Հաղթող մարդու հոգեբանությունն ավելի հանգիստ է
2009թ. նոյեմբերի 18-ին Ազգային ժողովում 2010թ. պետական բյուջեի օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, թե իրենց ուսումնասիրությունները և սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տալիս, որ մեր քաղաքացիներին առաջին հերթին մտահոգում է ոչ թե թոշակների և աշխատավարձերի խնդիրը, ոչ թե գործազրկության և նոր աշխատատեղերի ստեղծման խնդիրը, ոչ թե գնաճը և փոխարժեքը, և նույնիսկ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի կամ ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը, այլ սոցիալական արդարության խնդիրը։
Այն, որ սոցիալական արդարության խնդիրը հուզում է մարդկանց, հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը բնական է համարում։ Մեզ հետ զրույցում նա նշեց, որ երբ մարդու տարրական պահանջմունքները բավարարված չեն, նա ի վիճակի չէ մտածել և տրամաբանել ավելի բարձր խնդիրների մասին, սակայն դա չի նշանակում, թե սոցիալական արդարության խնդիրն առաջնային տեղ է զբաղեցնում։
Ընգծելով, որ տարբեր հարցումներն ու հետազոտություններն իսկապես ցույց են տալիս, որ Ղարաբաղի հարցը հասարակությանը հուզող խնդիրների առաջին շարքում չէ՝ Կ. Նալչաջյանն ընդգծեց.
-Եթե այսօր առաջին պլանում չէ, հոգեբանական տեսակետից չի նշանակում, թե ինչ-որ մի պահի դա չի կարող առաջնային դառնալ, ամեն ինչ մոռացնել տալ, այդ թվում նաև նյութական կարիքները, բարեկեցության հետ կապված խնդիրները և այլն։
Պարզապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ այս հանգիստ վերաբերմունքը հոգեբանը բացատրում է այն հանգամանքով, որ տասնյակ տարիների զիջումներից հետո, թեկուզ զրկանքների և արյան գնով, հայ ժողովուրդը հաղթել է, հողեր է վերադարձրել՝ այդպիսով հասնելով իր ազգային շատ կարևոր նպատակին։
-Հաղթող մարդու հոգեբանությունն ավելի հանգիստ է։ Երբ մարդն իր առջև նպատակ է դնում, ձգտում է հասնել դրան, ներքին հոգեկան լարվածություններ են առաջանում, բայց հենց հասնում է իր նպատակին, լարվածությունն իջնում է,-ասաց Կ. Նալչաջյանը։-Հետազոտողների կողմից  ֆիքսվող այդ վիճակը հոգեբանական տեսակետից բացատրելի է։ Մեր հոգեվիճակը հանգիստ է, բայց եթե հանկարծ Ղարաբաղի գլխին սպառնալիք կախվի, եթե մենք տեսնենք, որ այդքան թանկ գին վճարելով, զրկանքներով մեր նպատակներին հասել ենք, և հանկարծ նորից հարցականի առաջ է կանգնում Ղարաբաղը, նույնիսկ՝ նրա մի մասնիկը, ապա կարծում եմ, որ նորից հոգեկան լարվածության այդ բուռն մթնոլորտը կառաջանա և առաջնային կդառնա։
Պարտվողի հոգեբանության որպես վառ օրինակ էլ Կ. Նալչաջյանը մատնանշում է ադրբեջանական հասարակությանը, որի թիվ մեկ խնդիրը Ղարաբաղն է և հայերի նկատմամբ թշնամանքը.
-Կենդանական մակարդակի ագրեսիվություն կա հայերի նկատմամբ։ Սա բխում է կրած պարտության հանգամանքից, բացի դրանից, ադրբեջանում ստի, կեղծիքի վրա հիմնված քարոզչությունն այնպիսի մակարդակների է հասել, որ մարդկանց հոգիները, միտքը, սիրտը, ամենը պղտորված վիճակում են, նույնիսկ իրականության զգացողությունը կորցրած՝ ատելությամբ են համակված դեպի հայ կոչվածն ընդհանրապես։ Իսկ մենք հանգիստ ենք, մեր ներսը խաղաղ է։
Մեկ հանգամանք կա, որ Կ. Նալչաջյանին ավելի է անհանգստացնում, քան վերոնշյալ հանդարտությունը։ Նրա խոսքերով՝ դա վերջին տարիներին ղարաբաղցիներին և հայաստանցիներին տարանաջատելու և այդպիսով ինքնաթունավորվելու քարոզչությունն է, ինչը շատ վտանգավոր արմատներ է գցել։
-Երբ ասում են՝ Ղարաբաղի հարցում մի քիչ քնած է ամեն ինչ, և այն արտառոց խնդիր չի համարվում, դա ես վտանգավոր չեմ համարում, բայց շատ վտանգավոր է այն խզումը, տարանջատումը, որ ղարաբաղցիներին հայ չեն համարում,- եզրափակեց հոգեբանը։

Психология победившего человека более спокойная
18 ноября 2009-ого года во время обсуждения проекта закона о государственном бюджете на 2010 год премьер-министр РА Тигран Саркисян заявил, что их изучения и социологические опросы показали, что наших граждан в первую очередь заботят не вопрос пенсий и зарплат, не проблема создания рабочих мест, и не инфляция и валюта, и даже не проблема Нагорного Карабаха или признания геноцида, а вопрос социальной справедливости.
То, что социальная справедливость волнует людей, психолог Карине Налчаджян считает естественным. В беседе с нами она отметила, что, когда элементарные требования не удовлетворены, то он не в состоянии думать и логически мыслить о более высоких задачах, однако это не означает, что проблема социальной справедливости занимает первоочередное место.
Подчеркнув, что различные опросы и исследования действительно показывают, что вопрос Карабаха не находится в первом ряду вопросов, волнующих общество, Налчаджян подчеркнула: «Если сегодня не на первом плане , то с психологической точки зрения не означает, что в какой-то момент вопрос не может стать первоочередным, дав позабыть всё, в том числе материальные нужды, проблемы, связанные с благосостоянием».
Просто это спокойное отношение к конфликту в Нагорном Карабахе психолог объясняет тем обстоятельством, что после уступок на протяжении десятка лет, армянский народ , пусть даже и ценою лишений и крови, победил, вернул земли, тем самым добившись очень важной национальной цели.
«Психология победившего человека  более спокойная. Когда человек ставит перед собой цель, стремится достичь этого, возникают внутренние напряжения, но, как только добивается своей цели, напряженность спадает, - сказала К.Налчаджян. - Зафиксированное со стороны исследователей это положение с психологической точки зрения объяснимо. Наше психологическое состояние спокойно, но если вдруг над головой Карабаха повиснет угроза, если мы увидим, что, заплатив такой дорогой ценой, лишениями, достигли своей цели и вдруг вновь перед неопределенностью стоит Карабах, даже его часть, то думаю, вновь возникнет эта бурная атмосфера  психологического напряжения и вопрос станет первоочередным».
В качестве яркого примера проявления психологии проигравшего К.Налчаджян указывает на азербайджанское общество, для которого проблемой номер один  - Карабах и ненависть по отношению к армянам.
«Есть агрессивность на животном уровне по отношению к армянам. Это вытекает из обстоятельства поражения, кроме того, пропаганда, основанная на азербайджанской        лжи, фальши, дошла до того уровня, что человеческие души, мысль, сердце, всё,  находятся в замутненном состоянии, даже потерявшие чувство реальности, азербайджанцы наполнены ненавистью ко всему называемому армянским. А мы спокойны, у нас внутри спокойно», - отметила она.
Есть одно обстоятельство, что еще больше беспокоит К.Налчаджян, чем вышеназванное заявление - это разъединение карабахцев и жителей Армении и тем самым пропаганда самоотравления, что запустило очень опасные корни.
«Когда говорят, что в вопросе Карабахе все спит, и он не считается из ряда вон выходящей задачей, я это не считаю опасным, но очень опасно то разделение, что карабахцев не считают армянами», - резюмировала психолог.