ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստում ամբողջությամբ ընդունվեց համաներում հայտարարելու հարցը (տեսանյութ)
ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ hոկտեմբերի 31-ին գումարված արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված էր «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» և «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը նշել էր, որ փաթեթի ընդունման արդյունքում համաներումից կօգտվի շուրջ 6500 մարդ:
Քվեարկության արդյունքում 72 կողմ ձայներով օրենսդրական փաթեթն ընդունվել էր առաջին ընթերցմամբ: Հարցը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվում է նոյեմբերի 1-ի նիստում:
Քննարկումից հետո օրինագծերի փաթեթը 2-րդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց 75 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով։

Парламент Армении принял закон об амнистии в окончательном чтении (видео)
Накануне, 31 октября, Национальное собрание Армении на внеочередном заседании приняло в первом чтении законопроект о крупнейшей в истории государства уголовной амнистии.
За принятие законопроекта «Об объявлении амнистии по уголовным делам в связи с 2800-летием основания Эребуни-Еревана и 100-летием провозглашения независимости Первой Республики Армения» проголосовало 72 депутата.
Общее число лиц, попадающих под амнистию, составляет 6500 человек.
По итогам голосования законопроект утвержден во втором и окончательном чтениях 75 голосами «за», при отсутствии воздержавшихся и проголосовавших «против».