Որքան շատ է Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում, որ Ղարաբաղի հարցում բանակցություններ պետք է վարեն Ղարաբաղի իշխանությունները, որ ինքը չի բանակցում Ալիևի հետ, այլ միայն շփվում է, որ Ղարաբաղի հարցը կորոշի ժողովուրդը՝ հրապարակում, այնքան շատ են ոգևորված ու նախահարձակ հայտարարություններ անում Ալիևն ու Ադրբեջանի արտգործնախարար Մամեդյարովը: Վերջինս երեկ մի շարք մտքեր էր հայտնել:
«ՀՀ-ում կատարված վերջին իրադարձությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի միջև Դուշանբեում ու Սանկտ ՊԵտերբուրգում կայացած զրույցները, նաև իմ հանդիպումները իմ հայ գործընկերոջ հետ որոշակի լավատեսության հիմք են տալիս՝ բանակցային գործընթացի առաջխաղացման տեսանկյունից»,-նշել է Մամեդյարովը:
«Բանակցային առաջխաղացում» ասելով Մամեդյարովը նկատի ունի «օկուպացված» տարածքներից զորքերի դուրսբերումը:
Ուշագրավն այն է, որ հայկական կողմից համարժեք պատասխան հնչեց միայն Ստեփանակերտից: Պաշտոնական Երևանը Մամեդյարովին արձագանքեց ոչ թե «չխոսկան» արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, այլ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանի շուրթերով: Վերջինիս կցկտուր ձևակերպումները ավելի շատ հաստատում, քան հերքում էին Մամեդյարովի ասածները և ընդամենը տեղավորվում էին «Լավ էլի, հարգելի՛ Մամեդյարով, մի՛ բարձրաձայնեք այն, ինչ քննարկվում է բանակցություններում, այլապես կարող եք վնասել գործին» բանաձևի մեջ:
Ուշադրությո՛ւն դարձրեք. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը հաստատում է, որ վարվում են բանակցություններ (Փաշինյանը դրանց առկայությունը զարմանալիորեն ու կասկածելիորեն հերքում է), և որ սեղանին դրված է տարածքաների հարցը: Պարզապես իր հայտարարությամբ ուզում է ցույց տալ, որ բանակցությունները ոչ թե «Տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց», այլ՝ «Տարածքներ՝ կարգավիճակի ու անվտանգության երաշխիքների դիմաց» տարբերակով են ընթանում: Թե որ տարբերակի հետ գործ ունենք իրականում, կարելի է դատել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների պահվածքից, հռետորաբանությունից ու քայլերից:
Ալիևի ու Մամեդյարովի նախաձեռնողական քայլերի և հարձակողական հռետորաբանության ֆոնին Փաշինյանի ու Մնացականյանիլռությունը համաձայնության նշանի տպավորություն է թողնում:
Եթե Փաշինյանին թվում է, թե Ղարաբաղի հարցով հրապարակային ու առարկայական տեսակետ չհայտնելը ճիշտ մարտավարություն է, ապա դա սխալ մոտեցում է: Երբ Երևանը լուռ է, իսկ Բաքուն՝ ակտիվ, ապա նախաձեռնությունն անցնում է վերջինիս ու արդեն նա է պայմաններ թելադրում: Երևանին այդ դեպքում մնում է Բաքվի պայմաններն ընդունելը կամ հակառակվելը, մինչդեռ Երևանը պետք է բանակցային հայեցակարգեր առաջարկեր ու բոլորին բերեր իր դաշտ: «Լուռ դիվանագիտությունը» տվյալ դեպքում ռազմավարական սխալ է: Եթե այդ սխալը պահպանվեց, ապա 2019-ին լուրջ խնդիրների առաջ ենք կանգնելու:
Մի կողմից հայտարարել, թե «Ղարաբաղի հարցը թող ղարաբաղցիները լուծեն», սակայն մյուս կողմից ինտենսիվ բանակցություններ վարել Ղարաբաղի հարցով, բայց ցույց տալ, թե իբր նման բան չկա, առնվազն հարցեր են առաջացնում: Հարցեր, որոնց պատասխանները հրապարակավ պետք է տա Նիկոլ Փաշինյանը:
Լռությունը համաձայնությա՞ն նշան է
Ալիևի ու Մամեդյարովի նախաձեռնողական քայլերի և հարձակողական հռետորաբանության ֆոնին Փաշինյանի ու Մնացականյանի լռությունը համաձայնության նշանի տպավորություն է թողնում:

Чем больше Никол Пашинян заявляет, что переговоры по вопросу Карабаха должны вести власти Карабаха, что он не переговаривается с Алиевым, а лишь общается, что вопрос Карабаха решит собравшийся на площади народ, тем более воодушевленные и упреждающие заявления делают Алиев и глава МИД Азербайджана Мамедъяров. Накануне последний высказал ряд примечательных мыслей.
«Последние события в РА, беседы президента Азербайджана и премьера Армении в Душанбе и в Санкт-Петербурге, а также мои встречи с армянским коллегой дают основы для определенного оптимизма в плане продвижения переговорного процесса», – сказал Мамедъяров.
Говоря «продвижение в переговорах», Мамедъяров имеет в виду вывод войск с «оккупированных» территорий.
Примечательно то, что адекватный ответ с армянской стороны прозвучал лишь из Степанакерта. Официальный Ереван отреагировал на слова Мамедъярова не через «неразговорчивого» главу МИД Зограба Мнацаканяна, а устами пресс-секретаря внешнеполитического ведомстваАнны Нагдалян. Обрывочные формулировки последней скорее подтверждали, нежели опровергали слова Мамедъярова и всего лишь умещались в формулу «Ну ладно вам, уважаемый Мамедъяров, не разглашайте то, что обсуждается в ходе переговоров, иначе можете навредить делу».
Обратите внимание: пресс-секретарь МИД Армении подтверждает, что ведутся переговоры (Пашинян их наличие удивительным и подозрительным образом опровергает) и что на переговорном столе стоит вопрос территорий. Попросту своим заявлением хочет показать, что переговоры идут по варианту не «Территории в обмен на мир», а «Территории в обмен на статус и гарантии безопасности». С каким же из вариантов мы имеем дело в реальности, можно судить по поведению, риторике и шагам руководителей Армении и Азербайджана.
На фоне инициативных шагов и атакующей риторики Алиева и Мамедъярова молчание Пашиняна и Мнацаканяна оставляют впечатление согласия.
Если Пашиняну кажется, что уход от выражения публичной и предметной позиции по вопросу Карабаха – правильная тактика, то это ошибочный подход. Когда Ереван молчит, а Баку активен, инициатива переходит к последнему, и условия диктует уже он. Еревану в этом случае остается принятие или отвержение условий Баку, в то время как Ереван должен был предлагать концепции переговоров и приводить всех на свое поле. «Молчаливая дипломатия» в данном случае – стратегическая ошибка. Если эту ошибку не исправить, то в 2019 году мы встанем перед серьезными проблемами.
С одной стороны заявлять, мол, «пусть вопрос Карабаха решают сами карабахцы», но с другой – вести интенсивные переговоры по Карабаху, но показывать, что ничего подобного якобы нет, как минимум порождает вопросы. Вопросы, на которые публично должен ответить Никол Пашинян.
Молчание – знак согласия?
Примечательно то, что адекватный ответ с армянской стороны прозвучал лишь из Степанакерта. Официальный Ереван отреагировал на слова Мамедъярова не через «неразговорчивого» главу МИД Зограба Мнацаканяна, а устами пресс-секретаря внешнеполитического ведомства Анны Нагдалян. Обрывочные формулировки последней скорее подтверждали, нежели опровергали слова Мамедъярова и всего лишь умещались в формулу «Ну ладно вам, уважаемый Мамедъяров, не разглашайте то, что обсуждается в ходе переговоров, иначе можете навредить делу».