Եթե մտահոգ ես, ապա ժամանակն է դուխով մերժել բոլորին
Ժանրի կանոնների համաձայն՝ ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններն ու դաշինքները ընտրողին ներկայանում են ոչ միայն ճոռոմ ու անիրական ծրագրով, արհեստական գեղեցկությամբ աչքի ընկնող պաստառներով, անիմաստ բուկլետներով, անհեթեթ խոստումներով, այլ նաև՝ կարգախոսով:
Կարգախոսները լինում են հիշվող ու չհիշվող, կրեատիվ ու տափակ, բնական ու արհեստական, մարդկային ու բյուրոկրատական, հանճարեղ ու ախմախ:
Հայաստանում հիմա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են: Բոլորը կամ գրեթե բոլորը հանրությանը ներկայացել են կարգախոսով:
Օրինակ՝ «Իմ քայլը» ուզում էր ընտրել «Նիկո՛լ՝ վարչապե՛տ» կարգախոսը, որը համարյա «Քա՛յլ արա, մերժի՛ր Սերժին»-ի պես մի բան էր՝ դրա երկրորդ սերիան, բայց ֆեյսբուքյան մեկ-երկու հույ-բույից հետո հեղափոխականները հետ քաշվեցին ու ընտրեցին վարչաբյուրոկրատական չհիշվող մի կարգախոս, որը շատ նման է «Դեպի ապահով Հայաստան» կարգախոսին: Ինչքան շուտ ՔՊԿ-ն վերածվեց նոմենկլատուրային ուժի...
Ճիշտ են ասում էլի, ինչ հեղափոխություն անում ենք՝ վերջում բոլշևիկյան է ստացվում, ինչ կուսակցություն ստեղծում ենք՝ վերջում Կոմկուս է դառնում, ինչ ձևով էլ իշխանություն ենք ընտրում՝ վերջում ՀՀՇ է դառնում:
Դե քանի դեռ կարգախոսները տեղ չեն գտել բազմաչարչար ընտրողների ու հպարտ քաղաքացիների ուղեղներում, փորձենք ձևակերպել մասնակիցների կարգախոսներն ըստ իրենց բուն էության: Մի փոքր երկար կլինի, բայց տվյալ դեպքում մենք ոչ միայն կարգախոսը, այլ տվյալ ուժի գործունեության կոդն ենք ներկայացնելու:
Եվ այսպես՝
ՀՀԿ - Մենք վատն էինք, բայց տեսա՞ք, որ մեզանից վատն էլ է լինում: Ուստի՝ եթե մտահոգ ես, ապա վատի ու ավելի վատի միջև ընտրի՛ր վատը:
«Իմ քայլը» դաշինք - Ժողովու՛րդ ջան, հանկարծ խելքներիդ զոռ չտա՛ք: Միայն դուխով: Ամենակարևորը՝ դուխով: «Սուգուբը» դուխով: «Օնլի» դուխով: Ինչպես Հովիկ Արգամիչը կասեր՝ Նիկոլին ընտրելու համար շատ խելք պետք չէ:
ՕԵԿ – Արթուր Բաղդասարյանն իր տաքուկ տեղն ունեցել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք, Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք, Սերժ Սարգսյանի օրոք, բայց Նիկոլ Փաշինյանի օրոք չի «կպնում»: Բա հալալ չէր Սերժին՝ առատաձեռն, ոչ հիշաչար, հոգատար, տիրություն անող ...
ՀՅԴ – Էս ջահելները տարիք հարգել չգիտեն: Հին ընկերները չեն դավաճանում, բայց «խուրդվում» են:
«Լուսավոր Հայաստան» - Նիկոլից մերժվածները:
«Մենք» դաշինք – Նիկոլից մերժվածները-2:
ԲՀԿ – Գագիկ Ծառուկյանն այլևս օլիգարխ չէ. Նիկոլին հարցրեք, կասի: Մեր խոսքը, այլևս ոչ թե գործ է, այլ գործաԳՈՐԾ կամ գործաԿԱՏԱՐ(ող):
«Սասնա ծռեր» - Ժամանակն է: Եկեք ծուռ նստենք, ծուռ խոսենք: Նիկոլը դեռ կփոշմանի, որ մեզ ազատ է արձակել:
Ընտրություններին մասնակցող մնացած 3 կուսակցությունների ընդհանուր կարգախոսն է՝ մենք չիմացանք, թե ինչու, դուք էլ չիմացաք, թե ինչպես մենք ... հայթայթեցինք պահանջվող ընտրարգրավի փողերը:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդին, ապա մեծ մասը չի մասնակցելու այս ընտրություններին: «Բոլորին դեմ եմ» կուսակցության կարգախոսն է՝ «Եթե մտահոգ ես, ապա ժամանակն է դուխով մերժել բոլորին և խելքով ստեղծել նորը»:

Если обеспокоен, то настало время отвергнуть всех с духом
Согласно канонам жанра, участвующие в выборах партии и альянсы предстают перед избирателями не только с напыщенными и нереальными программами, бросающимися в глаза искусственной красотой плакатами, бессмысленными буклетами, нелепыми обещаниями, но и лозунгами.
Лозунги бывают запоминающимися и не очень, креативными и банальными, естественными и искусственными, человеческими и бюрократическими, гениальными и вздорными.
В Армении сейчас внеочередные парламентские выборы. Все или практически все предстали перед обществом с лозунгами.
Например, «Мой шаг» хотел выбрать лозунг «Никол – премьер!», который чем-то сродни лозунгу «Сделай шаг, отвергни Сержа!» и является его второй серией, но после пары тройки рекламаций в «Фейсбук» революционеры отпрянули и выбрали незапоминающийся административно-бюрократический лозунг, который очень схож с лозунгом «К обеспеченной Армении» (девиз предвыборной кампании Сержа Саргсяна 2013 года – прим.). Как же все-таки быстро ПГД превратилась в номенклатурную силу…
Вот уж действительно правы, когда говорят, что какую бы революцию ни осуществляли, в конце получается большевистская, какую бы партию ни создавали, в конце выходит Компартия, какую бы власть ни избирали, в итоге получается АОД.
Пока эти лозунги не засели в головах многострадальных избирателей и гордых граждан, попробуем сформулировать лозунги участвующих в выборах сил согласно их реальной сути. Получится немного длинно, но в данном случае мы приведем не только лозунг, но и код деятельности конкретной силы.
Итак,
РПА – Мы были плохи, но ведь видите же, что есть и хуже нас. Поэтому, если обеспокоен, выбирай между плохим и худшим плохое.
Альянс «Мой шаг» – Дорогой народ, не вздумай налегать на интеллект. Давай, с духом. Главное – с духом. «Онли» с духом. Как сказал бы Овик Абрамян, для избрания Никола много ума не надо.
«Оринац еркир» – Артур Багдасарян имел свое тепленькое местечко при Левоне Тер-Петросяне, при Роберте Кочаряне, при Серже Саргсяне, но при Николе Пашиняне никак не задается. Не то что с Сержем – щедрым, незлопамятным, заботливым, отстаивающим…
АРФД – Эта молодежь старших вообще не уважает. Старые друзья не предают, но «размениваются».
«Светлая Армения»отвергнутые Николом.
Альянс «Мы»отвергнутые Николом-2.
ППА – Гагик Царукян отныне не олигарх – спросите у Никола, он подтвердит. Наше слово впредь не дело, а безДЕЛье и сДЕЛка.
«Сасна црер» – Время пришло. Давайте сядем рядком да поговорим ладком. Никол еще пожалеет, что выпустил нас на свободу.
Общим лозунгом трех остальных партий, участвующих в выборах, является: мы не поняли «почему», вы не поняли, как мы… нашли деньги на избирательный залог.
Что касается народа, то большая его часть в предстоящих выборах участвовать не будет. Лозунгом партии «Против всех» является «Если обеспокоен, то настало время отвергнуть всех с духом и создать новое с умом».