Խորհրդարանում կազմակերպված դեմագոգիկ շոուն ավարտվեց կանխատեսելի ելքով: Արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունենալու գործող Ընտրական օրենսգրքով, այսինքն՝ պահպանվելու է ռեյտինգային կոչված համակարգը, որը ՀՀԿ-ի վերարտադրության համար էր ստեղծվել, բայց հիմա ծառայելու է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը:
ԱԺ-ում տեղի ունեցած քննարկումները ցույց տվեցին, որ Ընտրական նոր օրենսգրքի տապալման հարցում ամբողջությամբ անկեղծ էր միայն ՀՀԿ-ն ու մասամբ անկեղծ էր Նիկոլ Փաշինյանը: Երկուսն էլ չէին թաքցնում, որ «ռեյտինգայինն» իրենց ձեռնտու է, բայց Փաշինյանը փորձում էր նորի չընդունման մեղքը բարդել ՀՀԿ-ի վրա՝ զուգահեռաբար ձևակերպելով, թե իբր Ընտրական նոր օրենսգիրքը բխում է ՀՀԿ-ի շահերից, բայց վերջինս իբր չի հասկանում իր շահը և տապալում է նոր օրենսգրքի ընդունումը: Փաշինյանը շատ լավ հասկանում էր, որ «ռեյտինգային» համակարգը ապագա խորհրդարանում ՀՀԿ-ի հայտնվելու միակ շանսն է, բայց ցույց էր տալիս, թե այդպես չի մտածում:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ին, որը արտահերթ նիստ էր նախաձեռնել Ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունման համար, ապա տվյալ դեպքում մենք գործ ունեինք թատրոնի կամ ինչպես կասեր դասականը՝ կրկեսի կազմակերպման հետ:
ԲՀԿ-ում շատ լավ գիտեն, որ ապագա խորհրդարանում հայտնվելու համար «ռեյտինգայինն» իրենց միակ փրկությունն է, բայց ձև էին անում, թե իբր ուզում են փոխել այդ ընտրակարգը, բայց ահա չար ՀՀԿ-ն չի թողնում:
Մի խոսքով, Փաշինյանն ու Ծառուկյանը մեղքը բարդում էին ՀՀԿ-ի վրա, քանզի հիմա դա մոդայիկ է, բայց իրականում երեքով էլ շահագրգիռ էին, որպեսզի արտահերթ ընտրությունները լինեն «ռեյտինգային» ընտրակարգով:
Մեզ հիմա մնում է արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանի, Սերժ ՍարգսյանիուԳագիկ Ծառուկյանիշահերը ապագա խորհրդարանի կազմի վերաբերյալ համընկան և դեկտեմբերյան ընտրությունների ելքը կանխորոշված է գրեթե 100 տոկոսով: Այսինքն՝ եթե նախկինում միշտ կանխորոշված էր լինում «50+»-ի, այսինքն՝ խորհրդարանի հսկիչ փաթեթի պատկանելիության հարցը, իսկ մյուս մասով լինում էր որոշակի անորոշություն, ապա այժմ հստակ է, թե ով է լինելու 2/3-ի տերը, իսկ ովքեր՝ 1/3-ի:
«Ռեյտինգային» համակարգի պահպանմամբ Փաշինյանն իր ապագա խորհրդարանական ընդդիմություն նշանակեց ՀՀԿ-ին (հաշվարկը պարզ է՝ հին ռեժիմից քննադատություն ստանալն անվտանգ է իշխանության պահպանման տեսանկյունից), իսկ կառավարությանը կցված «ընդդիմություն»՝ ԲՀԿ-ին: Համենայնդեպս այս նպատակն է հետապնդել կառավարությունը Ընտրական նոր օրենսգիրքը տապալելով:
Այս ընտրակարգի պահպանմամբ Փաշինյանը լուծում է նաև «Սասնա ծռերի» հարցերը՝ զգալիերոն նվազեցնելով խորհրդարանում հայտնվելու նրանց հնարավորությունները («Սասնա ծռերի» դեմ աշխատելով Փաշինյանը կփորձի լուծել ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ Մոսկվային հաճոյանալու հարցերը):
Դեկտեմբերյան ընտրություններն, ըստ այդմ, լինելու են շատ ավելի ապաքաղաքական, քան 2017-ինը: ՀՀԿ-ի մասնակցությունն ընտրություններին հնարավորություն կտա Փաշինյանին սև-սպիտակային պարզունակ հարթության վրա պահել քաղաքական բանավեճը, իսկ մյուս ուժերը կմասնակցեն այնպես, ինչպես Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցեցին, այսինքն՝ կոմպլեքսավորված ուՓաշինյանից «սևի» պիտակչստանալու հույսով:
Իշխանափոխությունը հիմա մոտենում է իր ավարտական փուլին, որից հետո կսկսվեն իսկական քաղաքական գործընթացները: Մինչև այդ, իհարկե, կունենանք բրեժնևյան մի փուլ: Այդ փուլի տևողությունը կլինի այնքան, որքան ժամանակ որ կպահանջվի խորհրդարանից դուրս նոր քաղաքական դաշտի ձևավորման համար:
Հ.Գ.: «Ռեյտինգայինի» պահպանման միջոցով Փաշինյանը լուծեց ոչ միայն ապագա խորհրդարանի կազմի հարցը, այլ նաև «կուլտուրական» ձևով խաղից դուրս թողեց բոլոր այն ուժերին, որոնք այս ամիսների ընթացքում ծափահարում էին իր բոլոր քայլերին և համարվում էին հեղափոխությանն աջակցած ուժեր: Հիմա պետք է տեսնել այդ անմեղսունակների դեմքերը, որոնց երեք մատի կոմբինացիա ցույց տվեցին կառավարության շենքից:
Ի դեպ, «ռեյտինգայինի» պահպանման, թերևս, միակ դրական կողմը հենց դա է. քաղաքական դաշտը մաքրվում է Հայաստանի վրա տարիներ շարունակ մնացած հսկայական բալաստից:
«Finita la commedia». ռեյտինգային «քցվածները»
Մեզ հիմա մնում է արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանի, Սերժ Սարգսյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի շահերը ապագա խորհրդարանի կազմի վերաբերյալ համընկան և դեկտեմբերյան ընտրությունների ելքը կանխորոշված է գրեթե 100 տոկոսով: Այսինքն՝ եթե նախկինում միշտ կանխորոշված էր լինում «50+»-ի, այսինքն՝ խորհրդարանի հսկիչ փաթեթի պատկանելիության հարցը, իսկ մյուս մասով լինում էր որոշակի անորոշություն, ապա այժմ հստակ է, թե ով է լինելու 2/3-ի տերը, իսկ ովքեր՝ 1/3-ի:
Դեկտեմբերյան ընտրություններն, ըստ այդմ, լինելու են շատ ավելի ապաքաղաքական, քան 2017-ինը: ՀՀԿ-ի մասնակցությունն ընտրություններին հնարավորություն կտա Փաշինյանին սև-սպիտակային պարզունակ հարթության վրա պահել քաղաքական բանավեճը, իսկ մյուս ուժերը կմասնակցեն այնպես, ինչպես Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցեցին, այսինքն՝ կոմպլեքսավորված ու Փաշինյանից «սևի» պիտակ չստանալու հույսով:

Организованное в парламенте демагогичное шоу завершилось предсказуемым исходом. Внеочередные выборы пройдут по действующему Избирательному кодексу, то есть будет сохранена так называемая рейтинговая система, которая создавалась для воспроизводства власти РПА, но сейчас будет служить власти Никола Пашиняна.
Обсуждения в НС показали, что в вопросе срыва принятия нового Избирательного кодекса полностью искренна была лишь РПА, и отчасти – Никол Пашинян. Оба не скрывали, что «рейтинговая» им на руку, но Пашинян пытался переложить вину за непринятие нового кодекса на РПА, одновременно формулируя, будто новый ИК выгоден республиканцам, но они не осознают своих интересов, поэтому и проваливают принятие ИК. Пашинян прекрасно понимал, что «рейтинговая» система является единственным шансом РПА оказаться в будущем парламенте, но всячески демонстрировал, что так не думает.
Что касается ППА, которая инициировала внеочередное заседание партии в связи с принятием нового ИК, то в данном случае мы имеем дело с шоу или, как сказал бы классик, цирком.
В ППА прекрасно знают, что для прохождения в будущий парламент «рейтинговая» является их единственным спасением, поэтому строили вид, будто хотели изменить избирательную систему, но злая РПА этому помешала.
Словом, Пашинян и Царукян валили вину на РПА, так как это сейчас модно, но в реальности все трое были заинтересованы, чтобы внеочередные выборы прошли по «рейтинговой» избирательной системе.
Нам же остается констатировать, что интересы Никола Пашиняна, Гагика Царукяна и Сержа Саргсяна в вопросе состава будущего парламента совпали, и исход декабрьских выборов предрешен практически на 100 процентов. Иными словами, если раньше предрешенным был вопрос «50+», то есть принадлежности контрольного пакета парламента, а по части остальных голосов имелась некоторая неопределенность, то сейчас очевидно, кто будет обладать 2/3, в кто – 1/3.
Сохранением «рейтинговой» системы Пашинян назначил своей будущей парламентской оппозицией РПА (расчет прост: критика со стороны предыдущего режима безопасна в плане удержания власти), а закрепленной за правительством «оппозицией» – ППА. По крайней мере такую цель преследовало правительство, срывая принятие нового Избирательного кодекса.
Сохранением действующей избирательной системы Пашинян решает также вопрос «Сасна црер», ощутимо сокращая их шансы оказаться в будущем парламенте (работая против «Сасна црер», Пашинян попробует как решить внутриполитические вопросы, так и угодить Москве).
Судя по всему, декабрьские выборы будут намного более аполитичными, чем выборы 2017 года. Участие РПА в выборах даст Пашиняну шанс удержать политические дебаты в примитивной плоскости разделения на черных и белых. Остальные же силы будут участвовать точно так же, как это было во время выборов Совета старейшин Еревана, то есть закомплексованно и в надежде не удостоиться от Пашиняна ярлыка «черного».
Смена власти сейчас подходит к своему завершению, после которого начнутся реальные политические процессы. Конечно, до этого мы будем иметь определенный брежневский этап, длительность которого будет зависеть от того, сколько времени потребуется для формирования нового политического поля вне парламента.
P.S. Посредством сохранения «рейтинговой» системы Пашинян не только решил вопрос состава будущего парламента, но и «культурным» образом оставил вне игры все те силы, которые последние месяцы аплодировали всем его шагам и которые считались поддержавшими революцию силами. Нужно только видеть выражения лиц этих невменяемых, которым из здания правительства была показана комбинация из трех пальцев.
Кстати, единственной, по-видимому, положительной стороной сохранения «рейтинговой» системы является именно это: политическое поле очищается от оставшегося на Армении на протяжении лет огромного балласта.
«Finita la commedia»: рейтингово «кинутые»