ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներից որևէ մեկը չի շնորհավորել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ԱԺ արտահերթ ընտրություններում տարած տպավորիչ հաղթանակի համար: Սա աննախադեպ բան է:
Եթե նույնիսկ այսօր կամ հետագայում շնորհավորանք հնչի Մոսկվայից կամ այլ մայրաքաղաքից, ապա դա չհնչածի հաշիվ է:
Ակնհայտ է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները՝ Պուտինի գլխավորությամբ, միասնական դիրքորոշմամբ են հանդես եկել Փաշինյանի, իմա՝ Հայաստանի մասով, ինչը ցույց է տալիս, որ հակառակ Նիկոլ Փաշինյանի այն պնդումների, թե հայ-ռուսական հարաբերությունները փայլուն են, թե իր և Պուտինի միջև կապերը շատ լավ են, թե Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում ու ՀԱՊԿ-ում խնդիրներ չունի, իրականությունն այլ է:
Մոսկվայից հիմա գալիս են ոչ թե շնորհավորանքներ, այլ գազի գնի թանկացման մասին տեղեկատվական արտահոսքեր: Իսկ դա նշանակում է, որ Կրեմլն արդեն արձագանքում է ՀՀ խորհրդարանական ընտրություններին: Ընտրություններ, որոնց արդյունքում ՌԴ-ի հետ կապերը գործնականում խզվում են առնվազն օրենսդիր մակարդակով, քանզի այն խաժամուժը, որ լցվել է խորհրդարան, բացարձակապես չի տիրապետում ՌԴ-ի ու նաև աշխարհաքաղաքական մյուս կենտրոնների հետ հարաբերությունների այբուբենին:
ՀԱՊԿ-ը մերժում է Նիկոլին մի շարք պատճառներով, որոնցից գլխավորն այն է, որ նա, այսպես ասած, դասակարգային թշնամի է Պուտինին, Լուկաշենկոյին, Նազարբաևին ու մյուսներին: Սա միջտեսակային անտոգոնիզմ է:
ՀԱՊԿ անդամ «միապետերի» համար (նաև՝ արևմտյան դեմոկրատիաների համար) ընդունելի չէ բառիս բուն իմաստով փողոցից եկած իշխանությունը: Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ղազախստանում ու նույնիսկ Ֆրանսիայում, Դանիայում կամ Հոլանդիայում, իրենց նիկոլները կան, որոնք Հայաստանի օրինակով կարող են ոգևորվել և փորձել «բոմժական» վիճակից գալ իշխանության:
«Թավշյա հեղափոխությունը», անկախ այն իրականացնողների կամքից, ունի արտահանման պոտենցիալ, ինչը նյարդայնացնում է բոլորին ու նախևառաջ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարներին, որոնց համար Փաշինյանն այդպես էլ մնաց «чужой» (օտար): Ամբողջ խնդիրն այն է, որ վարչապետ դառնալուց հետո նա ոչինչ չարեց «свой» (յուրային) դառնալու և այդպիսով Հայաստանի շահերը պաշտպանելու համար:
Փաշինյանի համար ավելի կարևոր են «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-երը, «խփած» տոկոսները և իր «լայվերի» դիտումների քանակը, ինչպես նաև լրահոսը քրեական սերիալներով ու քաղաքական վենդետաներով լցնելը, քան այն խնդիրները, որոնք առաջացել են ու դեռ առաջանալու են իր ներքաղաքական քայլերի պատճառով:
Փաշինյանի առաջին լուրջ սխալը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Խաչատուրովի հետ կապված պատմությունն էր, երկրորդը՝ Հայաստանի ներսում վենդետաների իրականացումը:
Փաշինյանը չի՞ հասկանում, որ Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական վրեժխնդրությունից ելնելով կալանավորելով՝ ինքը անուղղակիորեն կալանքի սանկցիա է տալիս Պուտինին, Նազարբաևին ու Լուկաշենկոյին:
«Хотим как в Армении» կարգախոսը գայթակղիչ է դառնում ՀԱՊԿ անդամ երկրներում բնակվող նիկոլների համար, իսկ դա թշնամացնում է մեզ բոլորի հետ: Մեզ պե՞տք է թշնամանալ ՀԱՊԿ անդամ երկրների հետ՝ ունենալով թշնամական Թուրքիա ու Ադրբեջան:
Եթե Փաշինյանի համար պետական շահը վեր լիներ իր անձնական ամբիցիաներից ու հիվանդագին պատկերացումներից, ապա նա պետք է ամեն ինչ աներ, որպեսզի հատկապես Կրեմլում հաներ կասկածներն ու միջտեսակային թշնամանքը: Մինչդեռ ստացվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանիհամար իր կապրիզները շատ ավելի կարևոր են, քան Հայաստանի ու Արցախի շահը:
Եթե Հայաստանը լիներ այլ տարածաշրջանում ու այլ դրության մեջ, ապա միգուցե կարելի էր հպարտանալ «թավշյա հեղափոխության» արտահանմամբ կամ դրա վարակիչ ազդեցությամբ, բայց ներկա իրավիճակում պետք է օր առաջ մարել հեղափոխականությունը, վերադառնալ հռչակված սիրո և հանդուրժողականության սկզբունքներին, մոռանալ վենդետաներն ու լծվել աշխատանքի: Հակառակ դեպքում ՀԱՊԿ «միապետությունները» կարող են պատժել Հայաստանին, այն էլ՝ Արցախի մասով: Ու դրա մեղավորը կլինենք բացառապես մենք, քանզի «դուխ» ունեցանք նախկինը մերժելու, բայց խելք չունեցանք նորմալ բան կառուցելու համար: Եթե կլինեն մարդիկ, ովքեր կասեն, որ ՀԱՊԿ-ը մեզ պետք չէ, ԵԱՏՄ-ն մեզ պետք չէ, Մոսկվան մեզ պետք չէ, մենք ենք ու մեր սարերը և ջհանդամին, թե Ադրբեջանը ՀԱՊԿ-ում ու ԵԱՏՄ-ում ավելի լուրջ ազդեցություն է ձեռքբերել, քան Հայաստանը, ապա այդ մտավոր հետամնացներին չպետք է թույլ տալ քաղաքականության մասին որևէ բառ արտասանել:
ՀԱՊԿ-ից խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ քար լռության այս օրերը բոլորիս պետք է լրջորեն մտահոգեն: Սա վտանգավոր «մեսիջ» է: Սա հիշեցնում է «Կոլցո» օպերացիային նախորդած շրջանը, երբ կար դասակարգային հակասություն «Ղարաբաղ» կոմիտեի ու սովետական Ռուսաստանի միջև:
Եթե Նիկոլ Փաշինյանը չի հասկանում այս մեսիջի բուն էությունը, ապա նա քաղաքականապես անմեղսունակ է, իսկ եթե հասկանում է, բայց շարունակելու է նույն գործելաոճը, ապա նա կամ արկածախնդիր է, կամ էլ ամեն ինչ հատուկ է անում: Թե ո՞ր տարբերակի հետ գործ ունենք, դժվար է ասել:
Հ.Գ.: Ի դեպ, բարեկամ Իրանից էլ շնորհավորանքը բավական ուշ եկավ, ինչը Բոլթոնի հայաստանյան այցի ու դրան հետևած հայ-իրանական սահմանի մասով Փաշինյանի հայտարարության արձագանքն էր:
ՀԱՊԿ-ը մերժեց Նիկոլին. ի՞նչ է սպասվում Հայաստանին
Եթե Փաշինյանի համար պետական շահը վեր լիներ իր անձնական ամբիցիաներից ու հիվանդագին պատկերացումներից, ապա նա պետք է ամեն ինչ աներ, որպեսզի հատկապես Կրեմլում հաներ կասկածներն ու միջտեսակային թշնամանքը: Մինչդեռ ստացվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի համար իր կապրիզները շատ ավելի կարևոր են, քան Հայաստանի ու Արցախի շահը:

Ни один из руководителей стран-членов ОДКБ не поздравил Никола Пашиняна в связи с одержанной на внеочередных парламентских выборах впечатляющей победой. Это беспрецедентное явление.
Если даже сегодня или впоследствии прозвучит поздравление из Москвы или другой столицы, это уже будет не в счет.
Очевидно, что руководители стран-членов ОДКБ во главе с Путиным выступили с совместной позицией по отношению к Пашиняну, знай – Армении. А это свидетельствует о том, что, вопреки тем утверждения Никола Пашиняна, что армяно-российские отношения находятся на блестящем уровне, что связи между ним и Путиным очень хорошие, а у Армении нет проблем в ЕАЭС и ОДКБ, в реальности все иначе.
Из Москвы сейчас приходят не поздравления, а информационные утечки о повышении цены на газ. Это, в свою очередь, означает, что Кремль уже реагирует на прошедшие в РА парламентские выборы. Выборы, в результате которых связи с РФ на деле разрываются как минимум на законодательном уровне, поскольку тот сброд, который прошел в парламент, абсолютно не владеет азбукой отношений с РФ и другими мировыми геополитическими центрами.
В ОДКБ Никола отвергают по ряду причин, главной из которых является то, что он, так сказать, – классовый враг Путина, Лукашенко, Назарбаева и остальных. Это межвидовой антагонизм.
Для «монархов» стран ОДКБ (как и для западных демократий) неприемлема пришедшая буквально с улицы власть. В России, Беларуси, Казахстане и даже Франции, Дании или Голландии есть свои николы, которые могут вдохновиться примером Армении и попробовать прийти из «бомжовского» состояния к власти.
«Бархатная революция», независимо от воли ее осуществивших, обладает экспортным потенциалом, что нервирует всех и, прежде всего, руководителей стран-членов ОДКБ, для которых Пашинян так и остался чужим. Вся проблема в том, что после становления премьером он не сделал ничего, чтобы стать своим, и тем самым отстаивать интересы Армении.
Для Пашиняна куда важнее «гмп-гмп-ху», «набитые» проценты и количество просмотров «лайвов», как и заполнение новостной ленты криминальными сериалами и политическими вендеттами, нежели те проблемы, которые возникли и еще возникнут вследствие его внутриполитических шагов.
Первой серьезной ошибкой Пашиняна была связанная с генсеком ОДКБ Хачатуровым история, второй – осуществление вендетт внутри Армении.
Неужели Пашинян не понимает, что, арестовывая Роберта Кочаряна из соображений личной мести, он косвенно дает санкцию на арест Путина, Назарбаева и Лукашенко?
Лозунг «Хотим как в Армении» становится для живущих в странах ОДКБ николов заманчивым, а это рассоривает нас со всеми. Нужна ли нам вражда со странами-членами ОДКБ, когда у нас и так есть враждебные Турция и Азербайджан?
Если бы государственный интерес был для Пашиняна превыше личных амбиций и болезненных представлений, то он должен был сделать всё, чтобы снять сомнения и межвидовую вражду хотя бы с Кремлем. Между тем, получается, что для Никола Пашиняа его собственные капризы намного важнее, чем интересы Армении и Арцаха.
Если бы Армения находилась в ином регионе и в другом положении, то, пожалуй, можно было гордиться экспортом «бархатной революции» или ее заразительным влиянием, но в нынешней ситуации нужно на день раньше погасить революционность, вернуться к провозглашенным принципам любви и толерантности, позабыть о вендеттах и впрячься в работу. В противном случае «монархии» ОДКБ могут наказать Армению, к тому же по части Арцаха. И виновными в этом будем исключительно мы сами, так как нашли в себе дух отвергнуть старое, но не приложили ума, как построить новое. Если найдутся люди которые скажут, что ОДКБ, ЕАЭС и Москва нам не нужны, мы – наши горы, и наплевать, что Азербайджан прибрел в ОДКБ и ЕАЭС большее влияние, чем Армения, то этим умственно отсталым нельзя позволять даже заикаться о политике.
Эти дни гробового молчания из ОДКБ в связи с парламентскими выборами в Армении должны нас всех серьезно обеспокоить. Это – опасный месседж. Это напоминает предшествовавший операции «Кольцо» период, когда имелось классовое противоречие между комитетом «Карабах» и советской Россией.
Если Никол Пашинян не понимает самой сути этого месседжа, то он – политически невменяем, если же понимает, но продолжит действовать в том же стиле, то он – либо авантюрист, либо делает всё намеренно. С каким же из вариантов мы имеем дело, сказать трудно.
P.S. Кстати, из дружественного Ирана поздравления тоже пришли с запозданием, что является реакцией на визит Болтона в Армению и последовавшее за ним заявление Пашиняна по части армяно-иранской границы.
ОДКБ отвергла Никола: что ждет Армению?