«Գարնանը պատրաստ ենք համերաշխ ու միասնական գնալ արտահերթ ընտրությունների»․ Վահրամ Բաղդասարյան
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքում կատարված փոփոխությունները չեն կարող խոչընդոտել ԱԺ արտահերթ ընտրությունների կազմակերպմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 3-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։
«Մասնագետները պնդում են, որ օրենսդրական այդ նախաձեռնությունը որևէ ձևով չի կարող կանխարգելել ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը։ Այդ նախաձեռնությունը նրա համար է, որ ավելի ամրապնդվի, որ չի կարելի պատգամավորի բնականոն աշխատանքը խոչընդոտել»,- նշեց Բաղդասարյանը։
Վարչապետի հետ երեկ տեղի ունեցած բանակցություններին անդրադառնալով՝ Վահրամ Բաղդասարյանը նշեց, որ իրենք առաջարկել են ԱԺ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնել գարնանը, իսկ դեկտեմբերին անցկացնելու հետ կապված քննարկում չեն ունեցել։
«Մենք նախօրոք պայմանավորվածության արդյունքում մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնել, որ տրամաբանական ժամկետներում, բոլոր կարգավորումները կատարելուց հետո գարնանը պատրաստ ենք համերաշխ ու միասնական գնալ արտահերթ ընտրությունների՝ միաժամանակ ապահովելով ԱԺ բնականոն աշխատանքը։ Դեկտեմբերի հետ կապված որևէ քննարկում չենք կազմակերպել»,- ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը։

Ваграм Багдасарян: «Весной мы готовы солидарно и сообща пойти на внеочередные выборы»
Изменения в конституционном законе «О регламенте НС» не могут препятствовать организации внеочередных выборов. Об этом в беседе с журналистами в НС заявил руководитель парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян.
«Специалисты настаивают, что данная законодательная инициатива никоим образом не может воспрепятствовать проведению внеочередных парламентских выборов. Эта инициатива для того, чтобы закрепить положение о неприемлемости воспрепятствования естественной работе депутатов», – отметил Багдасарян.
Касаясь встречи с премьер-министром, которая состоялась накануне, руководитель фракции РПА сказал, что они предложили провести внеочередные выборы НС весной, а обсуждения намерения провести выборы в декабре не было.
«Согласно ранее достигнутой договоренности, мы выразили готовность, после всех наладок, солидарно и сообща пойти весной на внеочередные выборы, одновременно обеспечив естественную работу НС. В связи с декабрем никаких обсуждений мы не организовывали», – сказал Ваграм Багдасарян.