեց դուր գալ ուրիշի հագով կարված կոստյումը: Ավելին՝ նա հիմա նոր լիազորություններ է պահանջում էյֆորիայի մեջ գտնվող հանրությունից:
Փաշինյանի ու մյուսների քննադատությունն առ Սերժ Սարգսյան նաև այն պատճառով էր, որ վերջինս սուպերվարչապետական լիազորություններով է ինքն իրեն օժտում ու հատկապես ուժային կառույցները պահում անձամբ իր ձեռքում, մինչդեռ ճիշտ կլիներ, որ ուժայիններն անցնեին կոլեգիալ կառույցների՝ Կառավարության ու խորհրդարանի վերահսկողության տակ:
Ինչպես դժվար չէ գլխի ընկնել, հանրային պահանջատիրության բացակայության պայմաններում Փաշինյանն ու իր թիմակիցները հիմա ատամներով են պաշտպանում Սերժ Սարգսյանի համար նախատեսված սուպերվարչապետական լիազորությունները և կարծում են, որ ուժայինները պետք է ենթարկվեն վարչապետին, այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանին: Այսինքն՝ ստացվում է, որ Նիկոլենք մերժել են Սերժին, բայց ոչ սերժիզմը, քանզի իրենք են հիմա սերժիզմից օգտվողը:
132 պատգամավորից 131-ի քվեն ստացած Արարատ Միրզոյանն, օրինակ, կարծում է, որ նախորդ իշխանությունները եթե մի լավ բան են արել մեր երկրի համար, ապա դա այն է, որ ուժային կառույցները նախարարություններից դարձրել են գործադիր իշխանության ղեկավարին կից կառույցներ: Նա դա բացատրում է, իբր, այդ կառույցների ապաքաղաքականացմամբ, բայց դա դեմագոգիա է:
Դե պատկերացրեք, թե ինչպիսի հյուսիսկորեական քաղաքական խաղի կանոններ են ներդրվում մեզ մոտ, որ 100 տոկոս ձայնով ԱԺ խոսնակ դարձած մարդը հայտարարում է, թե չի ուզում խորհրդարանական վերահսկողության տակ առնել ուժային կառույցներին, և ճիշտ է համարում դրանք մեկ մարդու՝ Նիկոլ Փաշինյանին ենթարկեցնելը: Եվ սրանք խոսում են ժողովրդավարությունից ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունից:
Նորմալ պայմաններում ԱԺ նախագահ դարձած Միրզոյանը պետք է շահագրգռված լիներ, որ ուժայինները խորհրդարանին հաշվետու լինեին, բայց քանի որ մենք այժմ օրենսդիր մարմնում ունենք տարբեր անունների տակ հանդես եկող 132 Նիկոլ Փաշինյան, ու ԱԺ խոսնակի 100 տոկոս քվեն փաստացի ստացել է ոչ թե Միրզոյանը, այլ Փաշինյանը, ուստի Փաշինյանը չի կարող կողմ լինել, որպեսզի իր սուպերլիազորությունները պակասեցվեն:
Եթե մեր հանրությունը թույլ է տալիս, որ իրեն խաբեն, ապա ցանկացած իշխանավոր, հայտնի հերոս Զիմզիմովի պես, կստի ու իր խոսքի տերը չի դառնա՝ համարվելով «ղոչաղ»: Ու կապ չունի, որ իշխանության է եկել «Սերդեչնի պրիվետ ատ Զիմզիմովա» ասելով:

Суперпремьерский соблазн Пашиняна (видео)
Никол Пашинян научил, как нужно отстранять от власти не сдерживающего своё слово человека, но наше общество не научилось, как сделать так, чтобы новые власти не осмеливались повторять предыдущих и дело не доходило до улицы.
Если ты вручаешь человеку должность с неограниченными полномочиями (раньше это был пост президента, а сейчас – премьера), то естественно, что она извратит своего обладателя, а полностью извращенная система извратит власть предержащего в абсолютной форме.
Иными словами, проблема не в личностях. Проблема в низком качестве общественных отношений и несовершенстве системы государственного управления, политической и экономической систем. Следовательно, нужно устранить причину, а не бороться со следствиями.
Сделай шаг, отвергни ложь!
Изобретать велосипеда не нужно. Нужный способ прогрессивный мир уже нашел. Это институционный механизм сдержек и противовесов между законодательной, исполнительной и судебной ветвями власти.
Полномочия и ответственность должны быть уравновешены.
Общество на следующий после формирования власти день должно, образно говоря, брать дубинку в свои руки и спрашивать за все предпринятые шаги, а не лелеять надежду, что власть предержащий будет хорошим и будет за ним присматривать.
Ни одна власть в мире, и тем более Никола Пашиняна, не склонна быть реально подотчетной обществу и не соблазняться возможностями власти, если нет сдерживающего механизма и трезвого общества. Подотчетная власть бывает лишь в условиях наличия институциональных механизмов и состоявшегося гражданского общества.
Мы сейчас видим, что подавляющее большинство нашего общества сдало свое «я» одному человеку и связывает с ним большие ожидания, но это приведет к большому разочарованию, так как Никола Пашиняна не лишили возможности не соблазняться властью или хотя бы не уменьшили склонность предаваться этим соблазнам.
Пашинян, в свою очередь, пользуясь сложившейся ситуацией, сейчас делает то, что в прошлом критиковал, и не делает того, к чему обязывал РПА-евцев.
Речь, в частности, касается суперпремьерской системы.
Отвергнут Серж, но не сержизм
Бурные политические события апреля-мая прошлого года, которые пашиняновцы называют «бархатной революцией», проходили под лозунгом «Сделай шаг, отвергни Сержа!»
Это «отвержение» было персонифицированным, но было понятно, что речь шла о более широком контексте. Отвергались система единовластия, единоличное управление ветвями власти, отсутствие механизмов общественного контроля, застой и т.д.
Никол Пашинян и остальные критиковали Сержа Саргсяна за то, что он выкроил под себя новую Конституцию и законодательство. Однако, как только премьером стал Пашинян, ему стал нравиться выкроенный под другого «костюм». Более того, сейчас он требует у пребывающего в эйфории общества новых полномочий.
Критика Пашиняна и остальных в отношении Сержа Саргсяна была также по той причине, что он наделял себя сеперпремьерскими полномочиями, и в особенности держал силовые структуры у себя в руках, между тем как правильным был бы переход силовиков под контроль коллегиальных структур – правительства и парламента.
Как нетрудно догадаться, в условиях отсутствия притязательности общества Пашинян и члены его команды сейчас грудью отстаивают предусмотренные для Сержа Саргсяна суперпремьерские полномочия и считают, что силовики должны подчиняться премьеру, то есть Николу Пашиняну. Получается, что николовцы отвергли Сержа, но не сержизм, так как сейчас сами эксплуатируют данное явление.
Например, получивший 131 из 132 голосов Арарат Мирзоян считает, что если предыдущие власти и сделали что-то хорошее для нашей страны, то это превращение силовых структур из министерств в действующие при руководителе исполнительной власти структуры. Он это объясняет, якобы, деполитизацией данных структур, но это демагогия.
Представьте, какие северокорейские правила политической игры у нас внедряются, раз ставший спикером НС со 100 процентами голосов человек заявляет, что не хочет брать силовые структуры под парламентский контроль и считает правильным их подчинение одному человеку – Николу Пашиняну. И они говорят о демократии и защите прав человека.
Ставший председателем НС Мирзоян в нормальных условиях был бы заинтересован в подотчетности силовиков парламенту, но поскольку сейчас мы имеем в законодательном органе выступающего под 132 различными именами Никола Пашиняна, и 100 процентов голосов спикера НС в действительности получил не Мирзоян, а Пашинян, последний не может быть за то, чтобы его суперпремьерские полномочия были сокращены. В этом вся проблема.
Если наше общество позволяет себя обманывать, то любой правитель, подобно известному герою Зимзимову, будет врать и не отвечать за свои слова, считаясь при этом молодцом. И не имеет значения, что пришел он к власти, говоря «Сердечный привет от Зимзимова».