«Թավշյա» երջանկության 3 բանալիները (տեսանյութ)
Հայաստանում շատ են եղել պաշտոնյաներ, որոնք «թևավոր» մտքեր են արտասանել, և այդ մտքերը «կպել» են նրանց ու պոկ չեն եկել՝ դառնալով նրանց այցեքարտը:
Ընդհանրապես, խելոք բաները շատ ավելի քիչ են հիշվում ու տարածվում, քան ախմախությունները, քանզի խելոք մտքերը սիրում են լռություն, իսկ ախմախությունները՝ աղմուկ:
Խելոք մարդիկ համեստ են և սիրում են արդյունքներով ապացուցել իրենց ճշմարտացիությունը, իսկ ժողովրդի սիրելիներն անգերազանցելի են միայն ձայները գլուխները գցելու և ոչինչ չանելու գործում, ավելի ճիշտ՝ «թևավոր» մտքեր դուրս տալով:
Ի դեպ, «թևավոր» մտքեր հրապարակ նետելու հարցում նոր իշխանություններն անգերազանցելի են: Ամեն մի օրը հումորային հաղորդման կամ հոգեբուժարանի նյութ է տալիս: Բայց ուրախանալ պետք չէ, քանզի դրանց ազդեցության օբյեկտը ՀՀ քաղաքացին է:
Քայլարածները չգիտեն, որ լեզուն չի կարելի է այդպես դաժանաբար շահագործել, իսկ ուղեղը մարդուն տրված է, որպեսզի խոսելուց առաջ մտածի, իսկ որոշների դեպքում՝ չխոսի նույնիսկ մտածելուց հետո:
Քա՛յլ արա, ավտոյիդ կարկասը վերացրո՛ւ
Նիկոլ Փաշինյանը շատ հաճախ մի միտք է հայտնում, հետո 100 հոգի հավաքվում են ու չեն կարողանում գլուխ հանել: Դա, անշուշտ, նրանից է, որ Փաշինյանը տարբերվում է շատերից: Նա ժողովրդի սիրելին է ու ամեն ինչ գիտի:
Նա, օրինակ, գտել է մեր երկրում ահռելի փոփոխությունների հասնելու ձևերը և մեր երկրի գլխավոր խնդիրները: Դրանք պայմանականորեն կարելի է անվանել ««Թավշյա» երջանկության 3 բանալիներ»:
Ըստ Փաշինյանի՝ եթե մեր երկրում 3 բան փոխվի գոնե վիզուալ մակարդակում (այսինքն՝ վարչապետի աչքին դրանք չերևան), ապա կարելի է ասել, որ մենք կկառուցենք մեր երազների Նյու Վասյուկին կամ մեր սրտի պետությունը:
Այդ 3 բաներն են՝
1. աղբը, որը համատարած է (փաստորեն, Փաշինյանն իր շուրջբոլորը նայում ու աղբ է տեսնում, և դժվար է նրա հետ չհամաձայնելը),
2. «բուդկաները», որոնք ակնհայտորեն նյարդայնացնում են ժողովրդի վարչապետին,
3. հին ավտոմեքենաների կարկասները, որոնք մարդկանց բակերում տարիներով մնում են:
Հերիք է՝ դրանք վերանան, և վերջ, մենք առաջընթաց կարձանագրենք: Մոտավորապես այնպես, ինչպես տխրահռչակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի պատկերացրած կովերի պտուկները կթելուց առաջ գոլ ջրով լվանալով կամ 160.000-դոլարանոց բիոզուգարան (ընդ որում՝ չաշխատող) Հայաստանում տեղադրելով:
Աղբը, «բուդկաները» և երկաթյա նժույգների հին կարկասները էսթետիկական առումով, իրոք, հաճելի չեն, բայց հավաստիացնում ենք, որ մեր երկրի առաջին երեք խնդիրները դրանք չեն: Դրանք խնդիրների հետևանքներն են:
Դատելով մեր երկրում տեղի ունեցող քաղաքական, տնտեսական ու հասարակական զարգացումներից, վարվող արտաքին քաղաքականությունից, ինչպես նաև քաղաքական էլիտայի մտածելակերպից, մեր երկրի թիվ մեկ խնդիրը ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆՆ է:
Բանակում, անվտանգության համակարգում, տնտեսության մեջ, դատաիրավական համակարգում և մյուս բոլոր ոլորտներում առկա խնդիրների լուծումը պետք է սկսել ՄԱՆԿԱՊԱՐՏԵԶԻՑ:
Վերաձևակերպելով Ռասելի ձևակերպումը՝ կարող ենք ասել, որ Հայաստանի բոլոր դժբախտությունների պատճառը տգիտությունն է: Տգիտությունն է ծնում աղքատություն, պետության թուլություն և պարտություն:
Կրթությունը մեր երկրի համար պետք է հայտարարվի ռազմավարական թիվ մեկ ուղղությունը: Մեր մանկապարտեզները, դպրոցները, բուհերը, փաստորեն, հսկայական քանակի հիվանդ մտքեր ու դեբիլներ են արտադրում: Հետո այդ մտքերով ու դեբիլիզմով տառապող հիվանդները մտնում են տնտեսություն, քաղաքականություն ու հասարակական կյանքի այլ ոլորտներ և սպառնալիք դառնում մեր երկրի համար:
Մեզանում բազմաթիվ միֆեր ու հիվանդ գաղափարներ են շրջանառվում: Ու ցավն այն է, որ այդ միֆերը և հիվանդ գաղափարները փորձ է արվում կյանքի կոչել, ու միայն փորձանքի հանդիպելուց հետո է մեր ժողովուրդը տեսնում, որ սխալվել է: Ու ցավն այն է, որ շատ հաճախ մեր իսկ սխալներից հետևություններ ու ճիշտ եզրահանգումներ չենք անում: Իսկ եզակի ճիշտ քայլերը չենք գնահատում ու մեր խնդիրների լուծման բանալիները դրսում ենք փնտրում:
Մի խոսքով, պետք է սկսել ՄԱՆԿԱՊԱՐՏԵԶԻՑ: Իսկ միգուցե դրանից էլ շուտ:
Հ.Գ.: Մի հայտնի փիլիսոփայի յոթ տարեկան երեխայի ծնողը հարցնում է, թե երբ կարող է նրա մոտ տանել որդուն, որպեսզի նրան փիլիսոփան նախնական կրթություն տա: Փիլիսոփան հետաքրքրվում է, թե քանի տարեկան է երեխան:

«3 секрета «бархатного» счастья» (видео)
В Армении было много чиновников, которые высказывали «крылатые» мысли, и они «прилипали» к ним и ставились их визитной карточкой.
Вообще, умные вещи запоминаются и распространяются намного реже, чем всякие глупости, так как умные мысли любят тишину, а глупые – гомон.
Умные люди – скромны и любят доказывать свою правду результатами, а любимчики народа неподражаемы лишь в надрывании глоток и ничегонеделании, вернее – в изречении «крылатых» мыслей.
Кстати, в плане снабжения общества «крылатыми» мыслями новые власти попросту неповторимы. Каждый день дает материал для юмористической передачи или психлечебницы. Однако радоваться здесь нечему, поскольку объектом их воздействия является гражданин РА.
Моишаговцы не знают, что язык нельзя так нещадно эксплуатировать и что голова человеку дана, чтобы думать, прежде чем высказываться, а в случае с некоторыми – не высказываться даже подумав.
Сделай шаг, убери каркас своего автомобиля!
Никол Пашинян очень часто высказывает мысль, с которой затем не может разобраться целая сотня. Несомненно, всё то оттого, что Пашинян отличается от многих. Он – любимчик народа, и всё знает.
Например, он нашел способ добиться в нашей стране колоссальных изменений и знает наши главные проблемы. Их условно можно назвать «3 секрета «бархатного» счастья».
Согласно Пашиняну, если в нашей стране изменить 3 вещи хотя бы на визуальном уровне (то есть, чтобы они не показывались премьеру на глаза), то можно будет сказать, что мы построим Нью-Васюки нашей мечты или государство нашего сердца.
Эти 3 вещи:
1. мусор, который везде (фактически, Пашинян осматривается вокруг и видит мусор, и не согласиться с ним здесь довольно трудно),
2. будки, которые явно нервируют народного премьера,
3. каркасы старых автомобилей, которые годами остаются во дворах.
Как только это будет ликвидировано, мы сразу же зафиксируем прогресс. Примерно такой же, как и в случае с промыванием коровьего вымени теплой водой перед доением или установкой в Армении биотуалетов (к тому же неработающих) за 160.000 долларов – в представлении печально известного премьера Тиграна Саркисяна.
Мусор, будки и старые каркасы железных коней в эстетическом плане действительно неприятны, но заверяем вас, что первыми тремя проблемами нашей страны являются не они. Это – следствия проблем.
Судя по происходящим у нас политическим, экономическим и общественным развитиям, по проводимой внешней политике, а также по мышлению политической элиты, проблемой номер один нашей страны является ОБРАЗОВАНИЕ.
Решение проблем во дворах, в системе безопасности, экономике, судебно-правовой системе и во всех других сферах нужно начать с ДЕТСАДА.
Перефразируя Рассела, можем сказать, что причиной всех несчастий Армении является невежество. Именно оно порождает бедность, ослабление государства и поражение.
Образование в нашей стране должно быть объявлено главным стратегическим направлением. Наши детские сады, школы, вузы, фактически, производят колоссальное количество больных мыслей и дебилов. Затем страдающие этими мыслями и дебилизмом больные входят в экономику, политику и другие сферы общественной жизни, становясь угрозой для станы.
У нас вращается множество мифов и больных идей. И прискорбным здесь является то, что эти мифы и больные идеи предпринимается попытка претворить в жизнь, и, лишь будучи клюнутым жареным петухом, наш народ видит, что ошибся. И даже после этого мы очень часто не делаем правильных выводов, а редкие правильные шаги – не оцениваем, как и ищем ключи решения наших проблем вовне.
Словом, нужно начать с ДЕТСАДА. Возможно, даже еще раньше.
P.S. Родитель 7-летнего ребенка спрашивает одного философа, когда может привести к нему своё чадо, чтобы тот дал ему предварительное образование. Философ интересуется, сколько ребенку лет.