Կադրերը ոչինչ չեն որոշում
Խորհրդային տարիներին շրջանառության մեջ էր դրվել մի կարգախոս՝ կադրերն են որոշում ամեն ինչ: Դա Ստալինի սիրած կարգախոսներից էր:
Այդ կարգախոսով ուզում էին ասել, որ ինչ ծրագիր էլ մշակվի, միևնույն է, վերջում կադրերից է կախված լինում ծրագրերի կյանքի կոչման որակը:
Սովետներն իրենց պատկերացրած կադրերի պատրաստման դպրոց ունեին: Մարդիկ աստիճան առ աստիճան բարձրանում էին՝ հընթացս փորձ հավաքելով: Դա մի կողմից լավ էր, բայց մյուս կողմից էլ հանգեցնում էր լճացման ու սերնդափոխության գրեթե բացակայության: Ի վերջո, ստեղծվել էր մի վիճակ, երբ ԽՍՀՄ ղեկավար կազմում 60 տարեկանները համարվում էին երիտասարդներ:
Մենեջմենտի դասական կանոնի համաձայն՝ կադրային հարցերում ճիշտը փորձի ու երիտասարդության համադրությունն է: Ամեն ինչ պետք է լինի չափի մեջ:
«Պոլի փեդի» հաղթարշավը և կադրային ճգնաժամը
ԽՍՀՄ-ը կադրային ու այլ պատճառներով փլուզվեց: Դրանից հետո անկախ Հայաստանում կադրային հարցը ամենացավոտներից դարձավ: Սկզբնական փուլում առաջ քաշվեց «Թող պոլի փեդ լինի, միայն թե ՀՀՇ-ից լինի» տխրահռչակ կարգախոսը: Հետո դրան ավելացավ ԽԾԲ-ն՝ խնամի, ծանոթ, բարեկամը:
90-ականների կեսերից փորձ արվեց պետական կառավարման համակարգին որակյալ կադրեր տալու դպրոց սարքել: Ստեղծվեց Կառավարման դպրոցը, որը կարող էր հավակնել կադրային դարբնոցի դերակատարմանը, սակայն այդպես չեղավ: Պատճառը քաղաքական ղեկավարության, այլ ոչ թե դպրոցի մեջ պետք է փնտրել:
Պետական կառավարման համակարգի վերին օղակներին կադրերի մատակարարման հարցում կարևոր դերակատարում պետք է ունենային նաև կուսակցությունները, սակայն տնտեսական մրցակցության աղճատված վիճակը և սեփականության լեգիտիմության ճգնաժամը գրեթե հնարավորություն չտվեցին կադրային կուսակցություններ ունենալ իշխանական համակարգից դուրս, ինչը հանգեցրեց կադրային մրցակցության ցածր որակին և իշխանական կադրերի լճացմանը:
Թող «պոլի փեդ» լինի, միայն թե փողոց փակած կամ մեզ հետ քայլած լինի
2018-ի գարնանը տեղի ունեցած իշխանափոխությունը ենթադրում էր նաև կադրային հարցում բարեփոխումներ: Եթե նախկինում քծնելով էին առաջխաղացում ունենում, բայց քծնողը նաև պետք է ոլորտին տիրապետեր ու հիմնականում տիրապետում էր, ապա մայիսից հետո քծնանքի «ինստիտուտը» պահպանվեց, բայց արդեն առանց փորձի, գիտելիքների ու պետական կառավարման համակարգի պատկերացումների:
Նիկոլ Փաշինյանն ուներ երկու տարբերակ՝ ստեղծել ներառական իշխանություն, որը հիմնվում է ազգային համաձայնության ու պրոֆեսիոնալիզմի վրա, կամ էլ գնալ ՀՀՇ-ական տարբերակով: Փաշինյանն ընտրեց երկրորդը, այսինքն՝ կարևորվեց նեղ թիմային սկզբունքը՝ անկախ կադրի որակական հատկանիշների:
Փաշինյանի համար կարևոր դարձան ոչ թե գիտելիքն ու փորձը, այլ իր հետ քայլած լինելը, իր ջրի շիշը կամ բարձրախոս բռնելը, խնամի, ծանոթ ու բարեկամ լինելը: Կարևորվեց նաև ընտրվող կադրի մոտ սեփական «ես»-ի և անցած ուղու առումով կենսագրության բացակայությունը:
«Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդը կադրային սերնդափոխությունն իրականացրեց բառացիորեն, այսինքն՝ տարիքային առումով, քանզի ինքն իրեն այդպես ավելի անվտանգ է զգում ու կարողանում է անվերապահ լիդեր ընկալվել թրաշամանուկների թիմում:
Փաշինյանի կադրային քաղաքականությունը միգուցե կարճաժամկետ հեռանկարում կարող է իր համար անվտանգ ու հարմարավետ լինել, բայց հետագայում դա հակառակ էֆեկտն է ունենալու: Նա ստիպված է լինելու, բացի վարչապետից, աշխատել նաև որպես քաղաքապետ, գյուղապետ, մարզպետ, նախարար, փոխնախարար, դպրոցի տնօրեն, տեսչության պետ և այլն: Ասել է թե՝ Փաշինյանի մոտ կադրերը ոչինչ չեն որոշում: Իսկ թե ինչու է այդպես ստացվել, արդեն քաղաքական հոգեբանության հարց է:
Երևանի քաղաքապետ Հայկոյի պարագայում միգուցե կարելի է ապահովագրվել քաղաքական մրցակցությունից, ներթիմային դավադրություններից և սուպերլիդեր զգալ քաղաքապետի համեմատությամբ, բայց մայրաքաղաքը կառավարչական գիտելիքներ և շոուի հետ կապ չունեցող քրտնաջան աշխատանք է պահանջում: Այդ աշխատանքի բացակայությունը հանրային տրամադրությունների անխուսափելի փոփոխության է հանգեցնելու, իսկ դա էլ իր հերթին չի կարող լուրջ խնդիրներ չառաջացնել Փաշինյանի համար:
Երբ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզչական փուլում Լենա Նազարյանը խայտառակ ձևով տապալվում է, բայց դու, ամեն դեպքում, իրեն կարգում ես ԱԺ փոխխոսնակ, նշանակում է՝ քեզ զրոներ են պետք, այլ ոչ թե գիտելիք ու փորձ ունեցող անհատներ: Բայց դե, մյուս կողմից էլ, մեր հանրության այն հատվածն է մեղավոր, որ ԱԺ գործուղած իմքայլական 88 պատգամավորից նույնիսկ 8-ի անունը չգիտի, բայց ձայն է տվել նրանց՝ մեկ մարդու անվան տակ:
Փաշինյանը սիրում է զրոներին, որպեսզի դրանց ֆոնին ինքը մեծ միավոր երևա, բայց դա վտանգավոր մտածողություն է և ինքնակործան կոմպլեքս: Զրոները նաև զրո պատասխանատվություն ունեն, և բոլորի արածների ու չարածների պատասխանատուն դառնում է Փաշինյանը, իսկ դա շատ ծանր բեռ է, որի տակից դուրս գալն անհնար է: Երբ բոլոր դափնիները քոնն են, տապալումներն էլ են քոնը լինելու: Միայն քոնը:
Զրոներն իրենց հոգու խորքում միշտ համարելու են, որ ոչ թե իրենք են մեկ մարդու հաշվին, այլ այդ մեկ մարդն է իրենց հաշվին վերև բարձրացել ու ինքնահռչակվել որպես Կեսար: Երբ սկսվի «Կեսարի» անկումը, զրոները հաճույքով կհետևեն այդ գործընթացին ու արդեն կբարձրաձայնեն, թե ինչ բոնապարտիզմ էր տիրում ներսում, ու թե ինչպես ժողովրդավարությունը ճզմվեց մեկ մարդու պատճառով:
Հին Հայաստանի վերջին իշխանությունը
ԱԺ արտահերթ ընտրություններից հետո ձևավորվելու է Կառավարություն: Դատելով ամենից՝ Փաշինյանը կադրային առումով շարժվելու է արդեն իսկ կիրառած սկզբունքով, այսինքն՝ լինելու են ինքը և մյուսները:
Ինչպես որ նորընտիր խորհրդարանն է ունենալու մեկ դեմք, այնպես էլ Կառավարությունն է հանդես գալու նույն այդ դեմքով՝ Փաշինյանի դեմքով:
Կադրային քաղաքականության փիլիսոփայությունն, ըստ այդմ, տեղավորվում է հին Հայաստանի խաղի կանոնների շրջանակներում, ընդ որում՝ ավելի վատ տարբերակով (քծնանք + անգրագիտություն+փորձի պակաս):
Դատելով ամենից՝ Կառավարության ձևավորումից հետո մենք ունենալու ենք ոչ թե նոր Հայաստանի առաջին իշխանությունը, այլ հին Հայաստանի վերջին իշխանությունը:

Кадры не решают ничего
В советские годы был популярен лозунг «Кадры решают всё». Это был один из излюбленных Сталиным лозунгом.
Этим лозунгом хотели сказать, что, какая бы программа ни была разработана, все равно качество ее реализации будет зависеть от кадров.
Советы имели школу подготовки необходимых им кадров. Люди постепенно продвигались по карьерной лестнице, набираясь заодно опыта. С одной стороны это было хорошо, но с другой – приводило к застою и практическому отсутствию смены поколений. В итоге сложилась ситуация, когда в руководящем составе СССР 60-летние считались молодыми.
Согласно классическому правилу менеджмента, в кадровых вопросах правильным является сочетание опыта и молодости. Все должно быть в меру.
Победное шествие «швабр» и кадровый кризис
Из-за кадровых и множества других причин СССР распался. После этого кадровый вопрос в независимой Армении стал одним из самых болезненных. На начальном этапе был выдвинут печально известный лозунг «Пусть будет даже швабра, лишь бы из АОД». Затем к этому добавилось СЗР – сват-знакомый-родственник.
С середины 90-х гг. была предпринята попытка основать школу по снабжению системы государственного управления качественными кадрами. Была создана Школа управления, которая могла претендовать на роль кузницы кадров, но этого так и не произошло. Причины нужно искать в политическом руководстве, а не в самой школе.
В вопросе снабжения кадрами высших звеньев системы государственного управления важную роль должны были сыграть также партии, но извращенное состояние экономической конкуренции и кризис легитимности собственности практически не оставили шансов на обладание кадровыми партиями вне властной системы, что привело к низкому качеству кадровой конкуренции и застою властных кадров.
Пусть даже «швабра», лишь бы один из перекрывавших улицу или шагавших с нами
Имевшая место весной 2018 года смена власти предполагала также реформы в кадровом вопросе. Если раньше продвигались по карьерной лестнице заискиванием, но при этом субъект должен был владеть сферой своей деятельности, и в основном владел, то с мая месяца «институт» заискивания был сохранен, но уже без обязательных компонентов опыта, знаний и представлений о системе государственного управления.
У Никола Пашиняна было 2 варианта: сформировать инклюзивную власть, которая основывается на национальном согласии и профессионализме, или пойти по пути АОД. Пашинян выбрал второй вариант, то есть предпочтение было отдано принципу узкой команды, вне зависимости от качественных характеристик кадров.
Для Пашиняна важными стали не знания и опыт, а бытность шагавшим с ним, державшим его бутылку с водой или громкоговоритель, сватом, знакомым или родственником. Важным было также отсутствие у избираемого кадра собственного «я» и биографии в плане пройденного им пути.
Лидер альянса «Мой шаг» осуществил смену поколений в буквальном смысле этого слова, то есть в возрастном плане, поскольку тем самым он чувствует себя в большей безопасности и может восприниматься в команде «новоощетинившихся» безоговорочным лидером.
Кадровая политика Пашиняна в краткосрочной перспективе возможно и будет для него безопасной и комфортной, но впоследствии это будет иметь обратный эффект. Он будет вынужден, кроме премьера, работать также мэром, сельским главой, губернатором, министром, вице-министром, директором школы, главой комитета и т.д. Иными словами, у Пашиняна кадры не решают ничего. Почему же так получилось, вопрос скорее из области политической психологии.
В случае с мэром Еревана Айко, пожалуй, и можно застраховаться от политической конкуренции и внутрикомандных заговоров, чувствуя себя в сравнении с ним суперлидером, но столица требует познаний в сфере управления и не имеющего к шоу никакого отношения кропотливого труда. Отсутствие же этого приведет к неминуемому изменению общественных настроений, а это, в свою очередь, не может не породить серьезных проблем для самого Пашиняна.
Когда в ходе агиткампании на парламентских выборах Лена Назарян проваливается позорным образом, но ты, несмотря ни на что, возводишь ее в вице-спикеры НС, это означает, что тебе нужны нули без палочек, а не обладающие знанием и опытом индивиды. Однако, с другой стороны, виновата в этом та часть нашего общества, которая из делегированных ею 88 депутатов от «Моего шага» не знает имен даже 8, но проголосовала за них под именем одного человека.
Пашиняну нравятся «нули», чтобы казаться на их фоне большой единицей, но это – опасное мышление и комплекс самоуничтожения. «Нули» обладают также нулевой ответственностью, и ответственным за сделанное и несделанное всеми становится Пашинян, а это – довольно тяжелый груз, выбраться из-под которого невозможно. Когда все лавры твои, тебе же будет принадлежать и провал. Одному тебе.
«Нули» в глубине своей души всегда будут считать, что не они поднялись за счет одного человека, а этот самый человек поднялся и провозгласил себя Цезарем за их счет. Когда же начнется падение «Цезаря», «нули» с удовольствием будут наблюдать за этим процессом и заявят, какой бонапартизм царил внутри и как демократия была удушена из-за одного человека.
Последние власти старой Армении
После внеочередных парламентских выборов будет сформировано правительство. Судя по всему, в кадровом плане Пашинян будет руководствоваться уже испытанным принципом, то есть будут он и остальные.
Точно так же, как у новоизбранного парламента будет одно лицо, так и правительство будет выступать с тем же самым лицом – лицом Пашиняна.
В этом плане философия кадровой политики полностью умещается в рамки правил игры старой Армении, причем в более худшем варианте (заискивание + безграмотность + неопытность).
Судя по всему, после формирования правительства у нас будут не первые власти новой Армении, а последние власти старой Армении.