Նռնակով կառավարության շենք մուտք գործել փորձած տղամարդը իր գործողությունների մասին ահազանգել է ԱԻՆ 911 ծառայությանը
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից նոր մանրամասներ են փոխանցել կառավարության շենքում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին փոխանցեց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության մամուլի խոսնակ Սաթենիկ Ասիլյանը, ժամը 18:36-ին ԱԻՆ 911 ծառայությունն ահազանգ է ստացել քաղաքացու կողմից, որ ինքը կառավարության շենքի մոտ է, ձեռքին կա նռնակ և պատրաստվում է օգտագործել այն:
«Նախարարությունից մեկնել է մեկ մարտական հաշվարկ և օպերատիվ արձագանքման խումբը, զանգը փոխանցվել է ՀՀ ԱԱԾ-ին և ոստիկանությանը: Երբ ԱԻՆ աշխատակիցները դեպքի վայր են հասել, կառավարությունում աշխատող մեր գործընկերները՝ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները քաղաքացու հետ խոսելուց են եղել և ասել են, որ ԱԻՆ-ի օգնության կարիքը չկա, ինչից հետո ԱԻՆ աշխատակիցները հետ են վերադարձել»,-մանրամասնեց Սաթենիկ Ասիլյանը:
Հարցին, միջադեպի հետևանքով տուժածներ կա՞ն, նա պատասխանեց. «Չունեմ այդպիսի տեղեկատվություն, որ տուժածներ կան»:
Միջադեպի հետ կապված «Արմենպրես»-ը մեկնաբանություն ստացավ նաև Ազգային անվտանգության ծառայությունից: Ինչպես փոխանցեցին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից 1975թ. ծնված տղամարդը ձեռքի նռնակով փորձել է մուտք գործել կառավարության շենք՝ ինքնապայթեցման նպատակով, սակայն վնասազերծվել է կառավարության շենքում պահպանություն իրականացնող ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից: Քաղաքացին բերման է ենթարկվել ԱԱԾ: Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի առաջին մասով: Հանգամանքները պարզվում են:

Мужчина с гранатой сообщил о своих действиях в службу 911 МЧС Армении
МЧС Армении сообщает новые детали по поводу инцидента, произошедшего в здании правительства. Как передает «Арменпресс», пресс-секретарь МЧС Армении Сатеник Асилян сообщает, что в 18:36 в службу 911 МЧС Армении позвонил гражданин, который сказал, что он находится у здания правительства, в руках у него граната, и он готовится применить ее.
«На место выехали 1 боевой расчет, группа оперативного реагирования, звонок был передан в СНБ и полицию Армении. Когда сотрудники МЧС Армении доехали к месту происшествия, с указанным гражданином беседовали сотрудники СНБ, они сказали, что необходимости во вмешательстве служб МЧС нет, после чего сотрудники МЧС вернулись на базу», – сказала пресс-секретарь МЧС Армении.
На вопрос, есть ли пострадавшие, она ответила: «Подобных сведений у меня нет».
В связи с инцидентом «Арменпресс» получил также комментарий пресс-службы СНБ Армении. По сведениям, некий мужчина 1975 г.р. с ручной гранатой совершил попытку проникновения на территорию здания правительства, чтобы подорвать себя, однако был обезврежен сотрудниками СНБ, осуществляющими охрану здания правительства. Указанный мужчина подвергнут приводу в СНБ.
По данному случаю в следственном отделе СНБ возбуждено уголовное дело по ст. 235 УК Армении. Обстоятельства выясняются.