Մոսկվայից վերջապես արձագանքեցին Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրություններին:
Աղմկոտ լռության տեսքով արձագանքն, իհարկե, տեղի էր ունեցել ավելի շուտ, իսկ երեկ արդեն ավելի ուշ հասկացողների համար խոսեցին:
Ի դեպ, ՀԱՊԿ ու ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների ղեկավարներն ընդգծված ձևով ռեակցիա չեն տալիս Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրություններին (միայն ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը ստանդարտ ձևակերպումներով անդրադարձավ արտահերթ ընտրությունների արդյունքներին), ինչը կոնկրետ վերաբերմունք է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության կամ որ նույնն է՝ Հայաստանի նկատմամբ:
Թե ինչո՞ւ է այսպես ստացվել, պատճառները պետք է մեր ներսում փնտրել, իսկ թե ինչի՞ կարող է սա հանգեցնել, դժվար չէ կռահել:
Աղմկոտ լռություն
Ինչպես հայտնի է, Մոսկվան մինչև երեկ քար լռություն էր պահում հայաստանյան արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ: Այդ քար լռությունը շատ խոսուն էր:
Մեր ունեցած տեղեկություններով Փաշինյանի թիմում լուրջ իրարանցում է տիրել, լուրջ ջանքեր են գործադրվել, որպեսզի Պուտինից շնորհավորանք հնչի, սակայն բան չի ստացվել:
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը ականջների վրա է կանգնել (կամ էլ՝ ականջների վրա կանգնելու իմիտացիա է արել), որպեսզի Կրեմլից շնորհավորանք պոկի, սակայն ապարդյուն:
Հակառակ Փաշինյանի այն պնդումների, թե իր ու Պուտինի հարաբերությունները փայլուն են, հայ-ռուսական հարաբերությունները փայլուն են և ընդհանրապես ամեն ինչ փայլուն է՝ իրականությունն այլ է:
Մոսկվան առիթի էր սպասում, որպեսզի ցույց տա իր իրական վերաբերմունքը Փաշինյանի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման, ՀԱՊԿ-ին հասցված հարվածի, Լավրովին՝ ներհայաստանյան քաղաքական գործընթացներին ադապտացվելու կոչի և այլ բաների համար: Մոսկվայից սկզբում հնչեց գազի գնի վերաբերյալ լուրը, ապա նոր միայն հիշեցին ընտրությունների մասին:
Փաստորեն, որքան էլ Փաշինյանըարցունք թափեց՝ ապացուցելու համար, որ ինքն այն հակառուսական գործիչը չէ, որը Մոսկվային է մեղադրել ապրիլյան պատերազմի համար, որը ԵԱՏՄ-ից ՀՀ-ի դուրս գալու որոշման նախագիծ է բերել ԱԺ, որը դեկտեմբերի 9-ին նպաստել է գրեթե ամբողջությամբ հակառուսական խորհրդարանի ձևավորմանը, որը տարիներ շարունակ քարոզել է ՀԱՊԿ-ի դեմ, չստացվեց: Մոսկվան չհավատաց Փաշինյանի արցունքներին:
Դուզ խոսք
Ինչ վերաբերում է, ժողովրդական լեզվով ասած, դուզ խոսքին, ապա այն հնչեցրեց ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան: Նա Պուտին-Փաշինյան հարաբերությունները համեմատեց տղամարդու և կնոջ հարաբերությունների հետ:
«tert.am»-ի այն հարցին, թե ինչո՞ւ Պուտինը չի շնորհավորում Փաշինյանին հաղթանակի կապակցությամբ, Զախարովան պատասխանել է՝ «Ինձ թվում է՝ դա նույնն է, եթե տղամարդուն հարցնես՝ «դու ինձ սիրո՞ւմ ես»»: Դիտարկմանը, թե «տղամարդը մեկ անգամ չէ, որ խոստովանել է», այսինքն՝ ՌԴ ղեկավարությունից նախորդ ընտրություններին շնորհավորանքներ եղել են, այս անգամ շնորհավորանք կլինի՞, թե՞ ինչ-որ բան փոխվել է, Մարիա Զախարովան արձագանքել է․ «Արդեն պատասխանել եմ»:
Մինչև այդ Զախարովան, անդրադառնալով մեր խորհրդարանական ընտրություններին, «կծել» էր՝ մասնավորապես նշելով, որ լուրջ խախտումներ չեն արձանագրվել և ՌԴ-ն տրամադրված է կառուցողական երկխոսության Հայաստանի նոր խորհրդարանի և շուտով ձևավորվելիք կառավարության հետ:
Ուշադրությո՛ւն դարձրեք. Զախարովան ասում է, որ լուրջ խախտումներ չեն եղել, այսինքն՝ խախտումներ այդուհանդերձ եղել են: Նախկինում ռուսներն այդքան բծախնդիր չէին և փայլուն էին գնահատում մեզանում տեղի ունեցած բոլոր ընտրությունները: Իսկ հիմա Մոսկվան խախտումներ է տեսնում:
Դե իսկ «կառուցողական երկխոսություն» ձևակերպումը ցույց է տալիս, թե որքան սառն է փաշինյանական Հայաստանի նկատմամբ ՌԴ-ի վերաբերմունքը: Քանզի ռազմավարական դաշնակիցների միջև հարաբերություններն այսպիսին չպետք է լինեին:
«Կառուցողական երկխոսություն» տեղի է ունենում սովորական, իսկ երբեմն նաև թշնամական հարաբերություններ ունեցող պետությունների միջև: Եթե նման ձևակերպում է օգտագործվում հայ-ռուսական հարաբերություններում, նշանակում է՝ անվստահության գործընթացները շատ են խորացել, նստվածքը լուրջ է, կասկածները ավելացել են ու մեծացել է անորոշությունը: Այս ամենը չի կարող մեզ լրջորեն չանհանգստացնել:
Հայաստանը՝ քաղաքական վենդետայի զոհ
Այլ իրավիճակում կարելի էր նույնիսկ թքած ունենալ Մոսկվայից կամ մեկ այլ մայրաքաղաքից չստացված շնորհավորանքի կամ արձագանքի բացակայության կապակցությամբ: Կարելի էր նույնիսկ հումորով վերաբերվել Զախարովայի «տղամարդ-կնիկային» համեմատությանը և համանման մեկ այլ հումորով «դուխով» պատասխանել նրան, բայց քանի որ Հայաստանը գտնվում է լարված տարածաշրջանում, ունի անվտանգության ապահովման լուրջ խնդիրներ և ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը բխում է ինչպես ՌԴ-ի, այնպես էլ մեր շահերից, ուստի պատկերը մտահոգիչ է դառնում: Այստեղ արդեն ոչ այնքան «դուխ» է պետք, որքան՝ խելք (ի դեպ, «դուխը» բխում է խելքից, իսկ եթե «դուխն» առանց խելքի է, ապա գործ ունենք առնվազն արկածախնդրության հետ):
Եթե այս ամենին գումարում ենք նաև այն, որ Ադրբեջանը արագացված տեմպերով բարելավում է իր հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ ու ՀԱՊԿ-ում առավելության հասնում Հայաստանի նկատմամբ, ապա մտահոգիչ պատկերն ամբողջանում է:
Նիկոլ Փաշինյանը պետք է դուրս գա այն մտածողության կաղապարներից, ինչը Հայաստանին հարվածի տակ է դնում: Ներքաղաքական կյանքում վենդետաները արտաքին լուրջ հետևանքներ կարող են առաջացնել և կոնկրետ հարվածել մեր երկրի անվտանգությանը: Չպետք է թույլ տալ, որպեսզի Հայաստանը դառնա քաղաքական վենդետայի զոհ: Նիկոլ Փաշինյանը չգրված օրենքներ է խախտում ու դառնում յուրայինների մեջ օտար:
Եթե Հայաստանը լիներ գերտերություն ու «մազից կախված» վիճակում չլիներ, ապա տաբուների ջարդն ու քաղաքական նոր մոդայի թելադրումը չէր կարող մեզ վնասել: Բայց ներկա պայմաններում նժարի տարբեր կողմերում են հայտնվել մի կողմից Փաշինյանի ներքին քաղաքականությունը ու «իդեա ֆիքսով» պայմանավորված մասնավոր շահը, քաղաքական վենդետաներն ու դատավարությունները, իսկ մյուս կողմից՝ Հայաստանի ու Արցախի շահը: Ընտրությունն իրենն է, բայց վերջնական որոշումը՝ ՀՀ հպարտ քաղաքացունը: Իրականում հպարտ, այլ ոչ թե երեկ Սերժ Սարգսյանին 10.000 դրամով ձայն տվող, իսկ այսօր «Նիկոլի վկա» դարձած քաղաքացունը:
Մոսկվան արցունքներին չի հավատում
Փաստորեն, որքան էլ Փաշինյանը արցունք թափեց՝ ապացուցելու համար, որ ինքն այն հակառուսական գործիչը չէ, որը Մոսկվային է մեղադրել ապրիլյան պատերազմի համար, որը ԵԱՏՄ-ից ՀՀ-ի դուրս գալու որոշման նախագիծ է բերել ԱԺ, որը դեկտեմբերի 9-ին նպաստել է գրեթե ամբողջությամբ հակառուսական խորհրդարանի ձևավորմանը, որը տարիներ շարունակ քարոզել է ՀԱՊԿ-ի դեմ, չստացվեց: Մոսկվան չհավատաց Փաշինյանի արցունքներին:

Из Москвы наконец-то отреагировали на прошедшие в Армении выборы.
Конечно же, реакция в форме громкого молчания имела место ранее, а накануне высказались лишь для понимающих с запозданием.
Кстати, руководители других стран-членов ОДКБ и ЕАЭС подчеркнуто не выражают никакой реакции на прошедшие в Армении выборы (лишь и.о. генсека ОДКБ в стандартных формулировках обратился к результатам внеочередных выборов), что является конкретным отношением к Николу Пашиняну или, что то же самое, к Армении.
Причины того, почему так получилось, нужно искать внутри нашей страны, а о том, к чему это может привести, догадаться нетрудно.
Громкое молчание
Как известно, в связи с внеочередными выборами в Армении до вчерашнего дня Москва хранила гробовое молчание. Молчание это было весьма говорящим.
По имеющейся у нас информации, это стало причиной серьезного переполоха в команде Пашиняна, и там приложили немало усилий, чтобы услышать поздравления Путина, но напрасно.
Посол РА в России встал на уши (или провел имитацию «вставания на уши»), чтобы урвать поздравления из Кремля, но тщетно.
Вопреки тем утверждениям Пашиняна, что его отношения с Путиным блестящие, армяно-российские отношения прекрасные и всё в целом отлично, действительность выглядит иначе.
Москва ждала удобного повода, чтобы показать свое реальное отношение к аресту Пашиняном Роберта Кочаряна, нанесенному по имиджу ОДКБ удару, призыву к Лаврову адаптироваться к внутриполитическим процессам в Армении и др. Из Москвы сначала появилась информация о цене на газ, а уже затем вспомнили о выборах.
Фактически, какПашинян нипытался выплакаться в попытке убедить, что не является тем антироссийским деятелем, который обвинял Москву в апрельской войне, внес с парламент проект выхода Армении из ЕАЭС, поспособствовал формированию 9 декабря практически полностью антироссийского парламента и на протяжении лет агитировал против ОДКБ, у него ничего не вышло. Москва слезам Пашиняна не поверила.
Сказанное без обиняков
Что касается, говоря народным языком, сказанного без обиняков, то оно прозвучало из уст пресс-секретаря МИД России Марии Захаровой. Она сравнила отношения Путин-Пашинян с отношениями мужчины и женщины.
На вопрос «Tert.am» о том, почему до сих пор высшее руководство России не поздравило Пашиняна, Захарова ответила: «Это то же самое, что спросить мужчину: «Ты меня любишь?»». На уточняющее замечание, что, тем не менее, этот вопрос вполне логичен в свете того, что «мужчина уже не раз признавался...», а именно не раз от высшего руководства РФ поступали поздравления, и, исходя из этого, будут ли поздравления и на этот раз, или что-то изменилось, Мария Захарова сказала, что уже ответила на этот вопрос.
Между тем как, обращаясь к теме прошедших у нас парламентских выборов, она съязвила, в частности, отметив, что серьезных нарушений не отмечено и что РФ настроена на конструктивный диалог с новым парламентом Армении и правительством, которое будет вскоре сформировано.
Обратите внимание: Захарова говорит, что серьезных нарушений не было, то есть нарушения, тем не менее, были. Раньше русские такими придирчивыми не были, и проходившие у нас все выборы оценивали как блестящие. Сейчас же Москва замечает нарушения.
Формулировка же «конструктивный диалог» показывает, насколько прохладно отношение РФ к пашиняновской Армении, а отношения между стратегическими союзниками, как известно, такими не бывают.
«Конструктивный диалог» имеет место между обычными, а иногда также враждебными государствами. Если в армяно-российских отношениях используется подобная формулировка, это означает, что порождающие недоверие процессы углубились, осадок серьезный, сомнения усилились, а неопределенность возросла. Это не может не вызывать у нас серьезного беспокойства.
Армения – жертва политической вендетты
В иной ситуации можно было наплевать на не прозвучавшие из Москвы или иной столицы поздравления, либо на отсутствие какой-либо реакции. Можно было даже отнестись к сравнению Захаровой «мужчина-женщина» с юмором, духовито ответив на это с не меньшим юмором, но, поскольку Армения находится в напряженном регионе, имеет серьезные вызовы в сфере обеспечения безопасности и стратегический характер отношений с РФ продиктован интересами как России, так и Армении, картина становится тревожной. Здесь нужен не столько дух, сколько ум (кстати, сила духа проистекает из ума, а если первое бывает без второго, то мы имеем дело как минимум с авантюрой)
Если ко всему этому добавить также то, что Азербайджан ускоренными темпами налаживает свои отношения с РФ и добивается преимущества над Арменией в ОДКБ, то тревожная картина становится целостной.
Никол Пашинян должен выйти из тех ментальных стереотипов, которые ставят Армению под удар. Вендетты во внутриполитической жизни могут привести к серьезным внешним последствиям и конкретным образом ударить по безопасности нашей страны. Нельзя допускать становления Армении жертвой политической вендетты. Никол Пашинян нарушает неписанные правила, становясь чужим среди своих.
Если бы Армения была сверхдержавой и не висела бы на волоске, то слом табу и принуждение новой политической моды не могли бы нанести нам вреда. Однако в нынешних условиях по разные чаши весов оказались, с одной стороны, внутренняя политика Пашиняна и обусловленные «идеей фикс» личные интересы, политические вендетты и судебные процессы, а с другой – интересы Армении и Арцаха. Выбор за ним, но окончательное решение – за гордым гражданином РА. Гордым реально, а не отдававшим вчера за 10.000 драмов свой голос Сержу Саргсяну, а сегодня ставшим «свидетелем Никола» гражданином.
Москва слезам не верит
Фактически, как Пашинян ни пытался выплакаться в попытке убедить, что не является тем антироссийским деятелем, который обвинял Москву в апрельской войне, внес с парламент проект выхода Армении из ЕАЭС, поспособствовал формированию 9 декабря практически полностью антироссийского парламента и на протяжении лет агитировал против ОДКБ, у него ничего не вышло. Москва слезам Пашиняна не поверила.