Հեղափոխության օրերին Նիկոլն իրեն ճիշտ էր պահում և արդյունքի հասավ: Նա համախմբում էր հանրությանը, առաջ էր քաշում սիրո և հանդուրժողականության գաղափարը, խոսում այն մասին, որ վենդետաներ չեն լինելու:
Վարչապետ դառնալուց հետո ամեն ինչ փոխվեց Նիկոլի մոտ: Վարչապետ Փաշինյանի օրոք հեղափոխական բոլոր կարգախոսներն ու գաղափարները իրենց տեղը զիջեցին բովանդակությամբ լրիվ հակառակ կարգախոսներին ու գաղափարներին:
Հեղափոխության օրերին հանրությանը համախմբող Նիկոլը վարչապետ դառնալուց հետո հանրությանը բաժանեց սևերի ու սպիտակների:
Մենք գործ ունենք երկու տիպի Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Հեղափոխական Նիկոլըսեր ու հանդուրժողականություն է քարոզում, իսկ վարչապետ Փաշինյանը հանրահավաքային հարթակից հրահանգում է մարդկանց ասֆալտին պառկեցնել ու պատերին ծեփել:
Վենդետա բացառող Նիկոլը հիմա լրիվ հակառակ բաներով է զբաղված:
Հարկ է արձանագրել, որ նույն մարդու մեջ նստած է ասֆալտին պառկեցնողն ու բարիկադներ քանդողը, նախկին կադրերին կոռուպցիոներ ու թալանչի համարողը և Ֆելիքս Ցոլակյանին ու Հունան Պողոսյանին բարձր պաշտոնների նշանակողը: Ի վերջո ո՞րն է Նիկոլ Փաշինյանի իրական տեսակը:
Դատելով ամենից՝ ՆիկոլՓաշինյանը դեռ մնացել է հրապարակում ու ոչ մի կերպ չի կարողանում մտնել վարչապետի կաբինետ: Ըստ ամենայնի՝ փողոցում Նիկոլ Փաշինյանն իրեն ավելի հարմարավետ է զգում ու փորձում է իր քայլերով ու հռետորաբանությամբ բավարարել փողոցում հավաքված ամբոխի ճաշակն ու պահանջները, բայց դա շատ վտանգավոր ճանապարհ է առաջին հերթին հենց ի՛ր համար:
Ամբոխն ուրացող է, անկայուն տրամադրությամբ ու դավաճան: Ամբոխին հաճոյացող դեռ ոչ մի հռետոր լավ չի ավարտել: Միգուցե կարճաժամկետում ալիքը հռետորին բարձրացնում է շատ բարձր, բայց այդ բարձրությունը հատակում հայտնվելու նախափուլն է: Ամբոխն առանց աչք թարթելու կարող է դեն նետել իր կուռքին, այնպես որ առանց կոմպլեքսների պետք է ամբոխի հետ վարվել այնպես, ինչպես որ նա է պատրաստ վարվելու: Ամբոխին «քցելը» և հասարակության վրա հենվելը պետության ղեկավար դառնալու առաջին քայլն է:
Նիկոլ Փաշինյանը պետք է ձգտի դառնալ բոլորի, այդ թվում՝ իր ընդդիմախոսների վարչապետը, ինչը նշանակում է հանրային համախմբման ապահովում, վենդետաների ու «մասկի-շոուների» դադարեցում, կենտրոնացում տնտեսական քաղաքականության վրա ու հրաժարում պոպուլիզմից: Այսրոպեական պոպուլյարությունը կարող է հետագայում հավերժական դժոխքի պատճառ դառնալ:
Հայաստանը բարդագույն մարտահրավերներ ունի և դրանք հաղթահարելու համար պետք է հիմնվել ոչ թե ամբոխի (այն ցանկացած պահի կարող է տրորել հին կուռքին ու նորը գտնել), այլ հանրության առողջ հատվածների վրա: Պետք է ոչ թե բաժանել հանրությանը, այլ համախմբել:
Տնտեսական քաղաքականությունը չի կարող դառնալ «մարդ բռնելը»: «Մարդ բռնելով» դեռ ոչ մի երկիր չի զարգացել: Ճիշտ հակառակը:
Հասկանալի է, որ վարչապետ Փաշինյանին ճնշում են իր իսկ ապրած կյանքը և իր իսկ նախկին հայտարարությունները, բայց պետք է դուրս գալ այդ կաղապարից, լրագրողական էժանագին սենսացիաներ փնտրելու գործելաոճից և փողոցում ու «Ֆեյսբուքում» լայքեր հավաքելու գայթակղությունից:
Հարկ է արձանագրել, որ հեղափոխական Նիկոլը գործում էր շատ ավելի արդյունավետ ու ճիշտ, քան վարչապետ Փաշինյանը: Պատճառները, թերևս, հոգեբանական են, որոնք, ըստ ամենայնի, կհաղթահարվեն: Հակառակ դեպքում ծանր է լինելու, ընդ որում՝ բոլորի ու նախևառաջ Նիկոլ Փաշինյանի համար:
Հեղափոխական Նիկոլն ու վարչապետ Փաշինյանը
Մենք գործ ունենք երկու տիպի Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Հեղափոխական Նիկոլը սեր ու հանդուրժողականություն է քարոզում, իսկ վարչապետ Փաշինյանը հանրահավաքային հարթակից հրահանգում է մարդկանց ասֆալտին պառկեցնել ու պատերին ծեփել:
Դատելով ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ մնացել է հրապարակում ու ոչ մի կերպ չի կարողանում մտնել վարչապետի կաբինետ: Ըստ ամենայնի՝ փողոցում Նիկոլ Փաշինյանն իրեն ավելի հարմարավետ է զգում ու փորձում է իր քայլերով ու հռետորաբանությամբ բավարարել փողոցում հավաքված ամբոխի ճաշակն ու պահանջները, բայց դա շատ վտանգավոր ճանապարհ է առաջին հերթին հենց ի՛ր համար:

В дни революции Никол вел себя правильно, и добился результата. Он консолидировал общество, провозглашал идею любви и терпимости, говорил, что вендетт не будет.
После становления премьером у Никола все изменилось. При премьере Пашиняне все революционные лозунги и идеи уступили свое место содержательно противоположным лозунгам и идеям.
Объединявший в дни революции Никол после занятия премьерского кресла разделил общество на черных и белых.
Мы имеем дело с двумя типами Никола Пашиняна. Революционный Никол пропагандирует любовь и терпимость, а премьер Пашинян с митингового помоста распоряжается укладывать людей на асфальт и размазывать их по стенке.
Исключавший вендетту Никол сейчас занят прямо противоположным.
Стоит заметить, что в одном и том же человеке уживаются укладывающий на асфальт и демонтирующий баррикады, считающий предыдущие кадры коррупционерами и ворами и назначающий Феликса Цолакяна с Унаном Погосяном на высокие должности. Какой же тип Никола Пашиняна реальный?
Судя по всему, Никол всё еще остался на площади и никак не может войти в кабинет премьера. Как видится, Никол Пашинян чувствует себя на улице комфортнее и своими шагами и риторикой пытается удовлетворить спросы и требования собравшейся на улице толпы, но это очень опасный путь в первую очередь для него самого.
Толпа неблагодарна, нестабильна в своей логике и изменчива. Ни один из угождавших толпе ораторов хорошо не заканчивал. Возможно, в краткосрочном плане волна и поднимает оратора на высоту, но эта высота является прологом падения. Толпа, не моргнув и глазом, может выбросить своего кумира, так что с ней без каких-либо комплексов нужно поступать точно так же, как она сама готова поступить. «Кинуть» толпу и опереться на общество – первый шаг на пути становления руководителем страны.
Никол Пашинян должен стремиться стать премьером всех, в том числе своих оппонентов, что означает обеспечение общественной консолидации, прекращение вендетт и «масок-шоу», фокусирование на экономической политике и отказ от популизма. Сиюминутная популярность впоследствии может стать причиной нескончаемого ада.
Армения стоит перед сложнейшими вызовами, и для их преодоления нужно опереться не на толпу (она в любой момент может растоптать своего старого кумира и найти нового), а здоровую часть общества. Общество нужно не разделять, а консолидировать.
Экономической политикой не может быть «отлавливание людей». Этим путем еще ни одно государство не развивалось. Даже наоборот.
Понятно, что на премьера Пашиняна давят его же прошлое и его же предыдущие заявления, но нужно выйти из этих оков, отказавшись от стиля действий по поиску дешевых журналистских сенсаций и соблазна набора «лайков» на лице и в «Фейсбук».
Нужно констатировать, что революционный Никол действовал намного эффективнее и правильнее, чем премьер Пашинян. Причины, по-видимому, психологические, которые рано или поздно будут преодолены. В противном случае придется очень тяжело, причем для всех и, в первую очередь, самого Никола Пашиняна.
Революционный Никол и премьер Пашинян