Փողոցն՝ ընդդեմ իշխանության
Քանի դեռ Նիկոլ Փաշինյանը փողոցից կաբինետ չի տեղափոխվել, իրեն ձեռնտու են փողոցային ինքնաբուխ և ոչ այնքան ինքնաբուխ ակցիաները: Բայց վաղ թե ուշ նա պետք է տեղափոխվի կաբինետ ու սկսի որոշումներ կայացնել՝ երբեմն ցավոտ, երբեմն ճիշտ, երբեմն սխալ, երբեմն ստիպված, իսկ որպես կանոն՝ էկլեկտիկ որոշումներ: Ահա այդ ժամանակ արդեն նրան կսկսի խանգարել «փողոցը»:
Եթե այսօր կարելի է «փողոցին» հանել Մանվել Գրիգորյանի ու նրա խափանման միջոցը փոխող դատավորի դեմ և դեմքի անմեղ արտահայտությամբ հայտարարել, թե բա գեներալի խափանման միջոցը փոխելու որոշումը անակնկալ է եղել քո համար, ապա վաղը նույն այդ «փողոցը» կարող է անկեղծորեն հավատալ, որ որոշումները հենց փողոցում են կայացվում ու սկիզբ դնել անարխիայի: Հո չե՞ս կարող ոստիկանական ուժ կիրառել կամ փողոց դուրս եկածներին հռչակել հակահեղափոխականներ:
Փողոց դուրս եկածների դեմքերից զգացվում է, որ իրենք լրիվ «թրենդի» մեջ են՝ գոռգոռում են, պատառ-պատառ անելու կոչեր են հնչեցնում, մորուք են թողնում ու «լայվ» են մտնում «դեպքի վայրից»: Այնպես որ նրանց դեմ ոստիկանություն հանելը գոնե սկզբնական փուլում դժվար կլինի: Իսկ դա իր հերթին կդժվարացնի որոշումների կայացումը: Այսինքն՝ ստացվում է, որ փողոցով իշխանության եկածների թիվ մեկ խնդիրը ... փողոցն է:
Ցանկացած իշխանություն, անկախ այն բանից, թե ինչպես է եկել իշխանության, աթոռին հասնելուն պես դեմ է լինում իշխանափոխությանը և դառնում խիստ պահպանողական: Մեր դեպքում բացառություն չկա: Փաշինյանը, բնականաբար, արդեն դեմ է, որ մարդիկ հավաքվեն փողոցում, քանզի «փողոցն» արդեն այս իշխանության դեմ է: Միգուցե «փողոցի» հռետորաբանությունը դեռ հակաիշխանական չէ, բայց դա ժամանակի հարց է: Հենց իներցիան անցավ, իշխանությունն ու «փողոցը» դառնալու են խոր անտոգոնիստներ:
Ի դեպ, մինչև այժմ Փաշինյանը շատ բաներ է արել, որը նախկինում քննադատել է, այդ թվում՝ ոստիկանական ուժի կիրառումը:

Улица – против власти
Пока Никол Пашинян не переместился с улицы в кабинет, ему выгодны спонтанные и не очень уличные акции. Однако, рано или поздно, он должен будет переместиться в кабинет и начать принимать решения, иногда болезненные, иногда правильные, иногда ошибочные, иногда вынужденные, а как правило – эклектичные. Вот тогда «улица» ему и начнет мешать.
Если сегодня можно вывести «улицу» против Манвела Григоряна и поменявшего меру пресечения в его отношении судьи, заявляя с невинным выражением лица, что решение суда было для тебя сюрпризом, то завтра та же «улица» может искренне поверить в то, что решения принимаются именно на улице, и положить начало анархии. Не будешь же применять полицейскую силу или провозглашать вышедших на улицу контрреволюционерами.
По лицам вышедших на улицу чувствуется, что они полностью в тренде: орут, озвучивают призывы разорвать в клочья, отращивают бороды и выходят в «лайв» с «места событий». Так что, выведение против них полиции хотя бы на начальном этапе будет занятием трудным. Это, в свою очередь, затруднит принятие решений. То есть получается, что проблемой номер один для пришедших к власти посредством улицы является… улица.
Любая власть, независимо от того, как она пришла к рулю управления, по достижении властного кресла оказывается против смены власти и становится крайне консервативной. Наш случай не исключение. Естественно, Пашинян уже против того, чтобы люди собирались на улице, поскольку «улица» уже против этой власти. Возможно, риторика «улицы» еще не антивластная, но это лишь вопрос времени. Как только инерция пройдет, власть и «улица» станут ярыми антагонистами.
Кстати, Пашинян уже успел сделать много того, что раньше критиковал, в том числе касательно применения полицейской силы.