Քարոզարշավի պաշտոնական մեկնարկին դեռ մի քանի օր կա, բայց Նիկոլ Փաշինյանն արդեն սկսել է:
Նա մարզեր է այցելում, հավաքներ կազմակերպում, նախընտրական տրամաբանությամբ հանդիպումներ ունենում, Երևանում երթ է կազմակերպում: Մի խոսքով, վարչական ռեսուրսն ու պետբյուջեն ամբողջովին օգտագործվում է «Իմ քայլը» դաշինքի օգտին:
Փաշինյանն արդեն ամբողջ մայրաքաղաքը (ենթադրաբար նաև մարզերը) պատել է իր գովազդային վահանակներով:
Տպավորությունն այնպիսին է, որ Նիկոլ Փաշինյանը շտապում է: Նա նախ շտապեց և հաջորդ տարվա մայիսի փոխարեն այս տարվա դեկտեմբերին նշանակեց ԱԺ արտահերթ ընտրությունները: Հիմա էլ շտապում է ու քարոզչությունն սկսում ժամկետից շուտ՝ օրենքի խախտմամբ:
Թե ինչու է շտապում Փաշինյանը, ինքը կիմանա:
Մարդն ընդհանրապես շտապում է, երբ հետևից ընկած են լինում, երբ վախենում է չհասցնել կամ չհասնել, և երբ չշտապելը մահվանը հավասար բան է:
Տվյալ դեպքում Փաշինյանը շտապում է, քանզի շատ լավ հասկանում է, որ ժամանակն իր դեմ է աշխատում: Ճիշտ է, էյֆորիան վերջնականապես կանցնի միայն դեկտեմբերի 9-ից հետո, բայց արդեն իսկ նկատվում է, որ մարդիկ սկսել են կասկածել ու հարցեր տալ: Դա նշանակում է, որ վտանգված է 80 և ավելի տոկոս «խփելու» գործընթացը: Դրա համար էլ շտապում է Փաշինյանը:
Ուշագրավն այն է, որ ԿԸՀ ղեկավար Տիգրան Մուկուչյանը «չի նկատում» Փաշինյանի շտապողականությունը և արդարացնում է նրա քայլերն այնպես, ինչպես մի ժամանակ արդարացնում ու ճիշտ էր համարում Սերժ Սարգսյանի բոլոր արածները:
Նախորդ իշխանության թիմից երկու հոգի առանձնահատուկ աչքի ընկան այս ընթացքում: Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ու ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը: Երկուսն էլ այնպես ադապտացվեցին նոր իրավիճակին, որ վաղը եթե, ֆաշիստները կամ, ասենք, թուրքերը գրավեն իշխանությունը, կարելի է չկասկածել, որ սրանք նույն էնտուզիազմով կծառայեն նաև նրանց: Ահա այդպիսի «սորտ» են դրանք, բայց պետք չէ բարդույթավորվել ու մտածել, որ միայն հայ ժողովրդի մեջ կան այսպիսի քամելեոններ:
Արթուրդավթյաններ և տիգրանմուկուչյաններ կան բոլոր ժամանակներում և բոլոր ժողովուրդների մոտ: Նրանք նկատելի չեն հանդարտ իրավիճակներում, իսկ ահա հեղափոխական ժամանակահատվածում կեղտը ջրի երես է բարձրանում: Հիմա այդ փուլում ենք, բայց դա երկար չի տևի:
Ինչո՞ւ է շտապում Նիկոլ Փաշինյանը-2

До официального старта агиткампании еще несколько дней, но Никол Пашинян ее уже начал.
Он посещает марзы, организует собрания, проводит встречи в предвыборной логике, разворачивает шествие в Ереване. Словом, административный ресурс и госбюджет с лихвой используются в пользу альянса «Мой шаг».
Пашинян уже вывесил свои рекламные плакаты по всей столице (предполагаю, что и в регионах).
Складывается такое впечатление, что Никол Пашинян спешит. Сначала он поспешил провести внеочередные выборы в декабре этого года – вместо ожидавшихся в мае следующего. Спешит и сейчас, начиная агитацию раньше срока – в нарушение закона.
Почему же спешит Пашинян, лучше знать ему самому.
Вообще, человек спешит, когда за ним кто-то гонится, когда боится не успеть или не добраться, а также когда не спешить равносильно смерти.
В данном случае Пашинян спешит, так как прекрасно понимает, что время работает против него. Правда, эйфория окончательно пройдет лишь после 9 декабря, но уже сейчас замечается, что люди начали сомневаться и задавать вопросы. Это означает, что под угрозой процесс «набития» 80 и более процентов. Поэтому Пашинян и спешит.
Примечательно то, что руководитель ЦИК Тигран Мукучян «не замечает» поспешности Пашиняна и оправдывает его шаги точно в такой же манере, что в свое время все шаги Сержа Саргсяна.
Из числа представителей предыдущей власти за это время особенно отличились двое. Это генпрокурор Артур Давтян и председатель ЦИК Тигран Мукучян. Оба настолько адаптировались к новой ситуации, что, приди завтра к власти фашисты или турки, они без сомнения будут служить им с тем же энтузиазмом. Такого уж они пошиба, и тут не нужно комплексовать, думая, что подобные хамелеоны есть только у нас.
Артурдавтяны и тигранмукучяны были и есть у всех народов и во все времена. Их трудно заметить с покойной обстановке, но в революционные времена, как известно, грязь всплывает на поверхность. Сейчас мы на данном этапе, но продлится это недолго.
Почему спешит Никол Пашинян? – 2