Ինչո՞ւ է Փաշինյանը թաքցնում Ալիևի հետ բանակցությունների փաստը (տեսանյութ)
Վարչապետ դառնալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանն Արցախի հարցով չմտածված հայտարարություններ արեց: Դրանք ոչ թե պետության ղեկավարի, այլ հակամարտությանն ու բանակցային գործընթացին մակերեսորեն տիրապետող լրագրողի և պոպուլիստ քաղաքական գործչի հայտարարություններ էին:
Փաշինյանը զոհ գնաց տարիներ շարունակ Արցախի հետ կապված՝ տեղեկատվական դաշտում շրջանառվող կեղծ թեզերին: Թեզեր, որոնց տարածմանն ինքն էլ էր մասնակցել, ու երևի այնքան էր ասել, որ արդեն սկսել էր անկեղծորեն հավատալ դրանց: Նա վարչապետ դառնալուն պես փորձեց տեր կանգնել այդ թեզերին և շատ արագ պարտվեց:
Փաշինյանն ուզում էր ցույց տալ, որ տարբերվում է իր նախորդներից ու միջազգային հարթակներում իրեն պահելու է այնպես, ինչպես թմբուկի զարկերի ու ծափերի ներքո իշխանությունը վերցնելիս, և Արցախի հարցում գրանցելու է այնպիսի արդյունք, ինչպիսին եղավ Սերժ Սարգսյանի հետ «Մարիոթում» բանակցելիս, սակայն, ինչպես և սպասվում էր, դիվանագիտական ձախողումները սկսեցին հաջորդել իրար: Քանզի դիվանագիտությունը վարում են ոչ թե «դուխով», այլ ԽԵԼՔՈՎ: Հատկապես որ «դուխն» էլ ցուցադրական է, այլ ոչ թե իրական:
Փաշինյանի «հաղթողական» դիրքորոշումը. ինչո՞ւ է նա դարձել գաղտնապահ
Հակամարտության կարգավորման առումով Փաշինյանի «հաղթողական» դիրքորոշումն այն էր, որ Արցախի մասով պետք է Ադրբեջանի հետ բանակցեն Արցախի իշխանությունները, իսկ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ պետք է բանակցի Հայաստանի մասով: Ըստ այդմ՝ Արցախը պետք է վերադառնա բանակցային սեղան:
Իր այս դիրքորոշման համար Փաշինյանը որպես հիմնավորում ներկայացնում էր այն, որ ինքը, ի տարբերություն Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի, արցախցի չէ, ու չի կարող ներկայացնել Արցախը բանակցություններում (ի դեպ, դա շատ վտանգավոր միտք է, բայց այդ մասին կխոսենք մեկ ուրիշ անգամ): Փաշինյանի կարծիքով այս «երկաթյա» փաստարկը կընդունվի միջնորդների կողմից, ու Արցախը շատ արագ կվերադառնա բանակցային սեղան: Սակայն այդպես չեղավ ու չէր էլ կարող լինել, քանզի Արցախը բանակցային սեղան վերադարձնում ու մեզ ձեռնտու ընթացք բանակցություններին տալիս են ոչ թե պոպուլիստական հայտարարություններով, այլ ռազմաքաղաքական բալանսը հօգուտ մեզ փոխելով ու դաշնակիցներ գտնելով: Փաշինյանն այս առումով միայն «մինուսներ» է գրանցել (ՀԱՊԿ, հայ-ռուսական հարաբերություններ և այլն):
Այժմ Փաշինյանը, բնականաբար, «մոռացել» է իր հայտարարությունների մասին, քանզի պաշտոնավարման ընթացքում հասկացել է, որ չի կարողանում տեր կանգնել Արցախի մասով իր ասածներին, բայց որպեսզի դեմքը փրկի, հրապարակավ հերքում է, որ Ալիևի հետ բանակցում է:
Իրականությունը, սակայն, այն է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները շատ ինտենսիվորեն բանակցում են Ադրբեջանի հետ, և այդ մասին հաստատում են բանակցային գործընթացի բոլոր կողմերը, այդ թվում՝ Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Արցախը որպես բանակցային սուբյեկտ չճանաչելու և Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ բանակցելու մասին երեկ խոսել է նաև Ալիևը:
«Հայաստանի նոր ղեկավարությունն առաջին փուլում փորձել է խուսափել բանակցություններից: Հայտարարություններ են հնչել, որ Ադրբեջանը պետք է բանակցություններ վարի ինքնահռչակ Լեռնային Ղարաբաղի կազմավորման հետ: Արդյունքում՝ բանակցություններն ընթանում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև»,- ասել է Ալիևը։
Ալիևն ընդգծել է, որ միայն այդ ձևաչափն է ընդունելի բանակցային գործընթացի համար: Նրա խոսքով՝ բանակցային գործընթացի միջնորդները նույնպես հավանության չեն արժանացրել Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը:
Որքան էլ հիմա Փաշինյանը փորձի բառախաղերով զբաղվել, թե, իբր, Ալիևի հետ ինքը ոչ թե բանակցում է, այլ շփվում, թե, իբր, Արցախի հարցում կան ոչ թե քննարկումներ, այլ պարզապես հանդիպումներ, փաստերն այլ բան են հուշում:
Մնում է միայն հասկանալ, թե արդյոք Նիկոլ Փաշինյանն Արցախի հարցով գաղտնապահ է դարձել իր նախկին հայտարարությունների պահով դեմքը ներհայաստանյան լսարանում փրկելո՞ւ, թե՞ այլ պատճառներով: Համենայնդեպս, ադրբեջանական իշխանությունները շատ են ոգևորված Փաշինյանի հետ բանակցություններից: Նման ոգևորություն նրանց մոտ չի արձանագրվել 1997-ից ի վեր, այսինքն՝ տխրահռչակ փուլային տարբերակի վիժեցումից հետո:

Почему Никол Пашинян скрывает факт переговоров с Алиевым? (видео)
После становления премьером Никол Пашинян сделал необдуманные заявления по вопросу Арцаха. Это были заявления не руководителя государства, а поверхностно знакомого с конфликтом и переговорным процессом журналиста и популистского политического деятеля.
Пашинян пал жертвой муссируемых на протяжении лет на информационном поле в связи с Арцахом ложных тезисов. Тезисов, в распространении которых он тоже участвовал и в которые он, по всей видимости, начал искренне верить. По становлении премьером он начал отстаивать эти тезисы, и очень скоро проиграл.
Пашинян хотел показать, что отличается от своих предшественников, и на международных площадках будет держать себя так же, как это было при взятии власти под аккомпанемент ударов в барабаны и хлопаний толпы, и в вопросе Арцаха добьется такого же результата, который был зафиксирован в ходе переговоров с Сержем Саргсяном в отеле «Мариот», однако, как и ожидалось, дипломатически провалы начали следовать один за другим. И всё потому, что дипломатию ведут не «с духом», а С УМОМ. В особенности когда дух показной, а не реальный.
«Победная» позиция Пашиняна: почему он стал скрытным?
В плане урегулирования конфликта «победная» позиция Пашиняна заключалась в том, что по части Арцаха с Азербайджаном должны переговариваться власти Арцаха, а Армения должна вести с Азербайджаном переговоры по части Армении. В этой связи Арцах должен вернуться за стол переговоров.
В качестве обоснования этой своей позиции Пашинян в основном приводил то, что он, в отличие от Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, не является арцахцем и не может представлять Арцах на переговорах (кстати, это весьма опасная мысль, но об этом – по одному из других поводов). По мнению Пашиняна, этот «железный» аргумент будет принят посредниками, и Арцах очень скоро вернется за переговорный стол. Однако этого не произошло и не могло произойти, поскольку возвращение Арцаха за стол переговоров и придание переговорам выгодного нам хода обеспечиваются не популистскими заявлениями, а изменением военно-политического баланса в нашу пользу и нахождением союзников. В этом плане Пашинян зафиксировал лишь негативные результаты (ОДКБ, армяно-российские отношения и др.).
Сейчас Пашинян, естественно, «забыл» о сделанных заявлениях, так как за время своего правления осознал, что не может отстоять сказанное им по части Арцаха, но для спасения своего лица публично отрицает, что ведет с Алиевым переговоры.
Однако реальность в том, что новые власти Армении ведут с Азербайджаном очень интенсивные переговоры, и это подтверждают все стороны переговоров, в том числе руководитель внешнеполитического ведомства Армении Зограб Мнацаканян.
О непризнании Арцаха субъектом переговоров и ведущихся с новыми властями Армении переговорах накануне заявил также Алиев.
«Новые власти Армении первоначально попытались избежать переговоров, заявив, что Баку должен вести их с самопровозглашенным Нагорным Карабахом… В итоге переговоры ведутся между Азербайджаном и Арменией», – сказал Алиев.
Алиев подчеркнул, что лишь этот формат приемлем для переговорного процесса. По его словам, посредники урегулирования конфликта также не могли поддержать подобный подход властей Армении.
Как бы сейчас Пашинян ни пытался играть словами, будто с Алиевым он не переговаривается, а контактирует, и по вопросу Арцаха проводятся не обсуждения, а всего лишь встречи, факты свидетельствуют об обратном.
Остается лишь понять, Никол Пашинян стал скрытен в вопросе Арцаха ради спасения своего лица (из-за озвученных ранее заявлений) или по каким-то другим причинам. По крайней мере, переговорами с Пашиняном азербайджанские власти очень воодушевлены. Подобного воодушевления не было с самого 1997 года, то есть с момента печально известного поэтапного варианта урегулирования конфликта.