Հայկ Կոնջորյան. այդքան երիտասարդ, բայց արդեն «Նատաշա»
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի սանիկ Հայկ Կոնջորյանը, որը պատգամավոր դառնալուց առաջ «ռասկրուտկա» էր արվում Բ26-ին կից լրատվամիջոցներով և որը պատգամավոր դարձավ նշյալ կուսակցության շնորհիվ, հայտարարել է, որ լքում է «Լուսավոր Հայաստանը» և միանում երջանիկ Հայաստանին, այսինքն՝ դուրս է գալիս նախկին կուսակցությունից ու մտնում Նիկոլ Փաշինյանի թիմ:
Կոնջորյանը նաև հայտարարել է, որ միշտ հոգով ու սրտով եղել է հեղափոխության կողմնակից, բայց ԼՀԿ-ի անդամությունն է կաշկանդել իրեն ազատորեն միանալ քայլերթին ու «գըմփ-գըմփ-հո՛ւ»-երին: Ճիշտ է, նա բառացի այսպես չի ասել, բայց ասածների իմաստը դա էր:
Հարկ է նկատել, որ Հայաստանի քաղաքական դաշտում Հայկ Կոնջորյանի այս «սկզբունքայնությունը» նոր երևույթ չէ: Նրա նմաններ մենք ունեցել ենք, ունենք ու ցավոք դեռ էլի ենք ունենալու:
Հայկը Կոնջորյանը բավական երիտասարդ է, բայց արդեն հասցնում է դառնալ քաղաքական «Նատաշա», բնականաբար՝ հանուն պետության ու վեհ գաղափարների: Հանուն սկզբունքայության:
Կոմկուսից էլ, օրինակ, Գագիկ Հարությունյանը նույն սկզբունքայնությունից ելնելով դուրս եկավ ու մտավ ՀՀՇ՝ դառնալով նախագահ առաջադրված Լևոն Տեր-Պետրոսյանին կից փոխնախագահացու: Հետո նույն Հարությունյանը դարձավ ՀՀԿ-ին կից ՍԴ նախագահ ու հիմա կամաց-կամաց տեղավորվում է երջանիկ Հայաստանում:
Հայկ Կոնջորյանը հանրությանն անհայտ մարդ էր, է և մնալու է այդպիսին: Նրա նմանները պետբյուջեից սնվող այն ձրիակերներից են, որոնք տեսակետ ու կարծիք չունեն, բայց պետք են լինում այն իշխանություններին, որոնց պետք է լինում հավատարիմ ու հնազանդ կոճակ, որին սեղմելով կարող են ցանկացած որոշում ստանալ:
Ի դեպ, Հայկինն այն դեպքը չէ, որ ասենք՝ ափսոս էր երիտասարդը: Նրանից ակնկալիք չի եղել, որ հիմա էլ ափսոսանք, թե ինչու այդքան ջահել-ջիվան «Նատաշա» դարձավ:
Մենք կարող էինք արձանագրել, որ նոր իշխանությունները ձևավորում են իրենց կարենավագյանների թևը, բայց քանի որ նոր իշխանությունները հասկանալի պատճառով երիտթևի կարիք չունեն, ուստի պետք է արձանագրել, որ նոր իշխանությունը ստանում է կարենավագյանների նոր խմբաքանակ՝ «հեղափոխական» մակնշմամբ:
Կոնջորյանը շատ արագ կդառնա իշխանական թևի այն «քառակուսի» դեմքերից, որոնք կգովերգեն Փաշինյանին ճիշտ այնպես, ինչպես որ մենք տեսնում էինք Սերժ Սարգսյանի ժամանակ:
Հ.Գ.: Նիկոլ Փաշինյանը, փաստորեն, ոչնչացնում է այն ուժին, որի հետ և որի շնորհիվ հայտնվեց 2017-ի խորհրդարանում: Վկաներին, ինչպես ասում են, չեն սիրում:

Крестник председателя партии «Светлая Армения» Эдмона Марукяна Айк Конджорян, который до становления депутатом раскручивался действовавшими при президентском дворце СМИ и который стал депутатом благодаря вышеназванной партии, заявил, что покидает «Светлую Армению» и присоединяется к счастливой Армении, то есть выходит из прежней партии и присоединяется к команде Никола Пашиняна.
Конджорян заявил также, что душой и сердцем всегда был сторонником революции, но членство в ПСА сковывало его в возможности свободно присоединиться к шествиям и «гмп-гмп-ху»-ям. Правда, дословно он этого не говорил, но смысл был в этом.
Стоит заметить, подобная «принципиальность» Айка Конджоряна на политическом поле Армении не в новинку. Подобные ему были и, к сожалению, еще будут.
Айк Конджорян довольно молод, но уже становится политической «Наташей», естественно, во имя государства и высоких идей. Во имя принципиальности.
Например, Гагик Арутюнян с той же принципиальностью вышел из Компартии и вступил в ряды АОД, став кандидатом в вице-президенты при Левоне Тер-Петросяне, выдвинувшемся в президенты. Затем Арутюнян стал председателем Конституционного суда при РПА, а сейчас постепенно устраивается в счастливой Армении.
Айк Конджорян был безызвестным обществу человеком, остается им и продолжит оставаться. Подобные ему – из тех халявствующих за счет госбюджета, кто не имеет собственного мнения, но оказывается нужен властям, которым необходимы преданные и покорные «кнопки», нажимая на которые можно провести любое решение.
Кстати, случай с Айком не тот, когда можно сказать, что парня жалко. С ним не было связано каких-либо ожиданий, чтобы сейчас сожалеть, почему он в самом расцвете сил стал «Наташей».
Нам остается лишь констатировать, что новые власти формируют крыло своих каренавагянов, но, так как они, по понятным причинам, не нуждаются в молодежном крыле, можем утверждать, что новые власти получают новую партию каренавагянов – с маркировкой «революционные».
Конджорян очень быстро станет одной из тех «квадратных» голов властного крыла, которые будут восхвалять Пашиняна точно так же, как в свое время было с Сержем Саргсяном.
P.S. Фактически, Никол Пашинян уничтожает ту силу, с которой и благодаря которой оказался в 2017 году в парламенте. Свидетелей, как говорится, не любят.
Айк Конджорян: такой молодой, а уже «Наташа»