ՀՅԴ պատգամավոր. «Սա իրոք լոբբինգների պատերազմ էր»
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին 252-րդ բանաձևը։ «Նովոստի» միջազգային մամուլի կենտրոնում վերոնշյալ փաստի կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ արդյունքը սպասելի էր, քանի որ քվեարկությունից առաջ իրենք միշտ ունենում են պատկերը, և քվեարկության օրը չէ, որ ճշտվում են քվեարկության ձայները։ Դա երկարատև աշխատանքի արդյունքում ձևավորված հարաբերակցություն է, և այս անգամ աննախադեպ դժվար էին բանաձևի քվեարկությունն ու բանաձևի անցնելը։
Նա նշել է, որ թե՛ կողմ, թե՛ դեմ արտահայտվող կոնգրեսականների հիմնական փաստարկները կրկնվում էին, և միակ փաստարկը, որ ավելացել էր և ավելացրել դեմ-երի քանակը, հայ-թուրքական արձանագրությունների առկայությունն էր։
-Կարծում եմ՝ բոլոր նրանք, ովքեր հետևեցին քննարկումներին, հասկացան, թե ինչպես կարող են արձանագրություններն արգելակել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը,- նշել է Ա. Ռուստամյանը։ Նա նշել է, որ ակնհայտ դարձավ, թե Թուրքիան ինչպես է սարսափում Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից, և որքան լուրջ ճնշում է դա Թուրքիայի վրա. «Իհարկե բարոյական առումով մեզ պատիվ չի բերում, որ ամեն անգամ այս հարցով փորձենք ինչ-որ ճնշումներ բանեցնել և օգտագործել քաղաքական սակարկությունների մեջ. սա առևտրի թեմա չէ։ Սա այն հարցն է, որ բոլոր երկրները, ովքեր հարգում են համամարդկային արժեքները, պարտավոր են ճանաչել»։
Նա նշել է նաև, որ մի քանի ամիս առաջ ձայների հարաբերակցությունն այսպիսին չէր, և կողմ-երի քանակն ավելի մեծ էր, սակայն թուրքերի աշխատանքից հետո այդ հարաբերակցությունը նվազեց։ Բոլոր դեմ քվեարկողները որպես հիմնավորում նշում էին, որ իրենք չեն ցանկանում խանգարել հենց Հայաստանին, քանի որ բանաձևն ընդունելով՝ կխանգարեին Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերություններին։
-Սա առաջին անգամ էր, որ արձանագրությունների ֆոնի վրա մենք կարողացանք մի կարևոր հաջողություն արձանագրել։ Սա կարևոր է նաև նրանով, որ մենք փորձում ենք ճեղքել լռության վարագույրը, որն առաջացել էր արձանագրությունների ֆոնի վրա։ Սա պետք է դաս լինի Թուրքիային, որ այս գործընթացը չի կասեցվելու։ Մենք պետք է մեր պայքարը չդադարեցնենք, այլ ընդհակառակը՝ նոր թափ հաղորդենք դրան,- ընդգծել է Արմեն Ռուստամյանը։
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի իշխանությունները ևս այս ամենից եզրակացություններ կանեն և կգան այն մտքին, որ արձանագրությունների մեջ եղած վտանգները վերացնելը բխում է Հայաստանի շահերից։
Այդուհանդերձ, նա նշել է, որ բանաձևի ընդունումը հանձնաժողովի կողմից կարևոր քայլ էր, բայց վերջնական լուծում չէ, քանի որ հարցը պետք է լուծվի Կոնգրեսում։ Այս առումով նա կարևոր է համարում ուժերի միավորումը, քանի որ այս գործում Հայաստանի ունեցած ողջ պոտենցիալը չի աշխատում. «Մեր ողջ պետական ապարատը և մնացած բոլոր հայկական կազմակերպությունները պետք  է համախմբեն իրենց ուժերը, միավորվեն, որ կարողանանք Կոնգրեսում քվեարկությունն անցկացնել և հաջողել այն»։ Հետևաբար պետք է մանրամասն ուսումնասիրվեն կողմ և դեմ ելույթների փաստարկները, քանի  որ, ինչպես գնահատել է թուրքական մամուլը, սա լոբբինգների պատերազմ էր։
-Երբ այս կամ այն կոնգրեսականի հետ հանդիպում է Հայ դատի գրասենյակի պատասխանատուն, նա մտածում է, որ դա հավանաբար Դաշնակցության տեսակետն է, բայց եթե հանդիպում են և նույն տեսակետը ներկայացնում հայության բոլոր կողմերը, և ամենակարևորը՝ պետական մարմինները, դա բոլորովին այլ մոտեցում է,- ասել է Արմեն Ռուստամյանը և կարևորել, որ գոնե վերջին պահին  Հայաստանի պատվիրակությունը ներկա է եղել և մասնակցել նիստին, քանի որ, բացի Դաշնակցության ներկայացուցչից, կան նաև քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչներ, ինչը ցույց է տալիս, որ հարցի վերաբերյալ միասնական մոտեցում կա։

Армен Рустамян: «Это действительно было война лоббингов»
4-го марта на заседании Комиссии по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США была принята Резолюция № 252 по признанию Геноцида армян. В связи с вышеуказанным фактом в международном пресс-центре «Новости» председатель Комиссии НС РА по внешним сношениям, представитель Верховного органа АРФД Армен Рустамян сказал, что результат был ожидаем, поскольку до голосования у них всегда есть картина, и голоса уточняются не в день голосования. Это соотношение, сформировавшееся в результате длительной работы и в этот раз было беспрецедентно сложно голосование по резолюции и ее принятие.
Он отметил, что основные аргументы конгрессменов, выразившихся как «за», так и «против», повторялись и единственным аргументом, прибавившим число тех, кто против - явилось наличие армяно-турецких протоколов.
«Считаю, что все те, кто следил за обсуждениями, поняли, как могут протоколы тормозить процесс международного признания Геноцида», - отметил А. Рустамян. Он отметил, что стало очевидным то, как Турция ужасается от международного признания Геноцида и насколько это серьезное давление на нее: «Конечно, в моральном плане нам не делает чести, что каждый раз этим вопросом пытаемся оказать какое-то давление и использовать его в политических торгах, это не тема для торговли. Это тот вопрос, что все страны, которые уважают общечеловеческие ценности, обязаны признать»
Он также отметил, что несколько месяцев назад соотношение голосов было иным и число тех, кто был «за» было больше, однако после работы турок это соотношение сократилось. Все те, кто голосовал против, в качестве аргумента отмечали, что они не хотят помешать именно Армении, поскольку, принимая резолюцию, они помешают армяно-турецким отношениям.
«Это было впервые, когда на фоне протоколов мы смогли достичь важного успеха. Это важно также тем, что мы пытаемся пробить брешь в этом молчании, которое возникло на фоне протоколов. Это должно быть уроком для Турции, что этот процесс не остановится. Мы должны не прекращать нашу борьбу, а наоборот - придать ей новый размах», - подчеркнул Армен Рустамян.
Он выразил надежду, что власти Армении также сделают выводы из всего этого и придут к той мысли, что устранение тех опасностей, которые есть в протоколах, исходит из интересов Армении.
Вместе с тем, он отметил, что принятие комиссией резолюции было важным шагом, но это не окончательное решение, поскольку вопрос должен решиться в Конгрессе. В этом плане он считает важным объединение сил, поскольку в этом деле не используется весь потенциал Армении:
«Весь наш государственный аппарат и все остальные армянские организации должны консолидировать их силы, объединиться, чтобы суметь провести голосование в Конгрессе и увенчать его успехом». Следовательно, должны быть детально изучены аргументы выступавших «за» и «против», поскольку, как оценила турецкая пресса, это была война лоббингов».
«Когда ответственный офиса Ай Дат встречается с тем или иным конгрессменом, он думает, что вероятно это точка зрения Дашнакцутюн, но если встречаются и ту же позицию представляют все стороны армянства, и самое главное, государственные органы, то это совершенно иной подход», - сказал Армен Рустамян и отметил важность того, «чтобы, хотя бы в последний момент делегация Армении присутствовала и участвовала в заседании, поскольку, кроме представителя Дашнакцутюн, есть также представители политического большинства, что показывает, что по вопросу есть единый подход».