ԱԺ ապագա պատգամավորի «ֆոտոռոբոտը»
Երբ հանրային ալիքը բարձրանում է, փրփուրը և տակի ամբողջ կեղտը հայտնվում է ալիքի վերևում: Երբ քարավանի շարժման ուղղությունը 180 աստիճանով պտտում ես, հետևի թոփալները և թույլերը դառնում են առաջիններ: Երբ երկիրը լճանում է, գորտերի կռկռոցը լցնում է ամբողջ շրջապատը:
Հա, ինչ էի ուզում ասել: Դեկտեմբերի 9-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են տեղի ունենալու: Ժողովրդական լեզվով ասած՝ ամեն մի շուն ու շանգյալ պատգամավորության թեկնածու է դարձել:
«Ռեյտինգային» ընտրակարգը է՛լ ավելի է մխտռել իրավիճակը: Ում նայում ես, պատգամավորի թեկնածու է թվում աչքիդ: Որ կողմ նայում ես, պոտենցիալ օրենսդիր ես տեսնում:
Ըստ դեմքի արտահայտության, ըստ այտերի մազածածկույթի (կամ դրա բացակայության), ըստ տարիքի, ըստ գլխին դրած բանի (կամ բանի բացակայության), ըստ հայացքի բթության, ըստ դեմքի ազատագրական արտահայտության, ըստ գլխի պարունակության (կամ դրա բացակայության), ըստ սեռական կողմնորոշման, ըստ ձայնի ճղճղանության, ըստ սոցիալական ծագման, ըստ բնակավայրի, ըստ ինքնանկարվելու հակվածության ու համանման այլ հատկանիշների կարելի ստույգությամբ ասել, թե ով որ ուժից է ներկայացել որպես պատգամավորության թեկնածու և ով կդառնա պատգամավոր:
Ապագա պատգամավորի հատկանիշների մասին կարելի է արդեն գլխի ընկնել: Այդ հատկանիշները հաշվի առնելով փորձենք կազմել նրա «ֆոտոռոբոտը»:
Սեռը՝ կարևոր չէ. այս հարցում անորոշությունը առավելություն է տալիս:
Դեմքին անպայման թրաշ (եթե սուբյեկտը առերևույթ իգական սեռի է, ապա տարբերակիչ առանձնահատկությունը կապույտ մազերն են):
Մարմինը՝ ահագին քայլածի տպավորություն թողնող:
Տարիքը՝ 43-ից փոքր ու որքան փոքր, այնքան լավ: Ցանկալի է անգամ «երեկվա լակոտի» տարիքի:
Գաղափարական ուղղվածությունը՝ բացակայում է:
Մտավոր կարողությունը՝ առկա չէ և ցանկալի էլ չէ:
Քաղաքական գործունեության սկիզբը՝ Գյումրի, 2018 թ, մարտի 31: Կամ՝ Երևան, 2018, մայիսի 8-ից հետո:
Կառավարչական փորձը՝ բռնել է ջրի շիշ, սելֆիի ձող և բարձրախոսի կոթ (կարևորն այն է, որ վերջում տանձի պոչ չստանա):
Հմտությունները՝ ֆեյսբուքյան ստատուսչի է, ակտիվ «լայքում» է, գերակտիվ «շեյրում» է, բոլոր իրավիճակներում կարող է Ֆեյսբուքով «լայվ» մտնել, քոմենթում է ցանկացած ստատուսի տակ, տիրապետում է սելֆիի բոլոր պոզաներին, շփվում է տրանսֆիստիտների հետ:
Կարգավիճակը՝ հանդիսանում է կուռքի բարեկամը, ծանոթը, քայլակից ընկերը, կուսակիցը, մոտիկի մոտիկը, ծանոթի բարեկամը, աներձագը, քենին, բաջանաղը, հարսը, հարսի տեքորկինը, զարմիկը, բախտակիցը, դրկիցը, խնամին, վարորդը, վարսավիրը, «մաշնի» խադավիկը, մարզիչը, ավտոյի ակերի բալանսիրովշիկը, ռազվալշիկն ու սխաժդենշիկը: Բոլորը պետք է լինեն քոքված հեղափոխական. անգամ ՀՀԿ-ից ու ԲՀԿ-ից թռածները:
Տիրապետում է հայերենին (հատկապես՝ հանրահավաքային հայերենին), գյուղական ակցենտով անգլերենին ու քյառթու ռուսերենին: Ֆրանսերեն կարդում է հայերեն գրած տառերով, օրինակ՝ բոնժուղ մադամ է մըսյո, ժը վուզ եմ, ժե նէմ պա Սեղժ, ժէմ լա ղեվօլյուսիոն, ժը նե մանժ պա սիզ ժուղ և այդպես շարունակ:
Ապագա պատգամավորի համար օրեսնդրական գործունեության փորձը հակացուցված է: Կարևորն այն է, որ նա պետք է լինի «դուխով» և առիթ-անառիթ գոռա այն, ինչ որ կթելադրեն վերևից և սեղմի այն կոճակը, որն առանց վերևից թելադրելու էլ պետք է գլխի ընկնի՝ հակահեղափոխական չպիտակավորվելու համար:

«Фоторобот» будущего депутата НС
Когда поднимается общественная волна, пена и весь осадок оказываются на самом ее гребне. Когда направление движения каравана меняется на 180 градусов, идущие в самом конце хромые и немощные становятся первыми. Когда страна заболачивается, кваканье лягушек заполняет всё вокруг.
Да, к чему это я? 9 декабря состоятся внеочередные парламентские выборы. Говоря народным языком, всякая шушера стала кандидатом в депутаты.
«Рейтинговая» избирательная система еще сильнее испаскудила положение. На кого ни посмотришь, кажется кандидатом в депутаты. Куда ни глянешь, везде потенциальные законодатели.
По выражению лица, по растительности на щеках (или ее отсутствию), по возрасту, по натянутому на голову убору (или его отсутствию), по степени тупости взгляда, по возрасту, по национально-освободительной мимике, по содержанию черепной коробки (или его отсутствию), по половой ориентации, по писклявости голоса, по социальному происхождению, по месту проживания, по характеру самофотографирования и другим подобным особенностям можно с четкостью определить, кто от какой силы выдвинулся в качестве кандидата в депутаты и кто станет мандатником.
О качествах будущего депутата можно догадаться уже сейчас. Учитывая их, попытаемся составить его «фоторобот».
Пол – неважен, неопределенность в этом вопросе дает переимущество.
На лице обязательна щетина (когда субъект очевидным образом женщина, то отличительной особенностью являются синие волосы).
Тело – оставляющее впечатление прошагавшего не одну дюжину километров.
Возраст – меньше 43, и чем моложе, тем лучше. Желателен даже возраст «вчерашнего молокососа».
Идеологическая направленность – не имеется.
Умственные способности – отсутствуют, да и не желательны.
Начало политической деятельности – Гюмри, 31 марта 2018 года или Ереван, после 8 мая 2018-го.
Управленческий опыт – держал бутылку с водой, палку для селфи и рукоятку рупора (важно, чтобы в конце не ухватил за что-то другое).
Навыки – строчит статусы в «Фейсбук», активно «лайкает», еще активнее «шейрит», во всех ситуациях может войти в «лайв», комментирует под любыми статусами, владеет всеми позами селфи, общается с трансвеститами.
Статус – является родственником кумира, его знакомым, шагавшим рядом, однопартийцем, близким родни, родней знакомого, шурином, свояченицей, свояком, невестой, женой деверя, племянником, соседом, сватом, водителем, парикмахером, мотористом, тренером, автомехаником и шиномонтажником. Все должны быть наторевшими революционерами, даже переметнувшиеся из РПА и ППА.
Владеет армянским (в особенности его митинговым сленгом), английским с сельским акцентом и колхозным русским. На французском читает армянской прописью.
Опыт законодательной деятельности будущему депутату противопоказан. Важно то, чтобы он был «с духом», по поводу и без кричал то, что ему спустят сверху и нажимал ту кнопку, которую он должен продавливать и без подсказки, чтобы не быть провозглашенным контрреволюционером.