Կառավարությունն ազատում է անհատ տաքսիստներին հարկերից: Եվ ոչ միայն տաքսիստներն են ազատվում հարկերից, այլ նաև միկրոբիզնեսով զբաղվող բոլոր անհատները:
Դա, անշո՛ւշտ, դրական որոշում է: Մարդկանց աշխատանքի տրամադրելու և դրդելու համար վատ չէ մտածված: Մնում է բոլորը հասկանան, որ հորթ ծնող կովին չպետք է մորթել և պետք է վերջապես հեռուստացույց գնել, որպեսզի լսել, որ միկրոբիզնեսմենն արդեն հարկատու չէ:
Միկրոյի մասով վատ չէ, բայց ահա մյուս առումներով անորոշություն է:
Ասվել է, որ Հայաստանը պետք է դառնա բարձր տեխնոլոգիական ու արդյունաբերական երկիր, բայց դա ավելի շուտ կենաց է, քան իրականություն:
Ի տարբերություն միկրոբիզնեսին վերաբերող քայլերի՝ դեռ չի ասվել, թե ինչպես և ինչ քայլերով է Հայաստանի տնտեսությունը դառնալու բարձր տեխնոլոգիական ու արդյունաբերական: Հաջորդ տարվա բյուջեով էլ չի երևում, թե ինչպես է զարգացվելու բարձր տեխնոլոգիական ու արդյունաբերական համակարգը:
Նիկոլ Փաշինյանին դուր չի գալիս, որ մեր ՀՆԱ-ն ունի գյուղատնտեսական, հանքարդյունաբերական ու «ղումարային» տեսք: Նա ուզում է փոխել մեր տնտեսության տեսքը, բայց դեռ չի ասել, թե ինչպես: Առայժմ միայն ցանկություն է:
Վատ ցանկություն չէ, իհարկե, բայց անհասկանալի է, թե ինչու է հակադրության մոդել առաջարկվում՝ «սրա փոխարեն այն մյուսը» տարբերակով:
Ո՞վ է ասել, որ հանքարդյունաբերությունը կամ գյուղատնտեսությունը չեն կարող լինել բարձր տեխնոլոգիական: «Ղումարբազությունը» համաձայն ենք, որ «քըխ» է, բայց թե ինչու է հանքարդյունաբերությունը կամ գյուղատնտեսությունը «քըխ», մի քիչ անհասկանալի է:
Հանքարդյունաբերությունը «քըխ» է դառնում, երբ ժամանակակից ստանդարտներ չեն կիրառվում: Բայց երբ ստանդարտները պահպանվում են, ապա հանքարդյունաբերությունը ոչ միայն ճյուղային, այլ նաև ընդհանուր մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ է ապահովում ու դրական շոկ առաջացնում հարակից ճյուղերի համար:
Նույնը կարելի է ասել գյուղատնտեսության համար: Դա մեր մրցակցային առավելություններից է: Հակակարկտային համակարգի անարդյունավետ աշխատանքը դեռ չի նշանակում, որ պետք է հրաժարվել գյուղատնտեսությունից, հատկապես երբ այլընտրանք չկա:
Հարկերից ազատված տաքսիով կարելի է հասնել «ա» կետից «բ» կետը: Կարելի է նաև էշին փոխարինել ավտոմեքենայով ու այդպես տեղափոխվել: Բայց դեռ որևէ մեկին չի հաջողվել տնայնագործությունից հասնել մինչև տիեզերագնացություն:
Տաքսին էլ պետք է լինի, բարձր տեխնոլոգիական ճյուղերն էլ, հանքարդյունաբերությունն էլ, գյուղատնտեսությունն էլ, ու եթե կուզեք՝ «ղումարն» էլ: Այլ հարց է, որ կարելի է առաջնահերթություններ սահմանել ու պետականորեն խրախուսել այս կամ այն ճյուղը:
Մի խոսքով, պետք է եղածը կատարելագործել կամ առնվազն չխանգարել, որ կայանա: Չի՛ կարելի փլել այն, ինչ կա, ու փոխարենը տալ միայն բարի ցանկությունների փունջ: Պետք է «և, և»-ով առաջնորդվել, այլ ոչ թե «կամ, կամ»-ով, հատկապես, որ «կամ»-երից մեկը դեռ չկա ու պարզ չէ, թե երբ կլինի:
Տաքսիով դեպի տիեզերք

Правительство освобождает частных таксистов от налогов. А еще – всех занимающихся микробизнесом индивидов.
Несомненно, решение это позитивное. Неплохо задумано для расположения и побуждения людей к работе. Остается только, чтобы все поняли, что телящуюся корову резать не нужно, и наконец-то купили телевизор, чтобы узнать, что микробизнесмен впредь налогом не облагается.
По части «микро-» всё неплохо, но в плане остального – неопределенность.
Было заявлено, что Армения должна стать страной с высокотехнологичной и индустриальной экономикой, но это скорее тост, чем реальность.
В отличие от касающихся микробизнеса шагов, пока не было сказано, как и посредством каких шагов экономика Армении станет высокотехнологичной и индустриальной. Из бюджета на следующий год тоже не проглядывается, как будет развиваться высокотехнологичная и индустриальная система.
Николу Пашиняну не нравится, что наш ВВП имеет сельскохозяйственную, горнодобывающую и «азартно-игровую» структуру. Он хочет изменить облик нашей экономики, но пока не сказал каким образом. Пока это лишь на уровне пожелания.
Конечно, желание неплохое, но непонятно, почему предлагается модель противопоставления – по варианту «вместо этого то другое».
Кто сказал, что горнодобывающая промышленность и сельское хозяйство не могут быть высокотехнологичными? Согласимся, что лудомания – вещь паршивая, но непонятно, почему дрянными объявляются горнодобывающая промышленность и сельское хозяйство.
Горнодобывающая промышленность становится отвратной, когда не применяются современные стандарты. Но когда стандартов придерживаешься, горная добыча обеспечивает не только отраслевой, но и мультипликативный эффект, порождая позитивный шок в смежных отраслях.
То же самое можно сказать и о сельском хозяйстве. Это одно из наших конкурентных преимуществ. Неэффективная работа противоградовых установок еще не означает, что нужно отказаться от сельского хозяйства, в особенности в условиях отсутствия альтернатив.
На освобожденном от налогов такси можно добраться из пункта А в пункт Б. Можно также пересесть с осла на машину, и передвигаться таким образом. Но пока никому не удавалось перейти от кустарничества к космонавтике.
Должны быть и такси, и высокотехнологичные отрасли, и горнодобывающая промышленность, и сельское хозяйство, и, если хотите, игорная отрасль. Другое дело, что можно установить приоритеты и на государственном уровне поощрять ту или иную отрасль.
Словом, нужно совершенствовать имеющееся или, как минимум, не мешать его становлению. Нельзя разваливать то, что имеется, предлагая вместо этого лишь букет добрых пожеланий. Нужно руководствоваться «и, и», а не «или, или», в особенности когда одно из «или» пока не существует и непонятно, когда появится.
На такси – в космос