Երբ մարդը գտնվում է 15-հարկանի շենքի տանիքին և ուզում է շատ արագ հասնել ներքև, ապա կա 3 տարբերակ՝ 1. օգտվել վերելակից, 2. օգտվել աստիճաններից, 3. անմիջապես ցած նետվել:
Առաջին երկու տարբերակների համար խելք է պետք կամ առնվազն՝ անվտանգության բնազդ: Եթե խելացի ես, ապա արագ աշխատող վերելակից ես օգտվում: Եթե չես «ֆայմում» վերելակից օգտվել, ապա ստիպված ոտքով ես իջնում: Երկու դեպքում էլ ողջ կմնաս:
Կա նա 3-րդ՝ «դուխով» տարբերակը: Կարելի է տանիքից միանգամից նետվել ցած ու մարմինդ հասցնել գետնին, բայց այդ դեպքում ողջ չես մնա:
Հայաստանն ու Արցախը՝ ամբոխի զոհ
Մեզանում, չգիտես ինչու, հակադրություն է մտցվել խելքի ու «դուխի» մեջ, մինչդեռ «դուխով» լինելու համար նախ խելք պետք է ունենալ:
«Դուխով» կարելի է Սերժին մերժել, բայց պետություն կառավարելու համար խելք է պետք:
Նիկոլ Փաշինյանը կլասիկ ամբոխավար է: Իսկ ամբոխը սիրում է հույզեր, տեսարաններ և «դուխ»:
Խելքը հակացուցված է ամբոխին, քանզի ամբոխի հավաքական մտավոր կարողությունը չի գերազանցում դպրոցի տարրական դասարանի աշակերտի մտավոր կարողությանը: Ոչ ամբոխին, ոչ էլ ամբոխավարին խելք պետք չէ:
Եթե ամբոխը խելք ունենար, ապա ամբոխավարին կուղարկեր տուն: Օրինակ՝ եթե ամբոխը խելք ունենար, ապա Փաշինյանին շնորհակալություն կհայտներ «մերժումը» գլուխ բերելու համար, բայց նրան ու նրա՝ հիմնականում անգրագետ ու անփորձ թիմակիցներին մոտ չէր թողնի պետական կառավարման համակարգին: Սակայն ունեցանք ճիշտ հակառակը: Ու հիմա ազգովի վճարելու ենք դրա համար:
Ի դեպ, ամբոխին դուր եկողը վերջում ինքն է ամբոխի զոհը դառնում՝ մինչև այդ զոհաբերելով այն համակարգը, որի գլուխն է անցել:
Նիկոլ Փաշինյանը ոչ մի կերպ չի կարողանում փողոցից գնալ աշխատանքի: Նա վամպիրի պես խժռում է ամբոխի էներգիան: Դա նրան դուր է գալիս: Բայց ամեն ինչ հարաբերական է ու ժամանակավոր:
Ամբոխը պահանջում է «դուխ» և չի պահանջում խելք: Թվում է, թե դա շատ լավ է, բայց ժամանակի ընթացքում, դասականի ասած, խիարը կարող է թարս բուսնել:
Փաշինյանը պետք է լավ իմանա, որ ամբոխի պես դավաճան, մոռացկոտ և ուրացող բան չկա աշխարհում: Այսօր ամբոխի սիրելին ես, իսկ վաղը կարող ես ընկնել ամբոխի ոտքերի տակ: Դեռ ոչ մեկին չի հաջողվել խուսափել այդ սցենարից: Փաշինյանին էլ չի հաջողվելու: Պարզապես Հայաստանն ու Արցախն են «քաշվելու» այս ընթացքում:
Երբ խելքն իր տեղը զիջում է «դուխին»

Когда человек находится на крыше 15-этажного здания и хочет очень быстро спуститься, то для этого имеются 3 варианта: 1 – воспользоваться лифтом, 2 – пройти по лестнице, 3 – спрыгнуть.
Для первых двух вариантов нужен ум или, как минимум инстинкт самосохранения. Если ты достаточно умен, то пользуешься скоростным лифтом. Если не «догоняешь» воспользоваться лифтом, то вынужденно спускаешься пешком по лестнице.
Есть также третий, духовитый вариант. Можно сразу спрыгнуть с крыши и добраться до земли, но о последствиях тебе уже никто не расскажет.
Армения и Арцах – жертвы толпы
У нас, невесть почему, дух противопоставляется уму, между тем как для обладания духом нужно, прежде всего, иметь ум.
Духовито можно отвергнуть Сержа, но для управления государством нужен ум.
Никол Пашинян – классический охлократ. Толпа же любит эмоции, зрелища и дух.
Ум толпе противопоказан, так как коллективное сознание толпы не превышает ментальных способностей ученика младших классов. Ни толпе, ни охлократу ум не нужен.
Если бы толпа обладала рассудком, то отправила бы охлократа восвояси. Например, если бы у толпы был свой ум, то она сказала бы Пашиняну спасибо за доведение «отвержения» до своего логического завершения, но не подпустила бы его и в основном безграмотных и неопытных членов его команды к системе государственного управления. Однако мы получили прямо противоположное. И теперь всей нацией будет платить за это.
Кстати, любимчик толпы в конце всегда становится жертвой данной толпы, успев до этого принести в жертву ту систему, во главе которой он встал.
Никол Пашинян никак не может вернуться с улицы на работу. Он, подобно вампиру, пожирает энергию толпы. Ему это нравится, но все относительно и временно.
Толпа требует духа, но не ума. Кажется, что это хорошо, но со временем, выражаясь словами классика, огурец может взрасти неправильно.
Пашинян должен понимать, что нет никого более предающего, забывчивого и неблагодарного, чем толпа. Сегодня ты – любимчик толпы, а завтра можешь оказаться под ее ногами. Пока еще никому не удавалось избежать этого сценария. Не удастся и Пашиняну. Попросту в накладе из-за этого останутся Армения и Арцах.
Когда ум уступает свое место духу