ՀՀԿ-ում կարող են հանգիստ լինել. Փաշինյանն արդեն քվեարկել է
Երեկ տեղի ունեցած ՀՀԿ նիստից հետո հայտարարվել է, որ կուսակցությունը մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ 2-րդ տեղը զբաղեցնելու նպատակով:
ՀՀԿ-ն հայտ է ներկայացնում ընդդիմադիր ուժ դառնալու: Այդ առումով ուշագրավ էր ՀՀԿ ցուցակը գլխավորող Վիգեն Սարգսյանի այն հայտարարությունը, ըստ որի՝ ինքը հույս ունի, որ երբ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնվի քվեախցիկում, կքվեարկի ՀՀԿ-ի օգտին:
Սարգսյանը նաև հույս է հայտնել, որ Փաշինյանը ոչ թե այս կամ այն կերպ կաջակցի որևէ այլ ուժի, որպեսզի ունենա վերահսկելի ընդդիմություն, այլ կողմ կլինի, որպեսզի ՀՀԿ-ն լինի ընդդիմության դերում, քանզի այդ դեպքում չենք ունենա գրպանային ընդդիմություն:
Թե ինչպիսի կառուցվածք կստանա ապագա խորհրդարանը, պարզ կդառնա դեկտեմբերի 9-ի երեկոյան, բայց ՀՀԿ-ն ամեն դեպքում կարող է հանգիստ լինել, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն քվեարկել է իրենց օգտին: Խոսքն, անշո՛ւշտ, փոխաբերական իմաստով քվեարկության մասին է:
Մենք արդեն առիթ ունեցել ենք գրելու, որ «ռեյտինգային» ընտրակարգի պահպանությամբ յուրօրինակ գործարք տեղի ունեցավ Նիկոլ Փաշինյանի, Սերժ Սարգսյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի միջև: Երեքին էլ տարբեր պատճառներով ձեռնտու էր գործող ընտրակարգի պահպանումը: «Ռեյտինգայինը» մնաց, թեև հեղափոխական հրապարակում այլ պահանջ էր ներկայացվել ու այլ որոշում կայացվել: «Ռեյտինգայինի» վերացման կետը հայտնվել էր նաև Փաշինյանի կառավարության ծրագրում:
Բայց, չնայած այդ ամենին, «ռեյտինգայինը» պահպանվեց՝ մեծացնելով խորհրդարանում հայտնվելու ՀՀԿ-ի շանսերը և նվազեցնելով հեղափոխությունը ողջունած կամ հեղափոխությանն աջակցած մյուս ուժերի շանսերը:
Այնպես որ «ռեյտինգայինը» պահպանելով՝ Փաշինյանը խորհրդարանական ընդդիմության դերում նշանակել է ՀՀԿ-ին, իսկ կառավարությանը կից ոչ կառավարական ուժի դերում՝ ԲՀԿ-ին:
Փաշինյանին օդ ու ջրի պես պետք է ՀՀԿ-ն որպես ընդդիմություն և 2008-ի ՕԵԿ-ի տիպի ուժ՝ ի դեմս ներկայիս ԲՀԿ-ի (Ծառուկյանը Փաշինյանի հետ հարաբերություններում այժմ իրեն պահում է այնպես, ինչպես 2008-ից հետո Սերժ Սարգսյանի հետ հարաբերություններում իրեն պահում էր Արթուր Բաղդասարյանը, բայց վերջինս դրա դիմաց ստացել էր կոալիցիոն գործընկերոջ ու Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի կարգավիճակը, բայց ԲՀԿ-ին Նիկոլի վարչապետության դեպքում նման բան չի հասնելու):
Փաշինյանին ՀՀԿ-ն պետք է և՛ նախընտրական փուլում, և՛ խորհրդարանում, քանզի դա հնարավորություն կտա նրան սև-սպիտակային տարբերակով պարզունակացնել քաղաքական պայքարի տրամաբանությունն ու պահել իշխանությունը:
ՀՀԿ-ին խորհրդարանում ունենալով կարելի է «հակահեղափոխության» բլեֆը խաղարկել՝ ցանկացած ձախողում կամ թերացում արդարացնելու համար՝ «Ուզում եք, որ ՀՀԿ-ն վերադառնա՞» թեմայով (նկատենք, որ միջնաժամկետում և առավել ևս երկարաժամկետում այդ տեխնոլոգիան արդեն չի աշխատելու, բայց դե քաղաքական գործիչները, ի տարբերություն պետական գործիչների, միշտ «օրվա կուրսով» են առաջնորդվում և կարճաժամկետ խնդիրներ լուծում):
Դե իսկ ԲՀԿ-ն խորհրդարանում կհայտնվի որպես անցյալի մնացուկ և տեղի ունեցած «հուշագրային» գործարքի հետևանք: ԲՀԿ-ն վերահսկելի կլինի բոլոր առումներով ու խորհրդարանում կկատարի այն ֆունկցիան, ինչը կատարում էր ՀՀԿ-ի համար 2015-ից 2017-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Ինտրիգային հարցն այս ըտրություններում «Սասնա ծռերին» է վերաբերում: Կանցնե՞ն նրանք ԱԺ, թե՞ ոչ:
Մյուս ուժերի մասնակցությունը օլիմպիական սկզբունքի շրջանակներում է լինելու:
Հ.Գ.: ՀՀԿ-ն բանաձև էր ընդունել ու տվել անցյալի գնահատական՝ խոսելով լավի ու վատի մասին:
Վատի վերլուծությունը մի կողմ թողնելով՝ նկատենք, որ լավի մասին պնդումները ներկայացվել էին 2006-ից 2017-ն ընկած ժամանակահատվածի տվյալների հիման վրա:
Հետաքրքիր է, թե ինչո՞ւ են ՀՀԿ-ում մակրոտնտեսական և այլ տիպի ցուցանիշներն ու դրանց դինամիկան գնահատել 11 տարվա կտրվածքով: Նման դեպքերում գնահատականներ, որպես կանոն, տալիս են հնգամյակի կամ տասնամյակի կտրվածքով:
Ճիշտ կլիներ, որ արդյունքները գնահատվեին Սերժ Սարգսյանի նախագահ դառնալուց հետո, այսինքն՝ 2008-ից սկսած: Կամ գոնե 2007-ից, երբ ՀՀԿ-ն խորհրդարանում միանձնյա կառավարություն կազմելու մանդատաքանակ վերցրեց:
Արդյոք 2006-ի՞ց է տվյալները վերցրած, որպեսզի «սվաղվեն» 2009-ին արձանագրված բացասական ցուցանիշները և տնտեսական անկման համաշխարհային ռեկորդը:

В РПА могут быть спокойны: Пашинян уже проголосовал
После вчерашнего заседания РПА было заявлено, что партия примет участие во внеочередных парламентских выборах с намерением занять второе место.
РПА подает заявку на становление оппозиционной силой. В этом плане примечательно заявление первого номера списка РПА Вигена Саркисяна, согласно которому он надеется, что Никол Пашинян, оказавшись в боксе для голосования, отдаст свой голос РПА.
Саркисян выразил также надежду, что Пашинян не поддержит ту или иную силу в стремлении получить контролируемую оппозицию, а будет за то, чтобы в роли оппозиции выступала РПА, так как в этом случае у нас не будет карманной оппозиции.
Какой же будет структура будущего парламента, станет ясно вечером 9-го декабря, но РПА в любом случае может быть спокойна, поскольку Пашинян уже проголосовал в их пользу. Речь, конечно же, о голосовании в переносном смысле этого слова.
У нас уже был повод писать, что сохранением «рейтинговой» избирательной системы произошла своеобразная сделка между Николом Пашиняном, Сержем Саргсяном и Гагиком Царукяном. Троим по разным причинам на руку сохранение действующей избирательной системы. «Рейтинговая» осталась, хотя на революционной площади и выдвигалось совсем другое требование, а также было принято совсем другое решение. Пункт о ликвидации «рейтинговой» системы оказался также в программе правительства Пашиняна.
Однако, несмотря на это, «рейтинговая» была сохранена, повысив шансы РПА на прохождение в парламент и уменьшив возможности других сил, поприветствовавших или поддержавших революцию, оказаться в будущем НС.
Так что, сохраняя «рейтинговую» систему, Пашинян назначил в роли парламентской оппозиции РПА, а действующей при правительстве неправительственной силы – ППА.
Пашиняну как воздух и вода нужна оппозиция вроде РПА и сила наподобие «Оринац еркир» 2008-го в лице нынешней ППА (в отношениях с Пашиняном Царукян сейчас ведет себя точно так же, как вел себя в отношениях с Сержем Саргсяном в 2008-ом Артур Багдасарян, но если последний получил взамен этого статус коалиционного партнера и пост секретаря Совета безопасности, то ППА в случае премьерства Никола ничего подобного не достанется).
РПА нужна Пашиняну и в предвыборный период, и в парламенте, поскольку это предоставит ему возможность примитивизировать логику политической борьбы в черно-белом варианте и удержать свою власть.
Имея в парламенте РПА, можно разыграть блеф «контрреволюции» для оправдания любого провала или упущения на тему «Хотите, чтобы РПА вернулась?» (заметим, что в среднесрочной и долгосрочной перспективе эта технология не сработает, но политические деятели, в отличие от государственных, всегда руководствуются «курсом дня» и решают краткосрочные задачи).
ППА же окажется в парламенте как пережиток прошлого и последствие «меморандумной» сделки. ППА будет контролируемой во всех смыслах и будет выполнять в парламенте ту же функцию, которая ей была отведена в довесок к РПА в период 2015-2017гг.
Основная интрига на этих выборах будет касаться «Сасна црер»: пройдут они в парламент или нет?
Участие остальных сил будет в рамках олимпийского принципа.
P.S. РПА приняла резолюцию и дала оценку событиям прошлого, коснувшись их хороших и плохих сторон.
Оставляя в стороне анализ плохого, заметим, что утверждения о хорошем преподнесены на основе данных за 2006-2017гг.
Интересно, почему в РПА оценили макроэкономические и иные показатели и их динамику в срезе 11 лет? В подобных случаях оценки, как правило, дают в срезе 5 или 10 лет.
Было бы правильно, если результаты оценивались после становления Сержа Саргсяна президентом, то есть с 2008 года. Или хотя бы с 2007-го, когда РПА взяла в парламенте достаточное для единоличного правления количество мандатов.
Не были ли взяты данные начиная с 2006-го, чтобы замазать негативные показатели 2009-го и зафиксированный тогда мировой рекорд экономического спада?