Զուրաբիշվիլիի ու ընդդիմության միասնական թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեի տոկոսային հարաբերությունները 57/43 է:
Դատելով ամենից՝ Վրաստանում սև-սպիտակային վիճակ է: Քվեարկությունը տեղի է ունեցել Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու շուրջ: Զուրաբիշվիլուն քվեարկողները ոչ թե նրան են ձայն տվել, այլ քվեարկել են Սահակաշվիլու դեմ: Եվ հակառակը՝ նրանք, ովքեր ձայն են տվել Վաշաձեին, քվեարկել են Սահակաշվիլու կողմ:
Փաստորեն, Սահակաշվիլին ունի մոլի կողմնակիցներ ու մոլի հակառակորդներ: Կողմնակիցները մատնանշում են նրա բարեփոխումները և հակակոռուպցիոն պայքարը, իսկ հակառակորդները հիշեցնում են Սահակաշվիլու ստեղծած բերիական ռեժիմը, սեփականության տոտալ վերաբաշխումը, բանտերով անցած շուրջ 300 հազար քաղաքացիների ճակատագրերը, ինչպես նաև Օսիան ու Աբխազիան:
Այդպիսով վրաց հասարակությունը բաժանվել է իրարամերժ երկու շերտերի: Իսկ դա նշանակում է, որ կարող են լինել բախումներ, եթե Վրաստանի փաստացի ղեկավար Բիձինա Իվանիշվիլին համապատասխան հետևություններ չանի ու անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկի:
Սահակաշվիլին կոչ է արել անցնել փողոցային զանգվածային պայքարի: Թե որքանով դա նրան կհաջողվի, դժվար է ասել, հատկապես որ նա Վրաստանում չէ և չի կարող իր անձնական խարիզմայով առաջնորդել թիմակիցներին:
Վրաստանում, ամեն դեպքում, սպասվում են փոփոխություններ, և մեզ համար շատ կարևոր է, որ չլինեն ցնցումներ, քանզի Հայաստանի բեռնափոխադրումների ավելի քան 2/3-ը Վրաստանով է իրականացվում և դա մեր հիմնական ցամաքային պատուհանն է դեպի արտաքին աշխարհ:
Վրաստանում սև ու սպիտակ վիճակ է. կլինե՞ն ցնցումներ
Վրաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքներով նախագահ է ընտրվել Սալոմե Զուրաբիշվիլին:

Черно-белая ситуация в Грузии: ждать ли потрясений?
По результатам второго тура голосования на выборах в Грузии президентом страны избранаСамломе Зурабишвили.
Процентное соотношение голосов, отданных за Зурабишвили и единого кандидата от оппозиции Григола Вашадзе, составляет примерно 57/43.
Судя по всему, в Грузии черно-белая ситуация. Голосование проходило вокруг фигуры бывшего президента страны Михаила Саакашвили. Проголосовавшие в пользу Зурабишвили скорее отдали свои голоса не за нее, а против Саакашвили. И наоборот: проголосовавшие за Вашадзе отдали голоса за Саакашвили.
Фактически, у Саакашвили есть яростные сторонники и не менее ярые противники. Сторонники ссылаются на его реформы и антикоррупционную борьбу, а противники напоминают созданный Саакашвили бериевский режим, тотальный передел собственности, судьбы прошедших через тюрьмы 300 тысяч граждан, а также Южную Осетию и Абхазию.
Тем самым грузинское общество разделилось на два взаимоисключающих лагеря. Это, в свою очередь, означает, что могут произойти столкновения, если фактический руководитель Грузии Бидзина Иванишвили не сделает соответствующих выводов и не предпримет необходимых шагов.
Саакашвили призвал перейти к массовой уличной борьбе. Насколько ему это удастся, сказать трудно, в особенности когда он не в Грузии и не может повести своих сторонников личной харизмой.
В любом случае, в Грузии ожидаются перемены, и для нас важно, чтобы не было потрясений, так как более 2/3 грузоперевозок Армении проходит через Грузию, которая является нашим основным сухопутным окном во внешний мир.
По результатам второго тура голосования на выборах в Грузии президентом страны избрана Самломе Зурабишвили.