Վրաստանում Սաակաշվիլու պարտված կողմնակիցները նրանից փող են ուզում, որպեսզի կարողանան արդյունավետ պայքարել:
Սաակաշվիլին փող, իհարկե, ունի, այն էլ՝ շատ: Նա Վրաստանում բարեփոխումներ արեց, բայց ձեռքի հետ նաև, այսպես կոչված, անցումային արդարադատության շրջանակներում բառիս բուն իմաստով սեփականության վերաբաշխում իրականացրեց ու թալանեց: Դա էր պատճառը, որ նա հիմա փախած է Վրաստանից:
Սաակաշվիլու թիմակից ու Վրաստանի նախագահի թեկնածու Վաշաձեն երկրորդ փուլում պարտվեց ոչ թե Զուրաբիշվիլիին, այլ վրացիների մեծ մասը որոշեց թույլ չտալ Սաակաշվիլու վերադարձը: Վրաստանի նախկին նախագահին էլ այլ բան չի մնացել, քան հեռվից կռիվ տալը և թիմակիցներին պայքարի մղելը:
Թիմակիցները, ինչպես վերևում նշեցինք, փող են ուզում: Բայց Միխոն քծիբություն է անում: Ու որպեսզի հիմնավորի իր քծիբությունը, բերել է Նիկոլ Փաշինյանի օրինակը:
«Փաշինյանը գումար ունե՞ր, անգամ իր մեքենան չէր կարողանում լիցքավորել»,-հայտարարել է դրսի փողերով «վարդերի» հեղափոխություն արած Սաակաշվիլին։
Սաակաշվիլին, ի դեպ, մեկ այլ ուշագրավ հայտարարություն է արել Փաշինյանի մասով: Ըստ նրա՝ երբ Նիկոլը բանտում է եղել, Կարեն Կարապետյանը (գազի Կարենը – Կ.Մ.) ճամպրուկով նրա մոտ է տարել 270 մլն դոլար՝ ասելով, որ ահա՛ փողը, եթե՝ ոչ, կսպանենք, կխեղդենք…
«Իսկ նա գիտեք ինչ ասաց, բոլորին ուղարկեց նույն տեղը: Եվ այսօր նա Հայաստանի վարչապետն է, Հայաստանն այսօր ղեկավարում է ոչ օլիգարխիկ խորհրդարանական մեծամասնություն: Խնդրեմ ձեզ օրինակ, որ խոսում եք փողից և միջոցներից»,-եզրափակել է Վրաստանի փախած նախկին նախագահը:
Թե որտեղի՞ց են հայտնի Սաակաշվիլուն այս մանրամասները, դժվար է ասել: Ճի՞շտ է ասում նա, թե՞ հորինում է, որպեսզի իր քծիբությունը հիմնավորի, արդեն երկրորդական հարց է: Գլխավորն այն է, որ նա պնդում է, որ Փաշինյանին 270 միլիոն դոլար են առաջարկել, իսկ նա չի վերցրել:
Թվում է, թե Սաակաշվիլին իր քծիբությունը հիմնավորելուց զատ դրականորեն քարոզել է Փաշինյանի օգտին, բայց դա միայն առաջին հայացքից: Իրականում նա «քաշել» է Փաշինյանին:
Այդ այսօր կարող են Նիկոլի զոմբիները հավատալ Սաակաշվիլու ասածներին ու հիացական գնահատականներ տալ անկաշառ Փաշինյանին, բայց վաղը, երբ հետիշխանափոխական էյֆորիան անցնի ու Փաշինյանի նկատմամբ վերաբերմունքը անխուսափելիորեն փոխվի, նույն այդ զոմբիները կհիշեն Սաակաշվիլու ասածները, բայց ոչ թե համաձայնելով Վրաստանի նախկին նախագահի ասածների հետ, այլ առնվազն կասկած հայտնելով, որ 270 միլիոնը, թերևս, չէր մերժվել: Դրանից հետո շատ արագ կտարածվի «270 միլիոն դոլար փող էր կերել դեռ իշխանության չեկած» միֆը և արի ու ապացուցի, որ «տրամվայի ես սպասում», մինչդեռ Աննուշկան ձեթն այնպես թափած կլինի տրամվայի ռելսերին, որ չսայթաքելն անհնար կլինի...
Սաակաշվիլին «քաշում» է Փաշինյանին

Проигравшие в Грузии сторонники Саакашвили хотят от него денег, чтобы суметь повести эффективную борьбу.
Деньги, конечно, у Саакашвили есть, к тому же много. Он провел в Грузии реформы, но заодно осуществил также в рамках так называемого переходного правосудия передел собственности, «награбив награбленное». Именно поэтому он сейчас в бегах и не показывается в Грузии.
Член команды Саакашвили и кандидат в президенты Грузии Вашадзе во втором туре выборов не то чтобы проиграл Зурабишвили, а скорее большая часть грузин решила не допустить возвращения Саакашвили. Экс-президенту же Грузии не остается ничего другого, кроме как бороться на расстоянии и подталкивать своих сторонников на конфронтацию.
Сторонники Саакашвили, как уже отметил выше, хотят денег. Но Михо жмотничает. И дабы обосновать своё крохоборство, он привел пример Никола Пашиняна.
«А у Пашиняна были деньги? Он даже машину свою заправить не мог», – заявил осуществивший на внешние деньги революцию «роз» Саакашвили.
Кстати, Саакашвили сделал и другое примечательное заявление по части Пашиняна. Согласно ему, когда Никол находился в тюрьме, к нему пришел Карен Карапетян и принес в чемодане 270 млн долларов, сказав, что если Пашинян откажется, его попросту задушат…
«И знаете, что он сделал? Он послал их всех в известное место. И сегодня он премьер-министр Армении. Армению сегодня возглавляет неолигархическое большинство. Вот, пожалуйста, вам пример, когда говорите о деньгах и средствах», – подытожил беглый экс-президент Грузии.
Откуда Саакашвили известны такие детали, сказать трудно. Правду он говорит или выдумывает, чтобы обосновать свою прижимистость, – вопрос уже второстепенный. Главное то, что он утверждает, будто Пашиняну предлагали 270 млн долларов, и тот отказался.
Казалось бы, помимо обоснования своего жмотства, Саакашвили провел позитивный пиар Пашиняна, но это лишь на первый взгляд. В реальности он подставил Пашиняна.
Это сегодня зомби Никола могут поверить словам Саакашвили и дать восторженные оценки неподкупному Пашиняну, но завтра, когда пройдет эйфория после смены власти и отношение к Пашиняну неизбежным образом изменится, те же зомби вспомнят слова Саакашвили, но не согласившись с заявлениями бывшего президента Грузии, а как минимум выразив сомнение, что 270 миллионов, по-видимому, не были отвергнуты. После этого распространится миф «да он срубил 270 млн долларов еще до прихода к власти», и попробуй тогда убедить, что «ждешь трамвая», в то время как Аннушка столько масла прольет на рельсы, что не поскользнуться будет невозможно…
Саакашвили подставляет Пашиняна