Փախուստ անցյալից (տեսանյութ)
Այս խորհրդարանը նորանկախ Հայաստանի ամենաապաքաղաքականն է: Նոր ԱԺ-ն քաղաքականապես գոյություն չունի, այն էլ՝ «խորհրդարանական» կոչված կառավարման համակարգի պայմաններում:
Ապաքաղաքականից «5 պակաս» էր 2017-ին ձևավորվածը, բայց 2018-ինը գերազանցեց իր նախորդին: Նախորդում գոնե ձևականորեն թողել էին, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանը բոցաշունչ ելույթներ ունենա: Ու այնքան թողեցին, որ ոչ անհայտ խիարը, ի հեճուկս Սարգսյանի ու ի զարմանս Փաշինյանի, թարս բուսնեց:
Մենք հիմա ԱԺ-ում ունենք 132 փաշինյաններ, որոնք տարբեր խմբակցություններում ու տարբեր աթոռների վրա նստած՝ կոճակներ են սեղմելու: Սեղմելու են միաժամանակ, միանշանակ ու միանման: Մանր-մունր հարցերում կարող է տեսակետների տարբերություն լինել «ախոռում», բայց, մեծ հաշվով, ամեն ինչ ընթանալու է խորհրդային ավանդույթներին համահունչ:
«Շո՛ւռա», ե՞րբ ենք բաժանելու աթոռները
Ի դեպ, մանր-մունր հարցերի մասով շատ ուշագրավ բան տեղի ունեցավ: Ուշագրավ այնքանով, որքանով որ դա հետաքրքիր է քաղաքականությամբ զբաղվող նեղ շրջանակներին, քանզի հանրության լայն շրջանակների համար բացարձակապես կարևոր չէ, թե ով պետք է լինի ԱԺ «ընդդիմադիր» փոխխոսնակներից մեկը՝ Մանե Թանդիլյա՞նը, թե՞ Վահե Էնֆիաջյանը:
Իրականում ոչ մի տարբերություն չկա իշխանական Լենա Նազարյանի ու «ընդդիմադիր» Մանե Թանդիլյանի, իշխանական Ալեն Սիմոնյանի ու «ընդդիմադիր» Վահե Էնֆիաջյանի միջև: Բոլորն էլ հավասարապես պատրաստ են ծառայելու մեկ մարդու:
Կարող է այս դեպքում հարց առաջանա, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ էր Նիկոլ Փաշինյանի համար սկզբունքային ԲՀԿ-ական թեկնածուին ԱԺ փոխխոսնակ դարձնելը, այլ ոչ թե ընդամենը ամիսներ առաջ դաշինքային գործընկեր ԼՀԿ-ականի օգտին քվեարկելը:
Փաշինյանը նյարդայնանում է վկաներից ու ենթագիտակցական կռիվ տալիս հետները
ԲՀԿ-ական թեկնածուի օգտին քվեարկած քայլարածները ցույց տվեցին, որ 2017-ին «Ելք» դաշինքը ստեղծվել է մաս կազմող երեք կուսակցություններից դուրս գտնվող արտաքին մոդերատորի օգնությամբ ու արհեստականորեն, եղել է գաղափարազուրկ, կառավարվել է Բ26-ի կողմից, ու Նիկոլ Փաշինյանն այդ դաշինքում հայտնվել է զուտ պատգամավորական մանդատ ստանալու գործարքի շրջանակներում:
Արտաքին մոդերատորի ձեռքն էր, որ միմյանց հայհոյող ու ծախված գործիչ համարող Մարուքյանն ու Փաշինյանը «մոռացան» իրենց խոսքերը և դաշինք կազմեցին 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ: Այդ մասին գիտի Էդմոն Մարուքյանը՝ որպես դաշինքի ստեղծման բրոքեր, գիտեն նաև մյուսները, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանը: Հենց դա էլ նյարդայնացնում է Փաշինյանին, քանզի հնարավոր է արտաքին տեսքը փոփոխության ենթարկել, բայց հնարավոր չէ ջնջել նախորդ կյանքի վկաների հիշողությունը:
ԼՀԿ-ական թեկնածուի օգտին չքվեարկելը Փաշինյանի համար ունի առավելապես հոգեբանական ենթատեքստ: Նա այդպիսով ուզում է ևս մեկ անգամ խզել իր կապերը «Ելքի» հետ՝ փորձելով հընթացս ենթագիտակցորեն վրեժ լուծել Մարուքյանից, ով իր նախկին գործարքի վկան է եղել: Իսկ վկաներին, ինչպես հայտնի է, ոչ մի տեղ էլ չեն սիրում:
«Ելք» դաշինքի ու դրա իրական տիրոջ ուրվականն է կոմպլեքսավորում Փաշինյանին, ու նա անընդհատ կռիվ է տալիս, որպեսզի փախչի սեփական անցյալից: Նրա համար Գագիկ Ծառուկյանը նոր պայմաններում շատ ավելի ընդունելի է («ո՛չ դոդացմանը»), քան Էդմոն Մարուքյանը, որը «Ելք»-ում Փաշինյանի կուռատորն է եղել:
Սա՛ է Փաշինյանի որոշման այն հոգեբանական ենթատեքստը, որն «ընդդիմադիր» աչոնիկ Մանեին զրկեց ԱԺ փոխխոսնակի «կայֆերից»:
Հ.Գ.: ԱԺ փոխխոսնակի քվեարկությունը Փաշինյանի համար, անշուշտ, ուներ նաև արտաքին քաղաքական ենթատեքստ:
Բանն այն է, որ Փաշինյանն այժմ փորձում է ամեն կերպ հաճոյանալ Վլադիմիր Պուտինին ու շտկել իր սրված հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ, քանզի հասկացել է, թե ինչպիսի զարգացումներով է հղի հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկայիս վատ մակարդակը:
Ֆորմալ առումով ռուսամետ դաշտում գործող ԲՀԿ-ական թեկնածուին նախապատվություն տալը, ըստ Փաշինյանի հաշվարկի, հնարավորություն կընձեռի նրան փորձել հաճոյանալ Կրեմլին՝ «Տեսե՛ք, ես ոչ թե արևմտամետ ԼՀԿ-ականին, որը իմ նախկին դաշնակիցն էր, դարձրեցի փոխխոսնակ, այլ ռուսամետ ԲՀԿ-ականին» թեմայով:
Խնդիրը, սակայն, այն է, որ Մոսկվան արցունքներին չի հավատում, ու նմանատիպ պարզունակ քայլերն անօգուտ են, քանզի կա դասակարգային անտոգոնիզմ և միջտեսակային կոնֆլիկտ Փաշինյանի ու Պուտինի միջև:
Արևմուտքում ծանր պարտավորությունների տակ հայտնված Փաշինյանին այժմ օդի ու ջրի պես է հարկավոր ՌԴ-ի բարի աչքը, բայց գնացքն այնքան է գնացել, որ Մանեին Վահեով փոխելու քայլը որևէ էական օգուտ չի կարող տալ վարչապետին: Բայց այդ հարցում նա միայն իրեն պետք է մեղադրի, քանզի «Պանդորայի արկղը» բացելուց հետո ամեն ինչ սկսում է աշխատել արդեն այլ տրամաբանությամբ:

Бегство от прошлого (видео)
Действующий парламент – самый аполитичный за всю историю новонезависимой Армении. Политически нового НС не существует, к тому же в условиях называемой парламентской системы правления.
«Без 5 минут» аполитичным был и сформированный в 2017 году парламент, но укомплектованный в 2018 году превзошел прежний. В предыдущем хотя бы формально позволили, чтобы Никол Пашинян держал пламенные речи. И настолько допозволялись, что небезызвестный огурец, вопреки чаяниям Саргсяна и к удивлению Пашиняна, взрос неправильно.
Сейчас у нас в НС 132 пашиняна, которые, находясь в разных фракциях и сидя в разных креслах, будут заниматься продавливанием кнопок. Нажимать на кнопки они будут одновременно, однозначно и однообразно. В мелких вопросах в «хлеве» может наблюдаться расхождение мнений, но, по большому счету, все будет в духе советских традиций.
«Шура», когда мы будем делить наши кресла?
Кстати, по части мелких вопросов имело место нечто весьма примечательное. Примечательное настолько, насколько это интересно занимающимся политикой узким кругам, так как для широких слоев общества абсолютно неважно, кто будет одним из «оппозиционных» вице-спикеров НС – Мане Тандилян или Ваге Энфиаджян.
В действительности нет никакой разницы между представляющей власть Леной Назарян и «оппозиционной» Мане Тандилян, между Аленом Симоняном от правящей силы и Ваге Энфиаджяном от «оппозиции». Все в равной степени готовы служить одному человеку.
Здесь может возникнуть логичный вопрос: почему тогда для Никола Пашиняна было принципиальным назначение на должность вице-спикера НС представителя ППА, а не кандидата от ПСА, который месяцами ранее был партнером по альянсу?
Пашиняна нервируют свидетели, и он ведет с ними подсознательную борьбу
Проголосовавшие за кандидата от ППА моишаговцы показали, что альянс «Елк» («Выход») был создан искусственно и с помощью внешнего модератора, был лишен идеологии и руководился президентским дворцом, а Никол Пашинян оказался в этом альянсе сугубо в рамках сделки по получению депутатского мандата.
Именно рука внешнего модератора позволила поносившим и считавшим друг друга продажными деятелями Марукяну и Пашиняну забыть обиды и создать альянс в преддверии парламентских выборов 2017 года. Об этом прекрасно знает Эдмон Марукян, как брокер создания альянса, знают и другие, в том числе Никола Пашинян. Именно это и нервирует Пашиняна, ведь если внешний имидж и можно подвергнуть изменению, то стереть память свидетелей прошлой жизни не удастся.
Отказ от поддержки кандидата от ПСА имеет для Пашиняна преимущественно психологический подтекст. Этим он хочет в очередной раз разорвать свои связи с «Выходом», пытаясь заодно подсознательно отомстить Марукяну, являющемуся свидетелем его прошлой сделки. Свидетелей же, как известно, не любят нигде.
Призрак альянса «Выход» и его реального хозяина заставляет Пашиняна комплексовать, и он постоянно ведет борьбу в попытке убежать от своего прошлого. Для него Гагик Царукян в новых условиях намного приемлемее («нет додизации!»), чем Эдмон Марукян, который был в «Выходе» куратором Пашиняна.
Таков психологический подтекст решения Пашиняна, лишивший «оппозиционную» фифу Мане «кайфов» вице-спикера НС.
P.S. Несомненно, голосование по кандидатуре вице-спикера НС имел для Пашиняна также внешнеполитический подтекст.
Дело в том, что Пашинян сейчас пытается всячески угодить Владимиру Путину и подправить испорченные им отношения с РФ, так как осознал, какими развитиями чреват нынешний низкий уровень армяно-российских отношений.
Согласно расчету Пашиняна, отдав предпочтение кандидату от формально действующей в пророссийском поле ППА, у него появится возможность угодить Кремлю – на тему «Я сделал вице-спикером не прозападного ПСА-евца, бывшего моим союзником по альянсу, а пророссийского ППА-евца».
Однако проблема в том, что Москва слезам не верит, и подобные примитивные шаги бесполезны, поскольку между Пашиняном и Путиным присутствует классовый антагонизм и межвидовой конфликт.
Оказавшемуся на Западе под тяжелыми обязательствами Пашиняну сейчас как воздух и вода нужен добрый взгляд РФ, но поезд уже так далеко ушел, что шаг по замене Мане на Ваге не может принести премьеру существенной пользы. Однако в этом вопросе он должен винить самого себя, так как после открытия «ящика Пандоры» всё начинает работать в иной логике.