Աշխարհում ամենադժվար փորձություններից են համարվում իշխանության ու փողի փորձությունը: Քչերն են դիմանում դրանց:
Որքան կայացած չեն հասարակությունը, քաղաքական ինստիտուտները և տնտեսական կյանքը, այնքան անվերահսկելի է դառնում իշխանությունը և այլասերվում:
Եթե իշխանությունը դառնում է բացարձակ, ապա այլասերվում է բացարձակ ձևով:
Հայաստանում իշխանության և փողի փորձությանը հատուկենտ մարդիկ են դիմացել: Հատկապես ճչացող է իշխանության այլասերումն այն դեպքում, երբ այլասերվողը «ժողովրդի սիրելի» կոչմանն է արժանանում:
Օրինակ՝ «Ղարաբաղ» կոմիտեի տղաները փողոցից ու հրապարակից եկան իշխանության ու շատ արագ այլասերվեցին: Նույն գործընթացը նկատվում է հիմա: Ժպտադեմ երեխեքը իշխանության գալուց հետո շատ արագ դարձան չինովնիկ (բառիս վատ իմաստով) ու կերպարանափոխվեցին: Ընդ որում՝ որքան քիչ են երեկվա լակոտի գիտելիքները, այնքան արագ է նա այլասերվում ու դառնում «վաժնի» դեմք:
Հարկ է նկատել, որ այդ ամենի մեջ իր հսկայական դերն ունի նաև մեր չկայացած հասարակությունը: Այն ստեղծում է կուռքեր, ամբողջովին հանձնում իր անհատական «ես»-ն ու հավաքական «մենք»-ը կուռքին, այլասերում նրան ու հետո սկսում տապալման գործընթացը՝ այդ ընթացքում անընդհատ բողոքելով վատ կյանքից:
«Ժողովրդի սիրելիները» չեն կարողանում դիմանալ գայթակղությանը և կռապաշտության օբյեկտ չդառնալ, բայց միշտ պետք է հիշեն, որ մեդալն ունի նաև հակառակ կողմ (որտե՞ղ է հիմա Վանո Սիրադեղյանը կամ որտե՞ղ են «Ղարաբաղ» կոմիտեի մյուս անդամները):
Մեզանում մի հստակ օրինաչափություն է հաստատվել (ընդ որում՝ դա միայն հայկական ֆենոմեն չէ): Իշխանությունն այլասերում է, իսկ ոչ իշխանությունը՝ սթափեցնում, վերադարձնում մարդկային տեսքն ու դարձնում իրատես: Մենք հիմա նկատում ենք «Քաղաքացիական պայմանագրի» ՀՀԿ-ացում, այն էլ՝ արագացված տեմպերով և միաժամանակ ՀՀԿ-ի, պայմանական ասած, ՔՊԿ-ացում:
Պարզվում է՝ Շարմազանովը, Արփինե Հովհաննիսյանը և մյուսները կարող են նորմալ խոսել, չլինել «քառակուսի», տեսնել խնդիրները, բարձրաձայնել ճչացող ստերի մասին և դուրս գալ վոժդիզմի շրջանակներից:
Հակառակ գործընթացն էլ ենք տեսնում: Տեսնում ենք, թե ինչպես են «թավշյա» տղաներն ու աղջիկները, որոնք փողոց էին փակում, կրեատիվ բաներ ասում ու մարդկային պահվածք ցուցաբերում, իշխանության գալուց հետո դառնում «քառակուսի», անմարդկային ու տառապում վոժդիզմով:
Փողոցի և հարթակի տղաներն ու աղջիկները հիմա այնքան են կտրվել իրականությունից, որ ՀՀԿ-ի երբեմնի «քառակուսիները» դրանց համեմատ բարի հրեշտակներ կարող են թվալ:
Փողի և իշխանության փորձությունը շատ ծանր փորձություն է, մանավանդ երբ կուռք ես աշխատում, ունես անվերահսկելի ու բացարձակ իշխանություն և քեզ կարող ես թույլ տալ ամեն ինչ:
Միայն մեկ բան պետք է խորհուրդ տալ այլասերման ուղին բռնածներին: Երբ պահը գա (իսկ դա անխուսափելիորեն գալու է և շատ շուտով), ոտքերում ինչքան ուժ ունեք, փախեք: Փախեք բառիս բուն իմաստով: Փախեք ինչպես Կերենսկին բոլշևիկացող Ռուսաստանից՝ ամերիկյան դեսպանատան տրամադրած մեքենայով, քանզի նրա համար այլ մեքենա չէր գտնվել (ասում են, թե Կերենսկին փախել է կանացի հագուստով, որպեսզի չճանաչվի, թեև դա ավելի շուտ ֆոլկլոր է, քան իրականություն): Փախեք այսօրվա կռապաշտներից, քանզի նրանք կուռքեր տապալելիս շատ դաժան են լինում: Այդ ժամանակ մենք, իհարկե, ձեզ կպաշտպանենք զուտ մարդասիրական նկատառումներից ելնելով ու թույլ չենք տա զզվելի ամբոխի դավաճանական խրախճանքը, բայց միգուցե չկարողանանք դա անել:
Իշխանության և փողի փորձություն

Одним из самых трудных в этом мире испытаний считается испытание властью и деньгами. Немногие его проходят с честью.
Чем менее состоявшимися являются общество, политические институты и экономическая жизнь, тем более неподконтрольной становится власть, которая со временем извращается.
Если власть становится абсолютной, она извращается в абсолютной форме.
В Армении лишь редкие люди выдержали испытание властью и деньгами. Особенно вопиющим извращение власти бывает в том случае, когда извратившийся удостаивается звания «народного любимца».
Например, ребята из комитета «Карабах» пришли к власти с улиц и площадей и очень быстро извратились. Тот же процесс наблюдается и сейчас. Улыбчивые дети с приходом к власти очень быстро стали чиновниками (в плохом смысле этого слова) и перевоплотились. Причем, чем меньше у вчерашнего пацана знаний, тем быстрее он извращается и становится важной фигурой.
Стоит заметить, что огромную роль во всем этом играет наше несостоявшееся общество. Оно создает кумиров, полностью уступая ему свое индивидуальное «я» и коллективное «мы», после чего начинает процесс его свержения, постоянно жалуясь на плохую жизнь.
«Народные любимцы» бывают не в состоянии противостоять соблазну и не стать объектами идолопоклонства, но всегда нужно помнить, что у медали есть и обратная сторона (где сейчас Вано Сирадегян или другие члены комитета «Карабах»?).
У нас утвердилась весьма четкая закономерность (причем это не только армянский феномен). Власть извращает, а оппозиция – отрезвляет, возвращает человеческий облик и делает реалистом. Сейчас мы наблюдаем РПА-изацию «Гражданского договора», к тому же в ускоренном темпе, и, условно говоря, ПГД-изацию РПА.
Выясняется, что Шармазанов, Арпине Ованнисян и остальные могут нормально разговаривать, не быть «квадратными», видеть проблемы, заявлять о вопиющей лжи и выходить из рамок вождизма.
Наблюдается также противоположный процесс. Мы видим, как «бархатные» ребята и девчата, перекрывавшие некогда улицы, говорившие креативные вещи и проявлявшие человеческое поведение, становятся после прихода к власти «квадратными», бесчеловечными и страдающими вождизмом.
Парни и девчата «улицы» и митинговой площадки сейчас настолько оторвались от реальности, что в сравнении с ними «квадратные» в свое время РПА-евцы могут показаться добрыми ангелочками.
Испытание властью и деньгами – довольно тяжелое, в особенности когда работаешь кумиром, обладаешь неконтролируемой и абсолютной властью и можешь позволить себе всё, что захочешь.
Лишь одно можно посоветовать вставшим на путь извращения. Когда придет время (а оно неминуемо и очень скоро наступит), бегите, сколько есть сил. Бегите в прямом смысле этого слова. Бегите, как Керенский из большевистской России на предоставленной американским посольством машине, которому не нашлось другого транспорта (говорят, что он сбежал в женской одежде, чтобы не быть опознанным, хотя это скорее фольклор, чем реальность). Бегите от сегодняшних идолопоклонников, так как при свержении кумиров они бывают очень жестокими. Конечно, из сугубо гуманистических соображений тогда мы вас защитим, не допустив предательского ликования мерзкой толпы, но наших усилий может оказаться недостаточно.
Испытание властью и деньгами