Պուտինի ուղերձը Քոչարյանին ՀՀ-ՌԴ բարդ հարաբերությունների ապացույցն էր․ Կոմերսանտ
Ռուսական «Կոմերսանտ» թերթն անդրադարձել է Ռուսաստանի Դաշնության և ՀՀ նոր իշխանությունների հարաբերություններին և առաջացած բարդություններին։
«Մայիսին Նիկոլ Փաշինյանը հասավ վարչապետին աթոռին՝ գրավելով Սերժ Սարգսյանի տեղը։ Քաղաքական գործչի դաշնակիցը, ով նախկինում Հայաստանի տարածքից դուրս գրեթե անհայտ էր, դարձավ փողոցը, որի աջակցությամբ պարոն Փաշինյանը հասավ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում իր մարդու ընտրությանը, իսկ հետո նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, և նրա «Իմ քայլը» դաշինքը հեշտությամբ ահռելի տարբերությամբ հաղթեց իր մրցակիցներին։
Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպված «թավշյա հեղափոխությունը» ողջ աշխարհին ստիպեց քարտեզի վրա փնտրել այդ երկիրը և հասկանալ, թե ինչ է կատարվում այնտեղ։
Արևմուտքում անարյուն իշխանափոխությունը բարձր գնահատեցին։ Ամերիկյան Time ամսագիրը Նիկոլ Փաշինյանին շնորհեց «ժողովրդավարության խաչակրի» տիտղոսը, իսկ բրիտանական The Econimist-ը Հայաստանն անվանեց տարվա երկիր։
Ռուսաստանի համար Նիկոլ Փաշինյանը ևս դարձավ 2018 թվականի գլխավոր քաղաքական գործիչներից մեկը, թեկուզ և առանց ինչ-որ տիտղոսների։ Սակայն ժողովրդավարությունն այստեղ ոչ մի կապ չունի։ Ռուսական իշխանությունները զգուշությամբ հետևում էին հայկական հեղափոխությանը և նրա առաջնորդին։ Եվ երևի թե պատմության մեջ առաջին անգամ Մոսկվայի պաշտոնական արձագանքը, որը միշտ բացասաբար է ընդունել ցանկացած բողոքական շարժում, կապ չունի՝ իր երկրի տարածքում, թե հարևանների, եթե ոչ բարիդրացիական, ապա հաստատ չեզոք էր։
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնեց, որ տրամադրված են ռուս-հայկական համագործակցության զարգացման ամրապնդմանն ուղղված աշխատանքին։ Հայտարարությունը եղավ ճգնաժամի վճռորոշ պահին։ Նիկոլ Փաշինյանը, հիմնվելով իրեն ողջունող փողոցի վրա, ճնշում էր նախկին ռեժիմը։ Այն բանից հետո, երբ նա իր նեղ գրասենյակից տեղափոխվեց վարչապետի գրասենյակ, Մոսկվայի համար տհաճ անակնկալներ սկսվեցին։
Նոր իշխանությունը նախաձեռնեց 2008 թվականի մարտի իրադարձությունները հետաքննությունը։ Մեղադրանքներ առաջադրվեցին Կրեմլի համար ոչ օտար մարդկանց՝ Հայաստանի նախկին նախագահ և Վլադիմիր Պուտինի ընկեր Ռոբերտ Քոչարյանին և այդ պահին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին։
Հետաքննությունը հանգեցրեց Ռուսաստանի հետ լուրջ բախման․ Մոսկվան ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին հետապնդելը գրեթե համարեց մտադրված հարված իր կողմից ստեղծված դաշինքի իմիջին։ Սակայն Նիկոլ Փաշինյանն օգտագործում էր ռազմավարություն, որը որդեգրել էր Հայաստանի իշխանության համար պայքարի ժամանակ՝ ոչ մի քայլ հետ։ Պարոն Խաչատուրովին գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից հետ կանչելով՝ նա պահանջեց նրա տեղը Երևանի մեկ այլ ներկայացուցչի նշանակել։ Դա ընդլայնեց կոնֆլիկտի մասնակիցների շրջանակը։ Բելառուսը հայտնեց թափուր պաշտոնի համար իր իրավունքների մասին և աջակցություն ստացավ բոլորից, բացի Հայաստանից։ Զիջել չցանկացող Նիկոլ Փաշինյանն ինչ-որ պահի ասաց․ «Պետք է հասկանալ՝ մեր անվտանգության առումով կարո՞ղ ենք արդյոք մենք լուրջ վերաբերվել ՀԱՊԿ-ին, թե՞ ոչ»։
Կադրային հարցը չհաջողվեց լուծել նույնիսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումից հետո, որը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 27-ին։ Ինչով էլ որ ավարտվի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման՝ 2019 թվական տեղափոխված պատմությունը, Փաշինյանը վերջնականապես Մոսկվայի համար անհարմար գործընկերոջ կերպար ստեղծեց, որից կարելի է ամեն ինչ սպասել։
«Ոչ համակարգային, ոչ պետական գործիչը հապշտապ սխալներ գործեց և շուկայական տարր է բերում միջազգային հարաբերություններ,-մեզ հետ զրույցում ՀՀ վարչապետին այսպես բնութագրեց ռուս պաշտոնյաներից մեկը, ով զբաղվում է հայկական ուղղությամբ,-Հայաստանում ձևավորված անձնական իշխանության ռեժիմն անհանգստացնում է, քանի որ ի տաբերություն Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի կամ Նուրսուլթան Նազարբաևի՝ Փաշինյանն անկանխատեսելի է»։
Բարդ հարաբերությունների ապացույցը դարձավ ամանորյա ուղերձը, որը Պուտինն ուղղեց Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական թշնամի Ռոբերտ Քոչարյանին։ Ռուս առաջնորդը կալանքի տակ գտնվող հայ ընկերոջը «քաջառողջություն, ոգու ամրություն և արիություն» մաղթեց»»,-գրում է թերթը։

Поздравление Путиным Кочаряна стало подтверждением сложных отношений РА-РФ – «Коммерсантъ»
Российская газета «Коммерсантъ» в сегодняшнем номере опубликовала материал, посвященный вопросу о том, как Россия будет строить отношения с ближайшими соседями в 2019 году, передает «Panorama.am».
Как указывается в материале, с каждой страной на постсоветском пространстве у Кремля конфликты разной степени остроты – не важно, в союзе они с Москвой, как Минск, или открытые ее противники, как Киев.
Издание перечисляет 5 стран (Армения, Беларусь, Грузия, Молдова и Украина), отношения с которыми в 2019 году гарантированно будут генерировать новые скандалы.
Отрывок статьи, касающийся Армении («Армения. Кумир вашему дому», приводим ниже без изменений и сокращений:
«В мае Никол Пашинян выбил премьерское кресло из-под своего предшественника Сержа Саргсяна, заняв его место. Союзником политика, прежде почти неизвестного за пределами Армении, стала улица. При ее поддержке господин Пашинян добился избрания своего человека мэром Еревана, а потом и досрочных парламентских выборов, легко выигранных его блоком «Мой шаг» с гигантским отрывом от всех конкурентов.
«Бархатная революция», устроенная Николом Пашиняном, заставила весь мир искать эту страну на карте и разбираться, что же там происходит.
Бескровную смену власти высоко оценили на Западе. Американский журнал Time пожаловал Николу Пашиняну титул «крестоносца демократии», а британский «The Economist» назвал Армению страной года – за прогресс опять же в делах демократии.
Для России Никол Пашинян тоже стал одним из главных политиков 2018 года, пусть и без всяких титулов и признаний. Правда, демократия здесь ни при чем. Российские власти настороженно наблюдали за армянской революцией и ее вождем. И чуть ли не впервые в новейшей истории официальная реакция Москвы, всегда негативно воспринимающей любое протестное движение, не важно, на своей территории или у соседей, была если не благожелательной, то точно нейтральной.
«Настроены на продолжение совместной работы по укреплению и развитию многогранного взаимовыгодного российско-армянского сотрудничества и союзнического взаимодействия в интересах народов обеих стран», – высказался МИД России.
Заявление появилось в переломный момент кризиса: Никол Пашинян, опираясь на боготворящую его улицу, додавливал прежний режим. После того как он триумфально перебрался в премьерский кабинет из тесного офиса в многоэтажке рядом с ереванской площадью Республики, начались неприятные для Москвы сюрпризы. Новая власть инициировала расследование событий марта 2008 года, когда при разгоне в Ереване митинга оппозиции (одним из его организаторов был Никол Пашинян) погибли люди.
Обвинения предъявили не чужим для Кремля персонажам: экс-президенту Армении и личному другу Владимира Путина Роберту Кочаряну и на тот момент еще генсеку Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Юрию Хачатурову. Последний в 2008 году командовал ереванским гарнизоном.
Расследование привело к серьезному столкновению с Россией: Москва сочла преследование генсека ОДКБ чуть ли не намеренным ударом по имиджу отстроенного ею альянса. Но Никол Пашинян применил тактику, обкатанную во время борьбы за власть в Армении, – ни шагу назад. Отозвав господина Хачатурова с поста генсека, он потребовал назначить на его место другого представителя Еревана. Это расширило круг участников конфликта. Белоруссия заявила свои права на вакантное место и была поддержана всеми, кроме Армении. Не желающий уступать Никол Пашинян в какой-то момент обронил: «Нужно понять с учетом нашей безопасности, можем ли мы серьезно относиться к организации или нет».
Кадровый вопрос не удалось решить даже после встречи президента РФ Владимира Путина и Никола Пашиняна, состоявшейся 27 декабря. Чем бы ни кончилась перекочевавшая в 2019 год история с назначением нового генсека ОДКБ, в Москве у господина Пашиняна окончательно сложился образ неудобного партнера, от которого можно ждать чего угодно.
«Не системный, не государственный деятель, наломал дров и привносит в межгосударственные отношения элемент базара, – охарактеризовал армянского премьера в беседе с «Ъ» один из российских чиновников, занимающийся армянским направлением. – Настораживает формирующийся в Армении режим личной власти, поскольку в отличие от Александра Лукашенко или Нурсултана Назарбаева Пашинян непредсказуем».
Подтверждением сложных отношений стало новогоднее поздравление, направленное господином Путиным злейшему политическому врагу Никола Пашиняна – Роберту Кочаряну. Российский лидер пожелал находящемуся под арестом армянскому другу «доброго здоровья, стойкости и крепости духа»».