ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում նոր բան չկա. Նիկոլ Փաշինյան
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում նոր բան չկա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Դիլիջանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի այն հայտարարությանը, թե Միլանում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպման ընթացքում փոխըմբռնում է ձեռք բերվել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Միլանում համանախագահների հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները համատեղ հայտարարություն են համաձայնեցրել, և ասվել է, որ երկար ժամանակ չէր հաջողվում համաձայնեցնել այդպիսի հայտարարություն: Ղարաբաղի հարցում նոր բան չկա: Եվ ակտիվությունն այնքանով է, որքանով դուք տեսնում եք»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով իր և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հանդիպմանը՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ Անջեյ Կասպրչիկը պարբերաբար գալիս է տարածաշրջան, իսկ նրա այցերը կրում են խիստ աշխատանքային բնույթ: «Ընդհանրապես եղել են դեպքեր, որ չի լուսաբանվել նրա այցերը, բայց ես աշխատակազմին հանձնարարել եմ, որ բոլոր շփումները պարտադիր լուսաբանվեն, որովհետև պրոցեսը պետք է լինի թափանցիկ»,-նշեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նաև նկատեց՝ երբ ադրբեջանական կողմից որևէ մեկնաբանություն է հնչում, որը իր մեջ որոշակի լավատեսության էլեմենտ է պարունակում, իրեն անհանգստացնում է հայաստանցի մի շարք մեկնաբանների մեկնաբանությունը, որոնց առաջին կանխավարկածն այն է, թե այստեղ ինչ-որ դավադրություն կա:
«Իսկ ինչո՞ւ է այդպիսի կանխավարկած, իսկ ինչո՞ւ չկա կանխավարկած, որ Հայաստանի կառավարությանը հաջողվել է համոզիչ փաստարկներ բերել»,-ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Դիտարկմանը, թե հնարավոր է նման մեկնաբանություններ են լինում նրա համար, որ առաջինն Ադրբեջանն է հայտարարում այդ մասին, Փաշինյանը պատասխանեց. «Ես հիշեցի մի բան, երբ ես Սանկտ Պետերբուրգից գիշերը եկա Գյումրի և հաջորդ օրը մասնակցում էի երկրաշարժի 30-ամյա տարելիցի միջոցառումներին, Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ Սանկտ Պետերբուրգում իմ և Իլհամ Ալիևի միջև տեղի է ունեցել շփում, իսկ մենք պայմանավորվել էինք, որ կարճ տեղեկատվություն կտանք դրա մասին: Այն փաստը, որ առաջինը նրանք էին տեղեկություն տվել, դրանից շատ մեծ եզրակացություններ են արվում: Ես էլի եմ ասում, և ցանկացած ոք կարող է իմ ասածը քննության առնել, Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ոչ մի կառավարություն նույնքան թափանցիկ չի եղել, որքան մեր կառավարությունը»:
Հարցին՝ Սանկտ Պետերբուրգի և Վիեննայի պայմանավորվածությունները շարունակում առաջնահերթ լինել Հայաստանի համար, Փաշինյանը պատասխանեց՝ ամբողջ խնդիրն այն է, որ հենց սկզբից Ադրբեջանը պնդել է, որ նման պայմանավորվածություն ընդհանրապես չկա: «Ինչ վերաբերվում է այդ օրակարգերին, դրանք պաշտոնական բանակցային պրոցեսի օրակարգ են, որոնք տեղի են ունեցել համանախագահների մասնակցությամբ: Ես ինքս պաշտոնական բանակցային պրոցեսի չեմ մասնակցել, ես երկու անգամ զրույց եմ ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ, Դուշանբեում մեկ անգամ այնպես է ստացվել, որ համաձայնության ենք եկել: Ես կրկին ցանկանում եմ խոսել այս հակասության մասին, երբ կա համաձայնություն, երբ ինչ-որ մի բան կայունանում է, մեկնաբաններն ասում են՝ էս ի՞նչ դավադրություն է, երբ չկա նման բան, մեկնաբաններն ասում են, որ պատերազմ է, և կառավարությունը չի կարողանում կանխել պատերազմը»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե 2018թ. Ադրբեջանին հաջողվել է Նախիջևանի հատվածում 11 հազար քառակուսի մետր տարածք ամբողջովին վերահսկողության տակ վերցնել: «Նախիջևանի հատվածում տեղի է ունեցել դիրքերի որոշակի տեղաշարժեր, որը եղել է երկու կողմից: Ես պաշտոնապես ասում եմ, որ այն տարածքները, որոնք մայիսի 8-ից առաջ եղել են Հայաստանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո, այդ բոլոր տարածքները շարունակում են մնալ Հայաստանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտեց՝ նույնիսկ այդ պրոցեսների արդյունքում հայկական զինված ուժերի դիրքերը նաև բարելավվել են, իսկ ռազմավարական նախաձեռնությունը, ինչպես եղել է, այնպես էլ շարունակում է մնալ մեր զինված ուժերի ձեռքում:

В вопросе урегулирования Карабахского конфликта нет ничего нового – Никол Пашинян
В вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта нет ничего нового. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил сегодня журналистам исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян, коснувшись заявления министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова о том, что во время встречи с министром иностранных дел Армении в Милане было достигнуто взаимное соглашение.
«В Милане министры иностранных дел Армении и Азербайджана вместе с сопредседателями договорились о совместном заявлении, и было сказано, что долгое время не удавалось согласовать такое заявление. В карабахском вопросе нет ничего нового. И активность такова, какой вы видите», – сказал Пашинян.
Говоря о своей встрече с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком, и.о. премьер-министра подчеркнул, что посол регулярно посещает регион и что его визиты носят исключительно рабочий характер.
«Были случаи, когда его визиты вообще не освещались, но я поручил своему аппарату освещать все контакты, потому что процесс должен быть прозрачным», – сказал Пашинян.
Он также отметил, что всякий раз, когда из Азербайджана звучит комментарий, содержащий определенный элемент оптимизма, его беспокоят интерпретации ряда армянских комментаторов, первый прогноз которых заключается в том, что существует какой-то заговор.
«А почему такая презумпция? Почему нет презумпции того, что правительству Армении удалось привести решительные аргументы?» – сказал Пашинян.
На замечание о том, что, возможно, подобные интерпретации происходят, потому что именно Азербайджан первым объявляет об этом, Пашинян сказал: «Я помню, когда я приехал в Гюмри ночью из Санкт-Петербурга и на следующий день принял участие в 30-й годовщине землетрясения, пресс-служба президента Азербайджана опубликовала информацию о том, что в Санкт-Петербурге состоялся разговор между мной и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в то время как мы договорились, что дадим краткую информацию об этом. Очень большие выводы делаются из того факта, что именно они первыми предоставили эту информацию. Я еще раз говорю, и любой может проверить это: в вопросе Нагорного Карабаха ни одно правительство не было настолько прозрачным, как наше».
На вопрос, остаются ли петербургские и венские соглашения приоритетными для Армении, Пашинян сказал, что проблема заключается в том, что с самого начала Азербайджан настаивал на том, что таких соглашений вообще не существует.
«Что касается этих повесток, то это повестка официального переговорного процесса, который проходил при участии сопредседателей. Лично я не участвовал в официальном переговорном процессе, дважды беседовал с Ильхамом Алиевым, и в Душанбе случилось так, что мы достигли соглашения. Я хочу еще раз сказать об этом противоречии, когда есть соглашение, когда что-то стабилизируется, звучат комментарии о том, что это за заговор, когда нет ничего подобного, говорят, что это война и что правительство не в состоянии предотвратить войну», – сказал Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян прокомментировал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева, согласно которому в 2018 году Азербайджану удалось полностью взять под контроль 11 тыс. квадратных метров земли на участке Нахиджевана.
«Определенные перемещения позиций произошли в Нахиджеванском участке, и это происходило с обеих сторон. Я официально заявляю, что территории, которые до 8 мая находились под контролем Вооруженных сил Армении, по-прежнему находятся под контролем Вооруженных сил Армении», – сказал Пашинян, сообщает «Арменпресс».
Он заявил, что даже в результате этих процессов позиции Вооруженных сил Армении улучшились, и стратегическая инициатива была и остается в руках Вооруженных сил Армении.