Բողոքի ցույց՝ Մշակույթի և Սփյուռքի նախարարությունները չլուծարելու պահանջով (տեսանյութ)
Մշակույթի և Սփյուռքի նախարարությունների աշխատակիցներն այսօր բողոքի ակցիա են անցկացրել Կառավարության շենքի մոտ՝ պահանջելով չլուծարել երկու գերատեսչությունները։
Ցույցի մասնակիցներն «Ազատության» հետ զրույցում ասացին, որ երեկ նախարարների պաշտոնակատարները որոշման նախագծեր են իրենց ներկայացրել, համաձայն որոնց երկու գերատեսչությունները լուծարվելու են՝ Մշակույթի նախարարությունը միանալու է Կրթության և գիտության նախարարությանը, իսկ Սփյուռքի նախարարությունը դառնալու է վարչություն՝ Արտաքին գործերի նախարարության կազմում:
«Ամենափոքր բյուջե ունեցող նախարարությունն է, կիսապետական, կիսաահասարակական հիմունքներով աշխատող նախարարություն է։ Մեզ ասել են, որ մենք ոչ մի տեղ չենք աշխատելու, պետք է գտնենք մեր աշխատանքը, երեկ մեզ նախարարն ասաց՝ հավաքեց բոլորիս, երևում էր, որ ինքն էլ շատ հուզված էր։ Մենք այսօրվանից մտածում ենք մեր ձայնը բարձրացնել՝ նախ գրավոր մեր պահանջը կներկայացնենք վարչապետին»,-«Ազատության» հետ զրույցում ասաց Սփյուռքի նախարարության աշխատակիցը։

Сотрудники министерств культуры и диаспоры провели акцию протеста (видео)
Сегодня в Ереване сотрудники министерств культуры и диаспоры провели возле здания правительства акцию протеста против планов упразднить их министерства.
Участники акции протеста сообщили Радио «Азатутюн», что накануне исполняющие обязанности министров им представили проекты, согласно которым оба министерства будут упразднены: Министерство культуры войдет в состав Министерства образования и науки, а Министерство диаспоры станет управлением в составе Министерства иностранных дел.
«Наше министерство имеет самый маленький бюджет, оно только наполовину государственное, поскольку половина сотрудников работает на общественных началах. Нам сказали, что мы нигде не будем работать, что мы должны найти себе работу. Вчера министр собрал нас всех, было видно, что он тоже очень взволнован. Мы думаем о том, что с сегодняшнего дня мы должны поднять свой голос протеста. Прежде всего, мы представим наше требование премьер-министру в письменном виде», – сказала в беседе с Радио «Азатутюн» одна из сотрудниц министерства диаспоры.