Անդրադառնալով նախարարությունների ու մասնավորապես՝ Մշակույթի նախարարության կրճատված աշխատակիցների բողոքին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նախարարությունը լուծարելու մանդատ տվել է ժողովուրդն իր քվեով: Այլ կերպ ասած՝ նախարարությունը կրճատել է ժողովուրդը:
Դատելով ամենից՝ Փաշինյանի բոլոր անձնական որոշումները սրանից հետո ներկայացվելու են որպես «ժողովրդի որոշումներ». չէ՞ որ ինքը ժողովրդի վարչապետ է:
Փաշինյանն, իհարկե, շրջանցում է այն հարցը, թե ինչու նախընտրական փուլում ինքը չի խոսել կոնկրետ նախարարությունների կրճատումներից ու չի հիմնավորել, թե ինչու է կրճատում ու փոխարենն ինչ է ուզում անել: «Ժողովուրդը» նման բաներ չի սիրում անել:
Կրճատումների թեմայով Փաշինյանը մեկ այլ հայտարարություն էլ է արել:
«Ինձ անհանգստացրեց մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչների հայտարարությունը, երբ նրանք ահազանգում էին՝ նշելով, թե մի կրճատեք նախարարությունը, որովհետև մշակույթը միշտ եղել է հայ ժողովրդի այցեքարտը: Դա արդեն շատ վատ ազդակ է․ մշակույթի նախարարությունն ինքն իրեն նույնացնում է մշակույթի հետ: Ուզո՞ւմ եք փորձարկում անենք՝ 3-5 ամիս թող գործադուլ անեն, տեսնենք՝ մշակույթի կյանքում ինչ-որ բան տեղի կունենա՞»,-ասել է Փաշինյանը:
Դե քանի որ նախարարությունը փակելու թեմայով Փաշինյանի հակափաստարկը վիրտուալ բնույթ է կրում և ավելի շուտ հարցի բովանդակային մասին անդրադառնալուց խուսափելու ձև է, ուստի մի հեղափոխական փորձարկում էլ մենք առաջարկենք:
Թող Կառավարությունը, ԱԺ-ն ու պետական կառավարման մյուս օղակները 3-5 ամիս չաշխատեն, տեսնենք՝ ժողովրդի կյանքում ինչ-որ բան տեղի կունենա՞: Այս օղակներն, ի դեպ, վերջին մի քանի ամսում փաստացի չեն աշխատել, իսկ եթե աշխատել են, ապա ընդամենը «Իմ քայլը» դաշինքի ու անձամբ Փաշինյանի շահերի սպասարկման օգտին և բավական թանկ նստել պետբյուջեի վրա:
Միգուցե այդուհանդերձ փորձե՞նք կյանքի կոչել այս հեղափոխական առաջարկը: Հատկապես որ որևէ վտանգավոր բան չի լինի ՀՀ-ի համար: Դա հաստատ ենք ասում, քանզի փորձը կա:
Հեղափոխական առաջարկ կառավարությանը

Обращаясь к теме протестов сокращенных работников министерств, в частности Минкульта, Никол Пашинян отметил, что мандат на упразднение министерства дал народ – своим голосованием. Иными словами, министерство упразднил народ.
Судя по всему, все личные решения Пашиняна впредь будут преподноситься в качестве «решений народа» – народный же он, в конце концов, премьер.
Конечно, Пашинян обходит тот вопрос, почему он в предвыборный период не говорил о сокращении министерств и не обосновывал, для чего хочет упразднить министерства и что предлагает вместо них. «Народ» делать подобные вещи не любит.
По части сокращений Пашинян сделал еще одно заявление.
«Меня обеспокоило заявление представителей министерства культуры, когда они били тревогу, отмечая, мол, не сокращайте министерство, так как культура всегда была визитной карточкой армянского народа. Это уже очень плохой сигнал: Минкульт отождествляет себя с культурой. Хотите проведем эксперимент: пусть они 3-5 месяцев будут бастовать, и увидите, произойдет ли в культурной жизни какое-либо изменение?» – сказал Пашинян.
Поскольку контраргумент Пашиняна по части закрытия министерства носит виртуальный характер и скорее является попыткой избежать обращения к содержательной части вопроса, поэтому предложим еще один революционный эксперимент с нашей стороны.
Пусть правительство, НС и остальные звенья государственного управления не будут работать 3-5 месяцев, и посмотрим, изменится ли что-либо в жизни народа. Кстати, эти звенья последние несколько месяцев на деле практически не работали, а если и работали, то лишь в целях обслуживания интересов альянса «Мой шаг» и лично Никола Пашиняна, и очень дорого обошлись государственному бюджету.
Может всё же попытаемся реализовать это революционное предложение? В особенности когда для РА это ничем не чревато. Утверждаем это наверняка, так как опыт уже имеется.
Революционное предложение правительству