Մակրոնը չպլանավորված հնգօրյա արձակուրդ է վերցրել հոգնածության պատճառով. Franceinfo
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը որոշել Է չպլանավորված հնգօրյա արձակուրդ վերցնել՝ աշխատանքի լարված գրաֆիկից հոգնածության պատճառով: Հոկտեմբերի 30-ին այս մասին հայտնել Է Franceinfo ռադիոկայանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս առնչությամբ պետության ղեկավարը կարգադրել Է մեկ օր շուտ անցկացնել Նախարարների խորհրդի շաբաթական նիստը, որն ավանդաբար չորեքշաբթի օրերին տեղի Է ունենում Ելիսեյան պալատում: «Նախագահի պաշտոնն ստանձնելու պահից ի վեր անցած 17 ամիսներն արտակարգ ինտենսիվ Էին, եւ պետության ղեկավարի հոգնածությունը միանգամայն բացատրելի Է»,- ասել Է ռադիոկայանի աղբյուրը: Նրա խոսքով՝ Մակրոնը խիստ ռեժիմ ունի, եւ հաճախ նա երեք ժամից ավելի չի քնում:
Առաջիկա հանգստյան օրերին Մակրոնը պետք Է երկարատեւ ուղեւորության մեկնի Ֆրանսիայի դեպարտամենտներ՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտի հարյուրամյակի նախապատրաստման շրջանակներում, որը նշվելու Է նոյեմբերի 11-ին: «Նախագահը պետք Է շունչ առնի: Նա մի քանի օր կանցկացնի ընտանիքի հետ, սակայն պետության ղեկավարի արձակուրդի վայրը չեն հայտնում»,-նշել Է ռադիոկայանը՝ ճշտելով, որ դա չի լինի ո՛չ Վերսալի Լատեռն քաղաքամերձ նստավայրը, ո՛չ Էլ նախագահական զույգի տունը Նորմանդիայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Франции Эмманюэль Макрон решил взять незапланированный пятидневный отпуск из- за усталости от напряженного графика работы. Как передает «Арменпресс», об этом во вторник сообщила радиостанция «Franceinfo».
В связи с этим глава государства распорядился провести на день раньше еженедельное заседание Совета министров, которое традиционно проходит в Елисейском дворце по средам.
«Прошедшие с момента вступления президента на пост 17 месяцев были необычайно интенсивными, и усталость главы государства вполне объяснима», – сказал источник радиостанции. По его словам, у Макрона жесткий режим, и часто он спит не более трех часов.
В предстоящие выходные Макрон должен отправиться в длительную поездку по департаментам Франции в рамках подготовки к столетию окончания Первой мировой войны, которое будет отмечаться 11 ноября.
«Президенту надо перевести дыхание. Он проведет несколько дней с семьей, однако место каникул главы государства не разглашается», – отметила радиостанция, уточнив, что это не будет ни загородная резиденция Латерн в Версале, ни дом президентской четы в Нормандии.
Макрон взял незапланированный пятидневный отпуск