Լ. Հարությունյան. «ԱՄՆ–ը կարող է հարցը չդնել լիագումար նիստի քննարկման»
-Մենք պետք է շնորհավորենք ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին, այլ ոչ թե մեզ առ այն, որ նրանք կարողացան համահունչ քայլել ժամանակակից քաղաքակրթության նորմերին, կարողացան չընկրկել և տուրք չտալ պրակտիկ քաղաքականության հրամայականներին և վեր կանգնել դրանից,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին 252-րդ բանաձևի ընդունման մասին՝ ասել է Սոցիալական իրավունքի Եվրոպայի կոմիտեի անդամ, սոցիոլոգ  Լյուդմիլա Հարությունյանը։
Նա նշել է, որ մեզ շնորհավորելու առիթ չունի, որովհետև հայերը պայքար մղում են ոչ թե սեփական շահերից ելնելով, այլ համամարդկային արժեքների համար։
-Սա պայքար է նրա համար, որ աշխարհում որևէ տեղ եղեռն չլինի, որ մարդկությունը դադարի այդ գործիքն օգտագործելուց և իր խնդիրները լուծի քաղաքական միջոցներով, ոչ թե բռնությամբ։ Այս առումով մենք շատ կարևոր գործ ենք անում,-նշել է սոցիոլոգը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հարցը կքննարկվի՞ Կոնգրեսի լիագումար նիստում՝ Լյուդմիլա Հարությունյանն ասել է, թե  կանխատեսում է, որ ԱՄՆ-ը կկրկնի իր վարքագիծը։
-Սա դեմքը պահպանելու մի քայլ էր ԱՄՆ-ի կողմից։ Վերջին հաշվով՝ շատ միջանկյալ հանգրվանի ենք հասել, որովհետև ԱՄՆ-ը կարող է հարցը չդնել լիագումար նիստի քննարկմանը, ինչպես միշտ է արել, և ընթացք չտալ ու կիսատ թողնել այս ամենը,-հավելել է նա։

Л.Арутюнян: «США могут не поставить вопрос на обсуждение пленарного заседания»
«Мы должны поздравить Комиссию по внешним сношения Палаты представителей Конгресса США, а не нас, что они смогли сделать созвучные с нормами современной цивилизации шаги, смогли не поддаться и отдать дань велению практической политики, и встать выше этого», - во время встречи с журналистами сказала член Европейского комитета социалистического права, социолог Людмила Арутюнян.
Она отметила, что не имеет повода, чтобы поздравить нас, поскольку армяне ведут борьбу, не исходя из собственных интересов, а для общечеловеческих ценностей.
«Это борьба за то, чтобы где-нибудь в мире не было места геноциду, чтобы человечество прекратило использовать этот инструмент и решало эти проблемы политическими средствами, а не насилием. В этом плане мы делаем очень важное дело», - отметила социолог.
Отвечая на вопрос, будет ли обсужден вопрос на пленарном заседании Конгресса, Людмила Арутюнян сказала, что прогнозирует, что США повторят свое поведение.
«Это было шагом по спасению лица со стороны США. По большому счету мы достигли весьма промежуточной гавани, поскольку США могут вопрос не поставить на обсуждение пленарного заседания, как делали всегда и не дать хода процессу и все оставить наполовину», - добавила она.