Նիկոլ Փաշինյանը կկալանավորի՞ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին (տեսանյութ)
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2008-ի նախագահական ընտրությունների և դրան հաջորդած իրադարձությունների հետ կապված: Նա այժմ կալանավորված է:
Պաշտոնապես մեղադրանքն այսպիսին է՝ Ռոբերտ Քոչարյանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով կատարել է հանցագործություն, այն է՝ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Այս մեղադրանքը Քոչարյանը, բնականաբար, չի ընդունում, իսկ մեղադրող կողմը գործում է Նիկոլ Փաշինյանի անձնական պատկերացումների, քաղաքական վրեժի ու «հեղափոխական նպատակահարմարության» շրջանակներում:
Քոչարյանի գործի և կալանավորման իրավական կողմին անդրադառնալու իմաստ չկա, քանզի հայտնի գաղտնալսման հրապարակումից հետո թեման պետք է դիտարկել բացառապես քաղաքական դաշտում: Երբ ուժային կառույցները և դատարանները դառնում են քաղաքական վենդետայի գործիք, իրավաբանությունն իր տեղը զիջում է քաղաքականությանը, հոգեբանությանը, պատմությանը և էթիկային:
Եթե Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվում այն կանխավարկածից ելնելով, որ 2008-ի նախագահական ընտրությունները կեղծվել են, ապա այդ դեպքում պետք է սկսել հիմքից, այլապես կստացվի ընտրովի արդարադատություն: Իսկ կեղծիքի հիմքը դրվել է 1995-ի խորհրդարանական և 1996-ի նախագահական ընտրություններով: Ընդ որում՝ 2008-ի ընտրությունների պահով այն ժամանակվա իշխանական թիմից որևէ մեկը չի ընդունում, որ եղել են կեղծիքներ և չկան փաստական ապացույցներ (իրավաբանության մեջ մարդկանց զգացողությունները և համակրանք-հակակրանքները հաշվի չեն առնվում, թեև շատերի կարծիքով Սերժ Սարգսյանը չի ընտրվել), ինչպես նաև չկան անհերքելի ապացույցներ, թե ինչպես են մարտի 1-ին զոհվել 10 մարդիկ, իսկ ահա 1996-ի իշխանությունների կարկառուն ներկայացուցիչների խոսքերը և խոստովանությունները ընտրակեղծիքների և սահմանադրական կարգի տապալման մասին կան: Այսինքն՝ եթե խոսքը սահմանադրական կարգը մի խումբ անձանց մասնակցությամբ բռնի տապալելու մասին է, ապա դա եղել է 1996-ին ու դա ապացուցված է հենց կատարողների խոստովանությամբ:
Այն ժամանակվա ամենակարող Պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը Տեր-Պետրոսյանի հրամանով Երևան տանկեր մտցնելուց հետո հայտարարեց, որ եթե նույնիսկ Վազգեն Մանուկյանը100 տոկոս ձայն հավաքեր, ապա ուժայինները նրան չէին ենթարկվելու, այսինքն՝ իշխանություն տվող չկար: Ուժայիններն այն ժամանակ, բացի Վազգեն Սարգսյանից, հանդիսանում էին Վանո Սիրադեղյանը (Ներքին գործերի նախարար) և Սերժ Սարգսյանը (Ազգային անվտանգության նախարար):
Վանո Սիրադեղյանն այն օրերին աղմուկ հանած «Արշալույսգեյթի» խնջույքի ժամանակ հայտարարում էր, որ հանուն իշխանության պահպանման գոնե մի 800 մարդ պետք էր սպանել, իսկ 1998-ի իշխանափոխությունից հետո խոստովանել է, որ 1996-ի ընտրությունները կեղծվել են, քանի որ ՀՀ 1-ին նախագահը, ըստ Վանո Սիրադեղյանի պատմածի, պատրաստ չէր ընտրությունների 2-րդ փուլին (տե՛ս կից տեսանյութը):
Հիմա եթե արդարություն են ուզում հաստատել, ուրեմն նախ պետք է սահմանադրական կարգի տապալման, այսինքն՝ 1996-ի գործը քննվի (գործի շրջանակներում կան հիմնական դերակատարների հրապարակային խոստովանությունները), հետո նոր քաղաքական ու իրավական առումներով հասկանանք, թե ինչ է եղել 2008-ին: Հակառակ դեպքում ստացվում է, որ այս տարվա ապրիլ-մայիսին տեղի է ունեցել ոչ թե թավշյա հեղափոխություն և քայլ դեպի նոր Հայաստան, այլ հին ուժերի ռևանշ՝Նիկոլ Փաշինյանի միջոցով և ժողովրդական լայն զանգվածների օգտագործմամբ (չմոռանանք, որ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական ու ֆինանսական «հայրերն» են եղել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Վանո Սիրադեղյանը): Իսկ թե ինչ նպատակներ է բացի անձնական վրեժից հետապնդում այդ ռևանշը, կարելի է միայն կռահել՝ հաշվի առնելով, թե ինչպիսի տեսակետներ ունի Տեր-Պետրոսյանը Ղարաբաղի հարցով և ինչով է զբաղված այժմ Նիկոլ Փաշինյանը նույն այդ հարցով:
Վանոյի ասած՝ և ուրեմն, հարցերի հարցը մնում է հետևյալը՝ արդյոք 1995-1996-ի համար կալանավորվելո՞ւ է Տեր-Պետրոսյանը, թե՞ ոչ:
Հ.Գ.: Նիկոլ Փաշինյանն իր իսկ համար վտանգավոր գործընթաց է նախաձեռնել, քանզի «Պանդորայի արկղը» բացելը և «ջինը շշից բաց թողնելը» նրան տանում է ռուսական ժամանակավոր կառավարության ղեկավար Կերենսկու կամ ֆրանսիական ժիրոնդիստների ճանապարհով:
Այն ժամանակվա ամենակարող Պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը Տեր-Պետրոսյանի հրամանով Երևան տանկեր մտցնելուց հետո հայտարարեց, որ եթե նույնիսկ Վազգեն Մանուկյանը 100 տոկոս ձայն հավաքեր, ապա ուժայինները նրան չէին ենթարկվելու, այսինքն՝ իշխանություն տվող չկար: Ուժայիններն այն ժամանակ, բացի Վազգեն Սարգսյանից, հանդիսանում էին Վանո Սիրադեղյանը (Ներքին գործերի նախարար) և Սերժ Սարգսյանը (Ազգային անվտանգության նախարար):
Հիմա եթե արդարություն են ուզում հաստատել, ուրեմն նախ պետք է սահմանադրական կարգի տապալման, այսինքն՝ 1996-ի գործը քննվի (գործի շրջանակներում կան հիմնական դերակատարների հրապարակային խոստովանությունները), հետո նոր քաղաքական ու իրավական առումներով հասկանանք, թե ինչ է եղել 2008-ին: Հակառակ դեպքում ստացվում է, որ այս տարվա ապրիլ-մայիսին տեղի է ունեցել ոչ թե թավշյա հեղափոխություն և քայլ դեպի նոր Հայաստան, այլ հին ուժերի ռևանշ՝ Նիկոլ Փաշինյանի միջոցով և ժողովրդական լայն զանգվածների օգտագործմամբ (չմոռանանք, որ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական ու ֆինանսական «հայրերն» են եղել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Վանո Սիրադեղյանը): Իսկ թե ինչ նպատակներ է բացի անձնական վրեժից հետապնդում այդ ռևանշը, կարելի է միայն կռահել՝ հաշվի առնելով, թե ինչպիսի տեսակետներ ունի Տեր-Պետրոսյանը Ղարաբաղի հարցով և ինչով է զբաղված այժմ Նիկոլ Փաշինյանը նույն այդ հարցով:

Арестует ли Никол Пашинян Левона Тер-Петросяна? (видео)
Как известно, второму президенту РА Роберту Кочаряну выдвинуты обвинения в связи с событиями, развернувшимися после президентских выборов 2008 года. Сейчас он находится под стражей.
Официальное обвинение гласит: Роберт Кочарян совершил преступление по признакам ч.1 ст. 300.1 Уголовного кодекса РА, то есть в предварительном сговоре с другими лицами сверг конституционный строй Республики Армения.
Естественно, данного обвинения Кочарян не признает, а сторона обвинения действует в рамках личных представлений Никола Пашиняна, политической мести и «революционной целесообразности».
Обращаться с юридической стороне дела Кочаряна и его ареста смысла нет, так как после публикации известной прослушки тему нужно рассматривать исключительно в политическом поле. Когда силовые структуры и суды становятся инструментами вендетты, юриспруденция уступает свое место политике, психологии, истории и этике.
Если Кочаряну предъявляется обвинение исходя из той презумпции, что президентские выборы 2008 года были сфальсифицированы, то в этом случае нужно будет начать с основ, иначе получается избирательное правосудие. Основы же фальсификаций были заложены парламентскими и президентскими выборами 1995 и 1996 годов. Причем по части выборов 2008 года никто из команды власти того времени не принимает, что были фальсификации, и, кроме того, не имеется фактических доказательств (в юриспруденции ощущения людей и симпатии-антипатии не учитываются, хотя и, по мнению многих, Серж Саргсян не был избран), как и нет неоспоримых доказательств того, как 1 марта погибли 10человек, а заявления и признания ярких представителей властей 1996 года о фальсификации выборов и свержении конституционного строя имеются. Иными словами, если речь идет о насильственном свержении конституционного строя с участием группы лиц, то это было в 1996 году, и это доказано признаниями самих исполнителей.
Тогдашний всемогущий министр обороны Вазген Саркисян заявил после введения в Ереван танков по приказу Левона Тер-Петросяна, что если бы Вазген Манукян набрал даже 100 процентов голосов, силовики всё равно ему не подчинились бы, то есть никто власть не передаст. Силовиками в то время, кроме Вазгена Саркисяна, были Вано Сирадегян (министр внутренних дел) и Серж Саргсян (министр национальной безопасности).
В ходе нашумевшего в те дни пиршества «Аршалуйсгейт» ВаноСирадегян заявлял, что во имя удержания власти обязательно нужно было убить хотя бы 800 человек, а после смены власти 1998 года признался, что выборы 1996 года были сфальсифицированы, так как первый президент РА, согласно рассказу Вано Сирадегяна, не был готов ко 2 туру выборов (см. видеозапись).
Теперь, если хотят восстановить справедливость, то сначала нужно расследовать дело свержения конституционного строя в 1996 году (в рамках дела есть публичные признания основных действующих лиц), а уже потом в политическом и правовом плане понять, что было в 2008 году. В противном случае получается, что в апреле-мае этого года имели место не бархатная революция и шаг к новой Армении, а реванш старых сил посредством Никола Пашиняна и с привлечением широких народных масс (не будем забывать, что политическими и финансовыми «отцами» Никола Пашиняна являются Левон Тер-Петросян и Вано Сирадегян). Какие же цели, кроме личной мести, преследует этот реванш, можно только догадываться, учитывая, какие представления имеет Тер-Петросян в вопросе Карабаха и чем сейчас занят Никол Пашинян в том же вопросе.
Говоря лексиконом Вано, стало быть, главным вопросом остается следующее: будет ли арестован Тер-Петросян за события 1995-96гг.?
P.S. Никол Пашинян инициировал опасный для себя самого процесс, так как, открыв «ящик Пандоры» и «выпустив джинна из лампы», он может пойти путем руководителя русского Временного правительства Керенского или французских жирондистов.
Если Кочаряну предъявляется обвинение исходя из той презумпции, что президентские выборы 2008 года были сфальсифицированы, то в этом случае нужно будет начать с основ, иначе получается избирательное правосудие. Основы же фальсификаций были заложены парламентскими и президентскими выборами 1995 и 1996 годов. Причем по части выборов 2008 года никто из команды власти того времени не принимает, что были фальсификации, и, кроме того, не имеется фактических доказательств (в юриспруденции ощущения людей и симпатии-антипатии не учитываются, хотя и, по мнению многих, Серж Саргсян не был избран), как и нет неоспоримых доказательств того, как 1 марта погибли 10 человек, а заявления и признания ярких представителей властей 1996 года о фальсификации выборов и свержении конституционного строя имеются. Иными словами, если речь идет о насильственном свержении конституционного строя с участием группы лиц, то это было в 1996 году, и это доказано признаниями самих исполнителей.
В ходе нашумевшего в те дни пиршества «Аршалуйсгейт» Вано Сирадегян заявлял, что во имя удержания власти обязательно нужно было убить хотя бы 800 человек, а после смены власти 1998 года признался, что выборы 1996 года были сфальсифицированы, так как первый президент РА, согласно рассказу Вано Сирадегяна, не был готов ко 2 туру выборов (см. видеозапись).