Փաշինյանը պատերազմ հայտարարեց Ռուսաստանին ու անձամբ Պուտինին. ո՞րն է Հայաստանի ու Արցախի շահը
Ասել, որ Նիկոլ Փաշինյանի մոսկովյան վերջին այցը անարդյունավետ էր, նշանակում է ոչինչ չասել: Դա ձախողում էր բոլոր առումներով: Այդ այցից կմնա միայն «վարչապետ Փաշինյան» գրությամբ բաճկոնը (սա հոգեվերլուծության առարկա է), ինքնաթիռի ծախսը և ուրիշ ոչինչ:
Եթե մինչև խորհրդարանական ընտրությունները Կրեմլը քաղաքավարություն էր ցուցաբերում և պահպանում միջպետական արարողակարգը, ապա դեկտեմբերի 9-ից հետո ռուսները շրջանցում են Փաշինյանին ու դիմում Հայաստանի և Արցախի հանրությանը:
Կրեմլի մեսիջը հետևյալն է. «Մենք ընդունում են հայ ժողովրդի որոշումը՝ մերժել Սերժ Սարգսյանին:
Ողջունում ենք նաև «սիրո և հանդուրժողականության» կարգախոսով տեղի ունեցած հեղափոխությունը, բայց երբ տեսնում ենք, որ տեղի է ունենում հակառակը, մենք չենք կարող լռել, քանզի հարավկովկասյան տարածաշրջանը ռազմավարական նշանակություն ունի մեզ համար:
Մենք՝ ի դեմս Հայաստանի, շահագրգռված ենք կոմպետենտ ղեկավարությամբ ռազմավարական գործընկեր պետություն ունենալ, այլ ոչ թե պետական կառավարումը փողոցային «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-երի հետ շփոթողների խմբակի ձեռքում հայտնված պետություն:
Փաշինյանի կառավարումը վտանգում է ինչպես Հայաստանի ու Արցախի, այնպես էլ ՌԴ շահերը տարածաշրջանում:
Որոշումը հայ ժողովրդինն է, բայց մենք մեր պարտքն ենք համարում զգուշացնել և հիշեցնել, որ պետական շահը պետք է վեր լինի մասնավոր շահից»:
Երեկ տեղի ունեցած հանդիպումը և դրան հաջորդած Փաշինյանի կցկտուր «լայվային» մեկնաբանությունները պարզորոշ ցույց տվեցին, որ մեր երկրի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունները «թավշյա» լիդերի պատճառով ոչ միայն սառել են, այլ նաև շուտով վերածվելու են բացահայտ թշնամականի՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով:
Պատահական չէ, որ Բաքվում շփում են ձեռքները և հանգիստ նստած հետևում Փաշինյանի սխալներին, որոնք մեկը մյուսի հետևից են արվում: Ադրբեջանում չեն էլ թաքցնում, որ սպասում են, թե երբ են վերջնականապես լարվելու հայ-ռուսական հարաբերությունները Փաշինյանի պատճառով ու անցնեն գրոհի:
Ցավալին այն է, որ Փաշինյանը փոխարենը հետևություն անի և ճիշտ որոշումներ կայացնի, շարժվում է անձնական կապրիզներով ու հիվանդագին պատկերացումներով: «Քա՛յլ արա, մերժի՛ր Սերժին» կարգախոսով հեղափոխություն արած ու քաղաքական վենդետա չանելու խոստում տված Փաշինյանը կալանավորում է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին:
Փաշինյանի այդ անձնավորված «բզիկը» թշնամացնում է մեզ ՀԱՊԿ տարածքում ու հարուցում ոչ միայն Քոչարյանի հետ անձնական մտերմություն պահպանող Պուտինի, այլ նաև կազմակերպության անդամ մյուս պետությունների ղեկավարների զայրույթը:
Նախկին նախագահի կալանավորումը նախադեպ չունի հետսովետական տարածքում, և Փաշինյանն իր այդ քայլով առաջացնում է թշնամանք Հայաստանի հանդեպ՝ մեզ համար ապահովելով զրո դաշնակիցներ: ՀԱՊԿ-ում մենք դարձել ենք օտար յուրայինների մեջ, իսկ Փաշինյանը միջտեսակային ու դասակարգային թշնամի է մյուս լիդերների համար: Փոքրիկ Հայաստանը, ըստ այդմ, դրվել է զոհասեղանին՝ մեկ մարդու փառասիրության, ֆյուրերիկության, հոգեբանական տվայտանքների ու իդեա-ֆիքսի պատճառով:
Պուտինն արդեն ուղիղ խոսքով է հասկացնում Փաշինյանին, որ նա դադարեցնի Քոչարյանի հետապնդումը, սակայն «Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդը պատրաստ է քիրվայություն անել անգամ Ալիևի հետ, բայց չդադարեցնել ՀՀ 2-րդ նախագահի հետապնդումը: Սա արդեն ոչ թե արկածախնդրություն ու չորկողություն է, այլ լրիվ այլ որակման ենթակա պահվածք:
Նոր տարվա կապակցությամբ Քոչարյանին Պուտինի հղած շնորհավորանքը ուղղակի «մեսիջ» էր Փաշինյանին: Մոսկվայում էլ գիտեն, որ Փաշինյանն ուղղակիորեն միջամտում է դատարանների որոշմանը և հորդորում են նրան կայացնել Քոչարյանի ազատ արձակման վիճռ: Փաշինյանը դա այսօր չարեց (դատարանը Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու վերաբերյալ նիստը հետաձգել է մինչև հունվարի 9-ը, որպեսզի Փաշինյանի կապրիզը բավարարի, բայց դե դատարանին էլ մեղադրել պետք չէ, քանզի այդ կառույցը, դատելով գաղտնալսումներից, գործում է ահռելի ճնշումների ներքո)՝ դրանով իսկ պատերազմ հայտարարելով Ռուսաստանին ու անձամբ Պուտինին: Այսինքն՝ Փաշինյանը գերադասեց անձնական կապրիզն ու շահը պետական շահին, այն էլ՝ Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների, գազի գնի բանակցությունների ու Իրանի մասով ամերիկացիների գերակտիվացման պայմաններում: Թե ինչ հետևանքների սա կարող է բերել, մի քանի անգամ արդեն տեսել ենք:
Ի դեպ, պատմությունից դասեր չքաղելը ծանրագույն մեղադրանք է պետության ղեկավարի համար, և նա չի կարող հետագայում խուսափել կոնկրետ պատասխաններ տալու պարտավորությունից:
Պատմությունից դասեր չքաղելու հետևանքները նման դեպքերում լինում են շատ ծանր առաջին հերթին անհեռատես ղեկավար ունեցող պետության համար: Ու պետք չէ հետագայում մեղադրել ռուսներին կամ ամերիկացիներին: Խնդիրը Հայաստանի ներսում է:
Ո՞վ է մեղավոր, որ Հայաստանը ղեկավարող անձը, սեփական հաշվարկներից ու շահերից ելնելով, Հայաստանը դարձնում է Ռուսաստանի թշնամի, այն էլ՝ թշնամական Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հարևանության պայմաններում: Հարց է առաջանում՝ ո՞րն է Հայաստանի ու Արցախի շահը Փաշինյանի այս քայլերից: Դրանք պարզապես չկան: Կան միայն վնասներ:
Միայն մեկ հարց է մնում բաց՝ Նիկոլ Փաշինյանն այս ամենն անում է անփորձության, հոգեբանական բարդույթների ու դիլետանտությա՞ն պատճառով, թե՞ կա հատուկ ծրագիր, ամեն ինչ մտածված է արվում, և մենք գործ ունենք լրիվ այլ պատմության հետ: Սա միայն «հերձումը» ցույց կտա: Եվ այն ցավոտ է լինելու: Մնում է հուսալ, որ Հայաստանն ու Արցախն այս ընթացքում կդիմանան:

Пашинян объявил войну России и лично Путину: в чем интерес Армении и Арцаха?
Сказать, что последний визит Никола Пашиняна в Москву был безрезультативным, значит ничего не сказать. Это было провалом во всех отношениях. От этого визита останутся лишь куртка с надписью «премьер Пашинян» (это скорее предмет психоаналитики), расходы на самолет и… ничего больше.
Если до парламентских выборов Кремль проявлял учтивость и поддерживал межгосударственный протокол, то после 9 декабря русские обходят Пашиняна и обращаются к обществу Армении и Арцаха.
Месседж Кремля следующий: «Мы признаем решение армянского народа по отвержению Сержа Саргсяна.
Приветствуем также произошедшую под лозунгом «любви и толерантности» революцию, но когда видим, что имеет место обратное, мы не можем молчать, так как южнокавказский регион имеет для нас стратегическое значение.
Мы заинтересованы обладать в лице Армении стратегическим партнером с компетентным руководством, а не страной, оказавшейся в руках группы лиц, путающей государственное управление с «гмп-гмп-ху».
Правление Пашиняна ставит под угрозу не только Армению и Арцах, но и интересы РФ в регионе.
Решение за армянским народом, но мы считаем своим долгом предостеречь и напомнить, что государственный интерес должен быть превыше частного».
Состоявшаяся накануне встреча и последовавшие за ней обрывочные комментарии Пашиняна в «лайвовом» режиме ясно показали, что имеющие для нашей страны важнейшее значение отношения РА-РФ по причине «бархатного» лидера не только охладели, но и вскоре перерастут в открыто враждебные – со всеми вытекающими из этого негативными последствиями.
Неслучайно, что в Баку потирают руки и, усевшись поудобнее, наблюдают за ошибками Пашиняна, которые допускаются одна за другой. В Азербайджане и не скрывают, что ожидают, когда из-за Пашиняна окончательно обострятся армяно-российские отношения, чтобы перейти в наступление.
Прискорбно то, что вместо соответствующих выводов и принятия правильных решений Пашинян руководствуется личными капризами и болезненными представлениями. Осуществивший революцию под лозунгом «Сделай шаг, отвергни Сержа!» и пообещавший не проводить политических вендетт Пашинян арестовывает 2-го президента РА Роберта Кочаряна.
Этот персонифицированный бзик Пашиняна рассоривает нас в пространстве ОДКБ и вызывает негодование не только у поддерживающего с Кочаряном близкие личные отношения Путина, но и у руководителей других стран-членов данной организации.
Арест бывшего президента беспрецедентен для всего постсоветского пространства, и этим своим шагом Пашинян порождает враждебное к Армении отношение, обеспечивая нам полное отсутствие союзников. В ОДКБ мы стали чужими среди своих, а Пашинян является по отношению к остальным лидерам межвидовым и классовым врагом. В этом плане маленькая Армения поставлена на алтарь вследствие тщеславия, фюрерикства, аффектов и идеи фикс одного человека.
Путин уже прямым текстом дает Пашиняну понять, чтобы тот прекратил преследование Кочаряна, но лидер альянса «Мой шаг» готов брататься даже с Алиевым, но не прекращать преследование 2-го президента РА.
Поздравление Путиным Кочаряна с Новым годом было прямым месседжем Пашиняну. В Москве тоже знают, что Пашинян напрямую вмешивается в деятельность судов, и призывают его принять решение об освобождении Кочаряна. Пашинян сегодня этого не сделал (суд перенес заседание по ходатайству об изменении меры пресечения в отношении Кочаряна на 9 января, чтобы удовлетворить каприз Пашиняна, но обвинять суды здесь тоже не стоит, так как эта структура, судя по известным прослушкам, действует под колоссальным давлением), объявив тем самым войну России и лично Путину. То есть Пашинян предпочел личный каприз и интерес государственным интересам, к тому же на фоне развитий вокруг Карабаха, переговоров по цене на газ и сверхактивности американцев по части Ирана. К каким же последствиям это может привести, мы уже несколько раз наблюдали.
Кстати, отказ извлекать уроки из истории – тягчайшее для руководителя государства обвинение, и впоследствии он не сможет избежать обязательства дать конкретные ответы.
Последствия нежелания извлекать уроки из истории в подобных случаях бывают очень тяжелыми в первую очередь для обладающего недальновидным руководителем государства. И не нужно потом обвинять русских или американцев. Проблема внутри Армении.
Кто виноват, что руководящая Арменией личность, исходя из личных расчетов и интересов, превращает Армению во врага России, к тому же в условиях соседства с враждебными Турцией и Азербайджаном? Возникает вопрос: какая Армении и Арцаху выгода от этих шагов Пашиняна? Ее попросту нет. Есть только потери.
Лишь один вопрос остается открытым: Никол Пашинян делает это вследствие своей неопытности, психологических комплексов и дилетантизма или есть специальная программа, он делает все продуманно, и мы имеем дело с совсем другой историей. Это покажет лишь «вскрытие». И будет оно довольно болезненным. Остается надеяться, что Армения и Арцах переживут всё это без потерь.