Ընդդիմություն լինելը նշանակում է սո՞ւտ խոսել (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմակիցները տասնյակ հայտարարություններ են հիմա անում, որոնք կտրուկ հակասում են իրենց նախկին հայտարարություններին: Նրանք անում են բազմաթիվ քայլեր, որոնց դեմ նախկինում քարոզել են: Ընդունում են որոշումներ, որոնք կրկնում են նախկին իշխանության որոշումները և որոնք նիկոլենք սուր քննադատել են:
Օրինակների հետևից հեռուն գնալ պետք չէ: Բերենք ամենաթարմ օրինակը:
Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական է նշանակվել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի հետախուզական վարչության նախկին պետ Արշակ Կարապետյանը: Այն նույն մարդը, որին Նիկոլ Փաշինյանին պատկանող «Հայկական ժամանակ» թերթում իր կինն ու Փաշինյանի հետ քայլող Արայիկ Հարությունյանն ու Տիգրան Ավինյանը մեղադրում էին 2016-ի ապրիլյան պատերազմին նախորդած շրջանում ծառայողական պարտականությունները չկատարելու, հարյուրից ավելի զոհերի պատճառ դառնալու մեջ և զարմանք հայտնում, թե ինչպե՞ս է, որ նախկին հետախույզը դատվելու փոխարեն այլ պաշտոնի է նշանակվում Սերժ Սարգսյանի կողմից:
Աննա Հակոբյանը՝ Փաշինյանի կինը «Հայկական ժամանակի» 2016-ի ապրիլի 28-ի խմագրականում, անդրադառնալով քառօրյա պատերազմին ու Արշակ Կարապետյանին, մասնավորապես գրել էր. ««Ինչու են պատերազմական գործողությունների ժամանակ զոհված 50-ին հասնող զինվորները բացառապես աղքատ ընտանիքների երեխաներ», «Ինչու բանակը անհրաժեշտ մակարդակի տեխնիկական հագեցվածություն չունի», «Ինչու պետական պաշտոնյաներն ունեն միլիոնների հասնող կարողություն, տների փոխարեն պալատներ, մեքենայի փոխարեն ամենավերջին արտադրության տասնյակ մեքենաներ, իսկ զինված ուժերում նորմալ մեքենա չկա դիրքեր հաց ու ջուր կամ փամփուշտ հասցնելու համար», «Ինչու պետք է Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը փող հավաքի ԼՂՀ ՊԲ-ի համար կամ ինչու պետք է նորագույն զենքեր գնելու փող Հայաստանը չունենա, այն դեպքում, երբ ամենաբարձր պաշտոններ զբաղեցնող կամ զբաղեցրած մեկ ձեռքի մատների վրա հաշվվող պաշտոնյաների և նրանց ընտանիքի անդամներին «թափ տալու դեպքում» այնքան փող կընկնի, որ նույնիսկ Ամերիկայի բանակը զինելուն կբավականացնի», այս հարցադրումները շատ են, և համառորեն շրջանառվում են, մարելու կամ մոռացվելու որևէ միտում ցույց չտալով:
Ու սա այն դեպքն է, երբ իշխանությունը մանեւրելու, դրանք չնկատելու տալու որևէ շանս չունի: Նրանք ստիպված են պատասխանել այս հարցադրումներին, և այդ պատասխանները ենթադրում են կոնկրետ գործողություններ: Նախօրեին, օրինակ, շատ կոնկրետ պատասխան եղավ հարցերին, թե ինչու ապրիլի լույս 2-ի գիշերվանից առաջ հայկական բանակը պատշաճ չափով տեղեկացված չի եղել ծրագրվող հարձակման մասին, և դրա պատճառով ունեցել է կորուստներ, որոնցից կարող էր խուսափել: Աշխատանքից ազատվեց զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանը»:
Հիմա պարզվում է, որ Արշակ Կարապետյանը նորմալ է աշխատել ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ու նշանակվել է պետական պաշտոնի արդեն Նիկոլ Փաշինյանի կողմից: Վերջինս Կարապետյանին հիմա պաշտպանում է՝ հայտարարելով, թե ինքը գաղտնի նյութեր է կարդացել ապրիլյան պատերազմի թեմայով ու հայտնաբերել, որ Կարապետյանի մոտ «թղթերով ամեն ինչ կարգին է»:
Փաշինյանի թիմակից Հովիկ Աղազարյանն էլ երեկ եթերում հայտարարեց, որ նախկինում իրենք ինֆորմացիայի չեն տիրապետել ու դա է պատճառը, որ հանիրավի քննադատել են Կարապետյանին:
Այս ամենից հետո պետք է՝
կա՛մ Նիկոլ Փաշինյանը և իր թիմակիցները ներողություն խնդրեն Արշակ Կապարետյանից ու նաև Սերժ Սարգսյանից այն բանի համար, որ ժամանակին սխալ պատկերացումներ են ունեցել,
կա՛մ Փաշինյանի թիմակիցները պետք է ներողություն խնդրեն մեր ժողովրդից, որ ժամանակին Կարապետյանի մասով «մուտիլովկաներով» ու ստախոսությամբ են զբաղվել՝ «աչոկներ» հավաքելու, զոհերի հարազատների նուրբ լարերի վրա խաղալու, ժողովրդին գրգռելու, կեղտոտ մթնոլորտ ձևավորելու և հետագայում իշխանություն վերցնելու նպատակով,
կա՛մ Փաշինյանն ու իր թիմակիցները պետք է հայտարարեն, որ նախկինում ինչ ասել են Կարապետյանի մասին, ճիշտ են ասել, բայց քանի որ իրավիճակ է փոխվել և իրենք իշխանության են եկել, ուստի նախկին ասածները «հաշիվ չեն» ու իրենք օգտվում են սերժական կոչված կադրերից, քանզի իրենց խնդիրը եղել է ոչ թե սերժականությունը, այլ Սերժին մերժելը:
Կարապետյանին նշանակելուց հետո պետք է «մուտիտի» համար պատժվեն խարույկի շուրջ խմբված տղաներն ու աչոնիկները:
Ընդդիմություն լինել, չի նշանակում ստախոսությամբ զբաղվել և էմոցիա գողանալով միավորներ հավաքել:
Այս իշխանափոխությունից կարելի է մեկ դաս քաղել: Այսուհետ պետք է խոսքի արժեքը գնահատվի: Ընդդիմադիրները պետք է կշռադատված ու փաստարկված խոսք հնչեցնեն, ինչպես նաև տեր կանգնեն իրենց ասածներին, քննադատություններին, կամ էլ իշխանության գալուց հետո եթե տեսնում են, որ ժամանակին հանիրավի են քննադատել, համարձակություն ունենան և հրապարակավ ներողություն խնդրեն հանրությունից, որպեսզի պարզ դառնա, որ նախկինում ոչ թե ստել են, այլ թյուրիմացաբար են որոշ գնահատականներ տվել:
Սերժը մերժվեց, քանի որ չպահեց իր խոսքը, ըստ որի՝ չէր հավակնելու վարչապետի պաշտոնին: Խոսքի ու գործի սուր հակասություն կա նաև փաշինյանական իշխանության մոտ: Թե ինչ կլինի դրա վերջում, դժվար չէ կռահել:
Հ.Գ.: Ապրիլյան պատերազմից հետո Նիկոլ Փաշինյանը պնդում էր, որ Ադրբեջանի հարձակումը Ռուսաստանի հետ համաձայեցված է եղել, որպեսզի Ադրբեջանը մտնի ԵԱՏՄ: Ասածի իմաստն այն էր, որ Պուտինը հրահրել էր պատերազմը, որպեսզի Ղարաբաղի գնով Ադրբեջանին բերի իր ազդեցության տակ: Փաշինյանը բացասական էր գնահատում և՛ ՌԴ-ին, և՛ ԵԱՏՄ-ին:
Վարչապետ նշանակվելուց հետո նա սկսեց քծնել Պուտինին և դրական գնահատել ԵԱՏՄ-ին: Սա առաջվա ու հիմիկվա պահվածքների տարբերության ևս մեկ վառ օրինակ է: Բաց է մնում, սակայն, այն հարցը, թե ե՞րբ է անկեղծ եղել Փաշինյանը՝ նախկինո՞ւմ, երբ Պուտինին մեղադրում էր ապրիլյանի համար, թե՞ հիմա, երբ Պուտինին հավատարմության երդումներ է տալիս և նրան տեսնելիս, Լուկաշենկոյի ասած, լեզուն մտցնում համապատասխան տեղ:

Быть оппозицией означает лгать? (видео)
Никол Пашинян и члены его команды сейчас делают десятки заявлений, которые резко противоречат сделанным ими в прошлом. Они предпринимают шаги, против которых раньше выступали. Принимают решения, которые повторяют постановления предыдущих властей и которые николовцы резко критиковали.
За примерами далеко ходить не стоит. Приведем самый свежий из них.
Советником Никола Пашиняна назначен бывший начальник резведуправления Генштаба ВС Аршак Карапетян. Тот самый человек, которого в принадлежащей Николу Пашиняну газете «Айкакан жаманак» жена Пашиняна и шагавшие вместе с ним Араик Арутюнян и Тигран Авинян обвиняли в неисполнении должностных обязанностей в преддверии апрельской войны 2016 года и бытности причиной более 100 жертв, а также удивлялись, почему бывший разведчик, вместо того чтобы пойти под суд, назначается Сержем Саргсяном на другой пост.
В редакционной статье от 28 апреля 2016 года в газете «Айкакан жаманак» жена Пашиняна Анна Акопян, обращаясь к теме четырехдневной войны и Аршаку Карапетяну, в частности, написала: ««Почему почти 50 погибших в ходе военных действий солдат были исключительно из бедных семей?», «Почему армия не обладает необходимым уровнем технической оснащенности?», «Почему государственные чиновники имеют миллионные состояния, вместо домов – дворцы, вместо машины – десятки автомобилей самого последнего выпуска, а в вооруженных силах нет нормальной машины для доставки хлеба и воды или патронов?», «Почему народ Армении и проживающее по всему миру армянство должны собирать деньги для АО НКР или почему у Армении не должно быть денег на покупку новейшего вооружения в условиях, когда в случае «встряски» занимающих или занимавших самые высокие должности чиновников, которых можно пересчитать по пальцам одной руки, и членов их семей посыплется столько денег, что хватит даже на вооружение американской армии?» – этих вопросов много, и они упорно находятся в обращении, не показывая тенденции на угасание или забвение.
И это тот случай, когда у власти нет никаких шансов сманеврировать и попытаться их не заметить. Они вынуждены ответить на эти вопросы, и эти вопросы предполагают конкретные действия. Например, накануне был дан весьма конкретный ответ на вопрос о том, почему в ночь на утро 2 апреля армянская армия не была должным образом осведомлена о планируемом нападении и понесла в результате этого потери, которых можно было избежать. Со своей должности был уволен начальник разведывательного управления Генштаба ВС генерал-майор Аршак Карапетян».
Сейчас выясняется, что Аршак Карапетян во время апрельской войны работал нормально, и теперь он назначен на государственную должность уже Николом Пашиняном. Последний Карапетяна сейчас защищает, заявляя, что он читал секретные материалы на тему апрельской войны и обнаружил, что у Карапетяна «на бумаге все в порядке».
Член же команды Пашиняна Овик Агазарян накануне в эфире заявил, что раньше они не владели информацией, поэтому незаслуженно критиковали Карапетяна.
После всего этого нужно:
либо Николу Пашиняну и членам его команды принести извинения перед Аршаком Карапетяном и даже Сержем Саргсяном за то, что в свое время имели о них ошибочные представления,
либо членам команды Пашиняна извиниться перед нашим народом, что занимались по части Карапетяна «мутиловом» и измышлениями с целью набора очков, игры на тонких странах душ родных погибших, взвинчивания народа, формирования грязной атмосферы и взятия впоследствии власти,
либо Пашинян и члены его команды должны сказать, что заявленное в прошлом о Карапетяне было правдой, но в связи с изменением ситуации и их приходом к власти сказанное раньше «обнуляется», и они пользуются называемыми сержевскими кадрами, так как их задачей было отвержение не сержевства, а Сержа.
После назначения Карапетяна собравшиеся вокруг костра парни и девчата должны быть наказаны за «мутилово».
Бытность оппозицией не означает занятие дезинформацией и набор очков на порождении эмоций.
Из этой смены власти можно извлечь один урок: впредь нужно чтить цену слова. Оппозиционеры должны озвучивать уравновешенное и аргументированное слово, а также отвечать за свои слова и критику, либо, придя к власти и увидев безосновательность своей прежней критики, найти в себе мужество публично извиниться перед обществом, чтобы стало ясно, что в прошлом они не лгали, а давали некоторые оценки по недоразумению.
Серж был отвергнут, так как не сдержал своего слова, согласно которому не будет выдвигаться премьером. Острое противоречие между словом и делом наблюдается также у пашиняновской власти. Чем же все это кончится, догадаться нетрудно.
P.S. После апрельской войны Никол Пашинян утверждал, что нападение Азербайджана было согласовано с Россией, чтобы Баку вошел в ЕАЭС. Смысл сказанного заключался в том, что Путин спровоцировал войну, чтобы ценой Карабаха ввести Азербайджан в свою орбиту. Пашинян негативно относился и к РФ, и к ЕАЭС.
После становления премьером он начал заискивать перед Путиным и положительно оценивать ЕАЭС. Это очередной яркий пример контраста между прежним и нынешним поведением. Однако открытым остается вопрос о том, когда все-таки был искренен Пашинян: раньше, когда обвинял Путина в апрельской войне, или сейчас, когда приносит ему клятвы верности и, завидев последнего, говоря словами Лукашенко, засовывает язык в соответствующее место?