Լուկաշենկո. Նիկոլ Փաշինյանը թաթախեց մեզ ներքաղաքական խնդիրների մեջ
ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետ կապված ձգձգվող խնդիրը Բելառուսը չի ստեղծել: Այս մասին Մինսկում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, հաղորդում է «ԲԵԼՏԱ»-ն:
Նրա խոսքով, «ամոթ է, որ մենք չենք կարողանում ընտրել ՀԱՊԿ գլխավոր պաշտոնյային»:
Անդրադառնալով Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի արձագանքին, Լուկաշենկոն նշել է. «Խնդիրը մենք չենք ստեղծել, այլ ինքը: Քանի որ ստեղծեց խնդիրը, ծագեց այս խնդիրը, նստեցրին կազմակերպության նախկին ղեկավարին, եթե դու խելացի մարդ ես, պետք է հանգիստ լուծեինք հարցը, ընտրեինք նոր պաշտոնյա: Գլխավոր քարտուղարն այնքան էլ կարեւոր դեր չի խաղում եւ չէր լինի այս խնդիրը: Ոչ, Նիկոլ Փաշինյանը թաթախեց մեզ ներքաղաքական խնդիրների մեջ: Այն, ինչ եղավ Հայաստանում, մենք չենք այդտեղ մտել: Քննարկման ժամանակ ինքը մեզ այդտեղ մտցրեց, որ այնտեղ ընտրություններ են եւ այլն»:
Նա նշել է, որ Բելառուսը Հայաստանից հետո հաջորդը պետք է ընդուներ էստաֆետը (ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի): «Ես մի տեսակ անհարմար էի զգում այս թեմայով խոսել, կարծես ես ջանում եմ, որ մեր մարդը լինի: Ո՛չ, Նուրսուլթան Նազարբաեւը, իսկ հետո Վլադիմիր Պուտինը եւ մնացյալն աջակցեցին, որպեսզի դրա հետ կապված նախագահությունը փոխանցվի եւ ղեկավար ընտրվի հաջորդը՝ Բելառուսը: Ես ասացի՝ լավ, մենք պատրաստ ենք դրան, ըստ կանոնադրության, ընդամենը մեկ տարուց մենք պետք է մեր մարդուն ներկայացնեինք, թող լինի: Հետո Նուրսուլթան Նազարբաեւը լրագրողներին ասաց, որ հաջորդը բելառուսներն են նախագահելու, ըստ էության, դրա մասին պայմանավորվել էինք: Այո, Հայաստանը դեմ էր, բայց փաստացի այդ մասին պայմանավորվել էինք: Ղազախստանի նախագահն այդ մասին ասաց: Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կտրուկ արձագանքը սկսվեց»,-շարունակեց Լուկաշենկոն:
Նա նշեց, որ ամեն դեպքում պետք է իմաստուն լինել նման հարցերում, ինչն էլ անում են փորձառու քաղաքական գործիչները:
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, անդրադառնալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի նշանակման շուրջ իրավիճակին, ասել է, որ ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյաննայս հարցում «շիլաշփոթ» է ստեղծել:
Ինչպես նշում է sputnik.by-ն, միևնույն ժամանակ Լուկաշենկոն խոստովանել է, որ Փաշինյանից ներողություն է խնդրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի շուրջ վեճի համար:
«Պուտինից ներողություն չեմ խնդրել: Ներողություն եմ խնդրել Նիկոլից նրա համար, որ ՀԱՊԿ-ի շուրջ վեճ է եղել»,-ասել է Լուկաշենկոն:
Լուկաշենկոյի խոսքով, երբ Փաշինյանն իրեն է զանգահարել, ինքը հարցրել է՝ ինչու է նա Խաչատուրովին (ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար) քաղաքական դրդապատճառներով կալանավորել:
«Ես նրան ասացի, որ չեմ աջակցում քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալություններին»,-նշել է Լուկաշենկոն:
Բելառուսի նախագահը նաև պատմել է, թե Սանկտ Պետերբուրգում փակ դռների հետևում ինչ են քննարկել ԵԱՏՄ պետությունների ղեկավարները:
Լուկաշենկոյի խոսքով՝ և՛ Ռուսաստանի, և՛ Ղազախստանի նախագահները Փաշինյանին մեկ հարց են տվել՝ ինչու նա չի զանգահարել ու չի խորհրդակցել կարևոր որոշում կայացնելուց առաջ:
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, անդրադառնալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի նշանակման շուրջ իրավիճակին, ասել է, որ ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այս հարցում «շիլաշփոթ» է ստեղծել:

Лукашенко: «Никол Пашинян окунул нас во внутриполитические проблемы»
Проблему с затянувшимся назначением нового генсека ОДКБ создала не Беларусь. Об этом заявил президент Беларуси Александр Лукашенко на встрече с российскими журналистами в Минске, передает «Белта».
По его словам, «это позор, что мы не можем избрать главного чиновника ОДКБ».
Касаясь реакции и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна, Лукашенко отметил: «Ведь проблему создали не мы, а он. Раз создал, возникла эта проблема, посадили бывшего руководителя организации, если ты мудрый человек - тихонько бы решили этот вопрос, избрали этого чиновника, не такую огромную роль он там играет, и не было бы этой проблемы. Нет, Никол Пашинян окунул нас во внутриполитические проблемы. То, что это внутри Армении отозвалось, - это не мы туда влезли, это в ходе обсуждения он нас туда затянул, что там выборы и прочее».
Он отметил, что Беларусь «следующей должна была от Армении перенимать эту эстафету (генсека ОДКБ.)»
«Мне как-то неудобно было на эту тему говорить, как будто я рвусь, чтобы наш был человек. Нет, это Нурсултан Назарбаев, а потом Владимир Путин и остальные поддержали, чтобы в связи с этим председательство перешло и руководителем был избран следующий – это Беларусь. Я сказал: хорошо, мы к этому готовы, всего через год мы своего человека были бы должны предложить по уставу, пусть будет Потом Нурсултан Назарбаев ответил журналистам, что белорусы будут следующими председательствовать, в принципе, об этом договорились. Да, Армения была против, но практически об этом договорились. Президент Казахстана об этом сказал. Пошла резкая реакция от Никола Пашиняна», – продолжил Лукашекно.
Он отметил, что все-таки следует проявлять мудрость в данных вопросах, что и делают опытные политики.
Лукашенко признался, что извинился перед Пашиняном за «перепалку» по поводу генсека ОДКБ
Президент Беларуси Александр Лукашенко уверен, что на пост генсека ОДКБ, чтобы повысить статус данной организации, нужно назначать молодых и талантливых генералов, а не чиновников пенсионного возраста, передает «sputnik.by».
Лукашенко также рассказал, что «заварил кашу» с последним назначением нового генсека ОДКБ премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Не согласился назначить пенсионера, а отдал молодого генерала», – сказал Лукашенко. При этом он подчеркнул, что данную организацию, чтобы повысить ее статус должны возглавлять «молодые талантливые генералы».
По словам Лукашенко, когда Пашинян позвонил ему по телефону, то он спросил – зачем «он арестовал Хачатурова по политическим мотивам».
«Я ему сказал, что я не поддерживаю, когда арестовывают по политическим мотивам», – сказал Лукашенко.
Раскрывая интригу того, что обсуждалось без прессы на саммите глав государств ЕАЭС в Санкт-Петербурге, Лукашенко сообщил, что и российский президент, и президент Казахстана задавали Пашиняну один вопрос – почему он не позвонил и не посоветовался перед тем, как принимать важные решения.
«Ведь проблему создали не мы, а Пашинян», – сказал Лукашенко.
Президент считает, что «заварив кашу» с кандидатурой генсека ОДКБ, армянский премьер тем самым втянул глав государств в обсуждение внутриполитических вопросов Армении. Вместе с тем Лукашенко отметил, что извинился перед Пашиняном за «ту перепалку» по поводу генсека ОДКБ.
«Я не извинялся перед Путиным, я перед Николом извинялся, что была перепалка по поводу председательства ОДКБ», – сказал Лукашенко.