Հոկտեմբերի 15-ին հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատած անձն ազգությամբ քուրդ է (լուսանկար)
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունը նոր մանրամասներ է հաղորդել հոկտեմբերի 15-ին հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատած ու ձերբակալված անձի վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ-ում ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչությունից տեղեկացնում են, որ նախնական տվյալներով հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատած անձը քուրդ է: Նշվում է, որ նա հատել է հայ-թուրքական սահմանը վերջերս թույլ տված ծանր հանցագործությունների համար Թուրքիայի Հանրապետության իրավապահ մարմիններից թաքնվելու նպատակով:
2018թ. հոկտեմբերի 15-ին Գյումրիի սահմանապահ ջոկատի սահմանապահները ձերբակալել են հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատած անձին:

Незаконно пересекший 15 октября армяно-турецкую границу нарушитель был курдом
15 октября 2018 года, в ходе несения службы, пограничный наряд Гюмрийского пограничного отряда задержал нарушителя, который незаконно пересек армяно-турецкую границу.
Как сообщает пресс-служба Погрануправления ФСБ РФ в Армении, по предварительным данным, злоумышленник является курдом по национальности и пересек государственную границу в целях укрытия от преследования со стороны правоохранительных органов Турецкой Республики, в связи совершением последним тяжких преступлений.