Որքա՞ն կդիմանա «Իմ քայլը» դաշինքը (տեսանյութ)
Հետսովետական Հայաստանի խորհրդարանական առաջին ընտրությունները տեղի ունեցան 1995-ին: Այդ փուլից սկսած մեր քաղաքական կյանքում ներմուծվեց քաղաքական դաշինքների «ինստիտուտը»:
Հատկանշական է, որ և՛ իշխանական, և՛ ընդդիմադիր դաշինքները մշտապես փլուզվել են: Փլուզվել են, քանզի ձևավորված են եղել ոչ թե գաղափարի կամ ընդհանուր սկզբունքների, այլ տվյալ պահին ուժեղ կուսակցության կամ անհատի շուրջ:
Հետմայիսյան Հայաստանը զերծ չի մնացել դաշինքային «մոդայից», բայց ի տարբերություն նախորդ դեպքերի, երբ դաշինքի անդամ կուսակցությունների անունները կամ դրանց լիդերները հանրությանը գոնե ծանոթ էին՝ այժմ այդպես չէ:
Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցում է «Իմ քայլը» դաշինքով: Դաշինքի անդամ են «Քաղաքացիական պայմանագիրը», «Առաքելությունը», ճամբարափոխներ ՀՀԿ-ից, ԲՀԿ-ից ու մյուս տեղերից:
«Առաքելություն» կուսակցությանն ակնհայտորեն ներգրավել են, որպեսզի դաշինք գրանցեն, այսինքն՝ բավարարեն օրենքի այն պահանջը, ըստ որի՝ դաշինք ձևավորվում է 2 կամ ավելի կուսակցությունների միջոցով:
Ինչ-ինչ քաղտեխնոլոգիական կամ հոգեբանական գործոններից ելնելով՝ Փաշինյանը որոշել է ընտրողների առաջ հանդես գալ ոչ թե «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությամբ, այլ «Իմ քայլը» անունը կրող դաշինքով: «Առաքելությունն» այստեղ կնիքի ֆունկցիա է կատարում:
Պատմական էքսկուրս
Տեղին է հիշելը, թե ինչպես են ավարտել քաղաքական դաշինքները, մասնավորապես՝ իշխանականներն իրենց գործունեությունը:
Իշխանական բոլոր դաշինքները փլուզվել են, հենց որ առաջին դեմքը զիջել է դիրքերը:
1995-ին իշխանությունը ԱԺ ընտրություններին մասնակցեց «Հանրապետություն» անունը դաշինքով: Դաշինքի անդամ էին՝ ՀՀՇ, ՀՀԿ, ՀՔԴԿ, ՍԴՀԿ, ՌԱԿ, «Մտավորական Հայաստան» կուսակցությունները:
1998-ին «Հանրապետություն» դաշինքը փլուզվեց, երբ պարզ դարձավ, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հեռացվում է նախագահի պաշտոնից: Տեր-Պետրոսյանին լքածները հայտնվեցին Վազգեն Սարգսյանի թիմում՝ ԱԺ «Երկրապահ» խմբում:
1999-ին խորհրդարանական մեծամասնությունը վերցրեց «Միասնություն» դաշինքը: Դաշինքի մեջ էին Վազգեն Սարգսյանի ՀՀԿ-ն ու Կարեն Դեմիրճյանի ՀԺԿ-ն:
1999-ի հոկտեմբերի 27-ին ԱԺ դահլիճում գնդակահարվեցին Վ. Սարգսյանն ու Կ. Դեմիրճյանը: Դրանից հետո «Միասնություն» դաշինքը փլուզվեց:
Սկսած 2003-ից իշխանությունը ԱԺ ընտրություններին մասնակցել է ՀՀԿ-ի անվան տակ: ՀՀԿ-ն պաշտոնյաների, չինովնիկների, կրիմինալի, քաղաքական գործիչների, պալատական մտավորականների ու փողատերերի դաշինք էր: Դա հետսովետական տարածքում տիպիկ դարձած «իշխանության կուսակցություն» էր:
2018-ի հայտնի դեպքերից հետո ՀՀԿ-ն կորցրեց իշխանությունը և բաժանվեց մասերի:
ՀՀԿ-ական ոչ ֆորմալ դաշինքը փլուզվեց: Մի մասը հայտնվեց Փաշինյանի տանիքի տակ, մյուս մասը՝ շուտով դուրս կգա ու կփորձի քաղաքական դաշտում ներկայանալ այլ անվան տակ, երրորդ մասը՝ գնացել է տուն, չորրորդ մասը մնացել է «կուլտուրական ձևով ներխուժման» տակ ու վախից սսկվել, իսկ հինգերորդ մասը մասնակցում է ԱԺ արտահերթ ընտրություններին:
Բոլորի կանխատեսումներով՝ դեկտեմբերի 9-ին «Իմ քայլը» կվերցնի ԱԺ մեծամասնությունը և վարչապետ կդառնա Նիկոլ Փաշինյանը:

Сколько продержится альянс «Мой шаг»? (видео)
Первые парламентские выборы в постсоветской Армении состоялись в 1995 году. Начиная с этого этапа в нашу политическую жизнь вошел «институт» политических альянсов.
Примечательно, что и властные, и оппозиционные альянсы всегда распадались. Распадались, потому что были сформированы вокруг не идеи или общего принципа, а сильной на данной момент партии или индивида.
Послемайская Армения тоже не осталась в стороне от этой моды на альянсы, но, в отличие от предыдущих случаев, когда имена партий-членов альянса или их лидеров были хотя бы знакомы, сейчас этого нет.
Никол Пашинян участвует во внеочередных выборах НС альянсом «Мой шаг». В него входят партии «Гражданский договор» и «Аракелутюн» («Миссия»), а также перебежчики из РПА, ППА и других мест.
Партию «Аракелутюн» явно привлекли для того, чтобы зарегистрироваться альянсом, то есть удовлетворить требование закона, согласно которому альянс формируется из 2 и более партий.
Исходя из определенных политтехнологических или психологических факторов, Пашинян решил предстать перед избирателями не партией «Гражданский договор», а носящим название «Мой шаг» альянсом. «Аракелутюн» здесь выполняет функцию печати.
Исторический экскурс
Уместно напомнить, чем завершали политические альянсы, в частности властные, свою деятельность.
Все властные альянсы распадались, как только их первые лица уступали свои позиции.
В 1995 году власти приняли участие в парламентских выборах альянсом под названием «Республика». В него входили АОД, РПА, ХДПА, СДПГ, ПРА и «Интеллектуальная Армения».
В 1998 году альянс «Республика» распался, когда стало ясно, что Левона Тер-Петросяна отстраняют от власти. Покинувшие Тер-Петросяна оказались в команде Вазгена Саркисяна – в депутатской группе «Еркрапа».
В 1999 году парламентское большинство взял альянс «Единство». В него входили РПА Вазгена Саркисяна и НПА Карена Демирчяна.
27 октября 1999 года В.Саркисян и К.Демирчян были застрелены в зале заседаний НС. Альянс «Единство» после этого распался.
Начиная с 2003 года власть участвовала в выборах НС под именем РПА. РПА была альянсом чиновников, криминала, политических деятелей, придворной интеллигенции и богачей. Она была типичной для постсоветских стран «партией власти».
После известных событий 2018 года РПА потеряла власть и распалась на части.
Неформальный альянс РПА распался. Одна часть оказалась под крылом Пашиняна, вторая – скоро выйдет и попытается позиционировать на политическом поле под другим именем, третья – разошлась по домам, четвертая – осталась под «вторжением в культурной форме» и умолкла от страха, а пятая – участвует во внеочередных выборах НС.
По всем прогнозам 9 декабря альянс «Мой шаг» возьмет большинство НС, и Никол Пашинян будет избран премьером.