Նիկոլ Փաշինյանը վերանայեց իր տեսակետը սուպերվարչապետության մասին
Մինչև իշխանափոխությունը շատերը, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանը, քննադատում էին Սերժ Սարգսյանին նոր Սահմանադրության շրջանակներում սուպերվարչապետական լիազորություններ սեփականաշնորհելու համար: Սարգսյանը մեղադրվում էր անձնիշխանական համակարգ կառուցելու և խորհրդարանին կցորդ սարքելու մեջ:
Փաշինյանը արդարացիորեն քննադատում էր այդ սուպերվարչապետական համակարգը և խոստանում, որ իշխանափոխությունից հետո այն կվերանայի ու կբալանսավորի:
Խոսվում էր նաև այն մասին, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելը նշանակում է օրենսդիր մարմնի դերի բարձրացում և այդ մարմնի վերահսկողական լիազորությունների ավելացում: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում էր ուժային կառույցների վերահսկողությանը:
Սերժ Սարգսյանն այնպիսի օրենսդրական փաթեթներ էր ներկայացնում ԱԺ-ին, ըստ որոնց՝ ոստիկանությունը և ԱԱԾ-ն ենթարկվում էին վարչապետին: Դրանք վարչապետին կից մարմիններ էին դարձվել, այլ ոչ թե նախարարություններ: Նպատակը պարզ էր՝ ուժայիններին ենթարկեցնել ոչ թե խորհրդարանին, այլ անձամբ վարչապետին:
Ինչպես հայտնի է, առանձին նախարարների խորհրդարանը կարող է պաշտոնանկ անել: Ու թեև խորհրդարանի և՛ իշխանական, և՛ օրենսդիր հատվածները 2017-ի ԱԺ ընտրությունների արդյունքում հայտնվել էին իր գրպանում, այդուհանդերձ նա ուժայիններին մոտ չթողեց օրենսդիրին: Սարգսյանն օրենսդրական փաթեթով զրկել էր իր կողմից ամբողջությամբ վերահսկելի խորհրդարանին ուժայիններին որևէ ձևով միջամտելու հնարավորությունից, ինչը ցույց էր տալիս, որ օրենսդիր մարմինը նրա կողմից դիտարկվում էր ընդամենը որպես դակիչ օղակ:
Տեղի ունեցավ իշխանափոխություն, բայց Նիկոլ Փաշինյանը, ով նախկինում քննադատում էր Ս. Սարգսյանի սուպերվարչապետական լիազորությունները, պահպանեց այն համակարգը, որը «կարվել» էր Սերժ Սարգսյանի վրայով:
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ լրագրողներից մեկը վարչապետ դարձած Փաշինյանից հետաքրքրվել էր, թե արդյոք նա իրեն հարմարավե՞տ է զգում այն սուպերվարչապետական կոստյումի մեջ, որը «պատրաստվել էր» Սերժ Սարգսյանի հագով, և արդյոք չի՞ ցանկանում դրանից հրաժարվել: «Սազո՞ւմ է»,-կեսկատակ արձագանքել էր Փաշինյանը:
Փաշինյանն ասել էր, որ ինքը դեմ է, որ իշխանությունը խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում բալանսավորվի վարչապետի ու նախագահի միջև: Ըստ նրա՝ բալանսավորումը պետք է լինի կառավարության, դատական իշխանության և օրենսդիր մարմինների միջև:
Այսօր ներկայացվել է ««Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որից պարզ է դառնում, որ ոչ մի բալանսավորում օրենսդիր ու գործադիր, ավելի ճիշտ՝ օրենսդիր մարմնի ու վարչապետական ինստիտուտի միջև տեղի չի ունենալու, քանզի ուժայինները մնացել են վարչապետին կից կառույցներ և որևէ կերպ հաշվետու չեն օրենսդիրին: ՊԵԿ-ը նույնպես մնում է անձամբ Փաշինյանին կից կառույցի կարգավիճակում:
Ինչո՞ւ Փաշինյանը կրկնեց Սերժ Սարգսյանին: Վերջինս չէր վստահում իր պատգամավորներին ու նաև չէր կարծում, որ նրանք ունեն այնքան կշիռ, որպեսզի ուժայիններին վերահսկեն:
Խորհրդարանում 70 տոկոս պատգամավորական աթոռներ զբաղեցրած «Իմ քայլը» դաշինքին Փաշինյանը չի՞ վստահում: Թե՞ կարծում է, որ նախկինում հնչեցրած տեսակետները կարելի է շատ հանգիստ մոռանալ, ինչպես որ բազմաթիվ այլ դեպքերում է եղել՝ սկսած պարտադիր կուտակայինից մինչև արագաչափեր:

Никол Пашинян пересмотрел свою позицию по суперпремьерству
До смены власти многие, в том числе Никол Пашинян, обвиняли Сержа Саргсяна в присвоении суперпремьерских полномочий в рамках новой Конституции. Саргсян обвинялся в формировании единоличной власти и превращении парламента в свой придаток.
Пашинян справедливо критиковал эту суперпремьерскую систему и обещал, что после смены власти ее пересмотрит и сбалансирует.
Говорилось также о том, что переход к парламентской системе правления означает повышение роли законодательного органа и увеличение ее контрольных функций. Речь, в частности, шла о контроле над силовыми структурами.
Серж Саргсян вносил в НС такие законодательные пакеты, согласно которым полиция и СНБ подчинялись премьеру. Они стали действующими при премьере органами, а не министерствами. Цель была очевидна – подчинить силовиков не парламенту, а премьеру лично.
Как известно, отдельных министров парламент может отправлять в отставку. Хотя в результате выборов НС 2017 года и властная, и законодательная составляющие парламента оказались в его кармане, тем не менее он дистанцировал силовиков от законодателей. Саргсян полностью лишил посредством соответствующего пакета законов подконтрольный ему парламент возможности как-либо воздействовать на силовиков, что свидетельствовало о рассмотрении им законодательного органа как всего лишь компостирующего звена.
Имела место смена власти, но критиковавший раньше суперпремьерские полномочия С.Саргсяна Никол Пашинян сохранил ту систему, которая была «выкроена» под Сержа Саргсяна.
В ходе пресс-конференции один из журналистов поинтересовался у ставшего премьером Пашиняна, чувствует ли он себя комфортно в том суперпремьерском «костюме», который был «сшит» на Сержа Сарсгяна, и не желает ли он от него отказаться. «Идет?» – полушутя ответил Пашинян.
Пашинян сказал, что является против того, чтобы в условиях парламентской системы правления власть балансировалась между премьером и президентом. Согласно ему, балансирование должно быть между правительством, судебной властью и законодательным органом.
Сегодня представлен проект закона об изменениях и дополнениях в закон РА «О структуре и деятельности правительства», из которого становится ясно, что никакого баланса между законодательным и исполнительным органами, вернее – между законодательным органом и премьерским институтом, не будет, так как силовики остались действующими при премьере структурами и не будут как-либо подотчетны законодательному органу. Комитет по госдоходам тоже остается в статусе функционирующей при Пашиняне структуры.
Почему Пашинян повторил Сержа Саргсяна? Последний не доверял своим депутатам, а также считал, что они не обладают достаточным весом, чтобы контролировать силовиков.
Неужели Пашинян не доверяет занявшему в парламенте 70 процентов депутатских кресел альянсу «Мой шаг»? Или считает, что озвученные в прошлом позиции можно спокойно забыть, как это было в ряде других случаев, начиная с обязательной накопительной системы и заканчивая дорожными спидометрами.