Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայից բերեց Վլադիմիր Պուտինի շնորհավորանքը ... Ռոբերտ Քոչարյանին
Փաշինյան-Պուտին հանդիպումը Մոսկվայում բավական կարճ է տևել, եթե այն համեմատելու լինենք մեկ օր առաջ տեղի ունեցած Լուկաշենկո-Պուտին հանդիպման հետ: Պատճառը շատ պարզ է՝ Լուկաշենկոն ու Պուտինը երկկողմ հարաբերությունների լայն սպեկտոր ունեն քննարկելու և երկուսն էլ տիրապետում են առարկային:
Հայ-ռուսական հարաբերություննում այժմ այնպիսի վիճակ է, որ իշխանական վերնախավում առարկային տիրապետող չկա, և դա է պատճառը, որ թեև, ինչպես Փաշինյանն էր ասում, Հայաստանի ղեկավարը վերջին ամիսների ամենահաճախ այցելողն է ՌԴ, սակայն բովանդակային որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվել: Այսինքն՝ հանդիպումներն ավելի շատ արարողակարգային ու շարքային են և որևէ էական արդյունք չկա:
Ենթադրվում էր, որ Փաշինյան-Պուտին հանդիպման ժամանակ հիմնականում շոշափվելու են Ղարաբաղի խնդրին, ԵԱՏՄ-ին, ՀԱՊԿ-ին և գազի գնին վերաբերող հարցերը (պաշտոնական մասով): Այդպես էլ եղել է, սակայն առարկայական ոչ մի արդյունք չկա:
Ղարաբաղի հարցում Փաշինյանը հրապարակային տեսակետներ չի հայտնում և այդպիսով նախաձեռնությունն ու խաղի կանոններ թելադրելը թողնում է Ադրբեջանին: Բացի այդ՝ Փաշինյանի թիմը, ամերիկացիների «քավորությամբ» և Մոսկվային շրջանցելով, Ալիևի հետ ոչ հրապարակային ինտենսիվ բանակցում են: Բոլորն ամեն ինչ տեսնում են ու համապատասխան քայլեր պատրաստում: Տեսնում է նաև Կրեմլը: Տեսնում է, բայց առայժմ չի ուզում խոսել:
ԵԱՏՄ-ի պահով Փաշինյանն ու իր թիմը առարկային չեն տիրապետում, ուստի՝ պատրաստ չեն Մոսկվայի հետ բովանդակային զրույցի և առաջարկների:
ՀԱՊԿ-ի մասով Փաշինյանը հիմա ընդամենը դեմքը փրկելու տարբերակների շուրջ է մտմտում, քանզի չի կարող կատարել իր խոստումը՝ Խաչատուրովից հետո ՀՀ-ի համար պահել այդ կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը՝ կանոնադրությամբ նախատեսված ժամկետով:
Գազի գնի մասով էլ Փաշինյանն ասաց, որ որևէ որոշում չկա և ինքը հույս ունի, որ ամեն ինչ լավ կլինի կամ գոնե վատ չի լինի:
Փաշինյանի միակ «ձեռքբերումն» այս այցից այն էր, որ իր քարոզչական թիմն ու «հեղափոխությանը» կցված լրատվամիջոցները տարածեին, թե իբր Պուտինը շնորհավորել է Փաշինյանին, սակայն շնորհավորանք, որպես այդպիսին, չհնչեց: Հնչեց զուտ արարողակարգային ու քաղաքավարական բարեմաղթանք՝ աշխատանքային հաջողություններ ցանկանալու տեսքով: Այդպիսի մաղթանք կաներ ցանկացած երկրի ղեկավար ցանկացած այլ երկրի ղեկավարին հանդիպելիս: Ռազմավարական գործընկները միմյանց շնորհավորում են ընտրությունների արդյունքները հրապարակելուց 5 րոպե անց: Տվյալ դեպքում դա չեղավ, ինչը մտահոգիչ է հարաբերությունների բովանդակության առումով, այլ ոչ թե քաղքենիական՝ «Վույ ամա՜ն, Դարչոն Կեկելին պաչել ա» ծրագրի շրջանակներում:
Ուշագրավն այն է, որ Փաշինյանին կից քարոզչագործիքները «Պուտինը շնորհավորեց Փաշինյանին» վերնագրերով էին հանդես գալիս, ինչով մատնում էին Փաշինյանի թիմի ներքին ապրումներն ու ձգտումները, ինչպես նաև՝ ողորմելի վիճակը: Եվ դա այն դեպքում, երբ Փաշինյանն ու իր արևմտամետ թիմակիցներն իրենց գիտակցական կյանքի հիմնական հատվածը նվիրել են և այդ ժամանակահատվածում գումար են վաստակել Պուտինին ու ՌԴ-ին հայհոյելով: Այս թիմը հիմա դարձել է Մոսկվայից «շնորհավորանք» մուրացող, ինչը ՀՀ-ին նվաստացնում է միջազգային հարաբերություններում:
ՀՀ-ՌԴ ռազմավարական հարաբերությունները շատ կարևոր են, բայց երբ դրանք զրկվում են բովանդակությունից (կողմերից մեկի՝ առարկային չտիրապետելու պատճառով), ապա ամեն ինչ ավարտվում է ընտրություններից շաբաթներ անց շնորհավորանքի ակնկալիքով:
Շնորհավորանք, ի դեպ, Փաշինյանն իր հետ Մոսկվայից բերեց: Նրա՝ Երևան հասնելուն պես Պուտինը շնորհավորական ուղերձ հղեց... ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Փաստորեն ստացվեց այնպես, որ Փաշինյանն իր հետ բերեց Քոչարյանին հղված շնորհավորանքը:
Դիվանագիտության մեջ պատահական բաներ չեն լինում: Դիվանագիտության մեջ կարևոր են ժեստերը և ակնարկները: Տվյալ դեպքում Մոսկվան շատ կոնկրետ ժեստ ու չափից դուրս թափանցիկ ակնարկ է արել:
Պուտինի կողմից Նիկոլ Վլադիմիրովիչ (իրականում՝ Վովաևիչ) դիմելաձևին արժանացած Փաշինյանի համար սա ՌԴ նախագահի հետ տեղի ունեցած բանակցությունների իրական գնահատականն էր Կրեմլից:

Никол Пашинян привез из Москвы поздравления Владимира Путина… Роберту Кочаряну
Встреча Пашинян-Путин в Москве была довольно короткой, если сравнивать ее с прошедшей за день до этого встречей Лукашенко-Путин. Причина ясна: Лукашенко и Путину нужно было обсудить широкий спектр двусторонних отношений, и оба владеют предметом.
Армяно-российские отношения сейчас в таком состоянии, что во властной элите попросту нет владеющих предметом людей, и именно в этом причина того, что, несмотря на замечание Пашиняна о бытности самым часто посещаемым РФ руководителем иностранного государства, никакого содержательного документа подписано не было. То есть встречи скорее носят протокольный и рядовой характер, и никакого существенного результата не фиксируется.
Предполагалось, что в ходе встречи Пашинян-Путин в основном будут затрагиваться проблема Карабаха и касающиеся ЕАЭС, ОДКБ и цены на газ вопросы (в официальной части). Так и было, но никакого предметного результата нет.
В вопросе Карабаха Пашинян не высказывает публичного мнения, оставляя тем самым инициативу и диктовку правил игры Азербайджану. Кроме того, команда Пашиняна, при «кумовстве» американцев и в обход Москвы, ведет с Алиевым интенсивные непубличные переговоры. Все всё видят и готовят соответствующие шаги. Видит и Кремль. Видит, но пока не высказывается.
По части ЕАЭС Пашинян и его команда не владеют предметом, поэтому не готовы к содержательной с Москвой беседе и соответствующим предложениям.
Касательно ОДКБ Пашинян сейчас занят всего лишь поиском вариантов спасения своего лица, поскольку не может выполнить данного им обещания – удержать после Хачатурова пост генсека организации за РА до завершения предусмотренного уставом срока.
По части же цены на газ Пашинян сказал, что никакого решения нет, и он надеется, что для нас будут желательные результаты или, как минимум, не будет нежелательных последствий.
Единственным «достижением» Пашиняна в ходе этой встречи было то, что его пропагандистской команде и закрепившимся за «революцией» СМИ выдалась возможность распространить, будто Путин поздравил Пашиняна, однако поздравлений как таковых не последовало. Прозвучало лишь протокольное и вежливое пожелание в виде напутствия к успешной работе. Подобное пожелание мог озвучить любой руководитель страны при встрече с другим главой государства. Стратегические партнеры поздравляют друг друга через 5 минут после публикации итогов выборов. В данном случае этого не было, что тревожно в плане содержания отношений, а не мещанского восприятия «О, Боже, Дарчо поцеловалКекель».
Примечательно то, что действующие при Пашиняне пропагандистские инструменты выступили с заголовками «Путин поздравил Пашиняна», чем невольно выдали внутренние переживания и устремления команды Пашиняна, а также свое жалкое состояние. И это в условиях, когда Пашинян и его прозападные приверженцы посвятили основную часть своей сознательной жизни, зарабатывая на этом, охаиванию Путина и России. Данная команда сейчас стала выпрашивающей «поздравление» у Москвы, что унижает Армению в международных отношениях.
Стратегические отношения РА-РФ крайне важны, но когда они лишаются содержания (из-за того, что одна из сторон не владеет предметом), все заканчивается ожиданием поздравлений спустя недели после выборов.
Кстати, поздравление Пашинян из Москвы привез. По его прилету в Ереван Путин направил поздравительную телеграмму… 2-му президенту РА Роберту Кочаряну. Фактически, получилось так, что Пашинян привез с собой адресованные Кочаряну поздравления.
В дипломатии случайностей не бывает. В дипломатии важны жесты и намеки. В данном случае Москва сделала весьма конкретный жест и чересчур прозрачный намек.
Для удостоившегося от Путина обращения Никол Владимирович (в действительности - Воваевич) Пашиняна это было реальной оценкой переговоров с президентом РФ со стороны Кремля.
Единственным «достижением» Пашиняна в ходе этой встречи было то, что его пропагандистской команде и закрепившимся за «революцией» СМИ выдалась возможность распространить, будто Путин поздравил Пашиняна, однако поздравлений как таковых не последовало. Прозвучало лишь протокольное и вежливое пожелание в виде напутствия к успешной работе. Подобное пожелание мог озвучить любой руководитель страны при встрече с другим главой государства. Стратегические партнеры поздравляют друг друга через 5 минут после публикации итогов выборов. В данном случае этого не было, что тревожно в плане содержания отношений, а не мещанского восприятия «О, Боже, Дарчо поцеловал Кекель».