Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել. Շարմազանով (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ԱԺ խմբակցությունների պատգամավորների հանդիպման արդյունքում որեւէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։ Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Էդուարդ Շարմազանովը՝ նշելով, որ բանակցություններին մասնակցել է մոտ քսան պատգամավոր բոլոր խմբակցություններից։
Ըստ Շարմազանովի՝ կողմերից յուրաքանչյուրն իր կարծիքն է արտահայտել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ. «Մենք մեր կարծիքն ենք հայտնել, ինքն իր կարծիքն է ասել։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հանդիպել առաջիկա օրերին եւ նորից քննարկել։ Մենք մեր կարծիքը ասել ենք եւ նշել, որ ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխությունը որեւէ խոչընդոտ արտահերթ ընտրությունների համար չի հանդիսանում, եւ նպատակ չի եղել վիժեցնել արտահերթ ընտրությունների անցկացումը։ Եթե նման նպատակ լիներ մենք չէինք գնա բանակցությունների, բայց մենք բանակցել ենք»։
Շարմազանովը նաեւ նշեց, որ Փաշինյանը եկել էր իրազեկելու իր կարծիքի մասին, որ դեկտեմբերին պատրաստվում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել.
«Տարբեր քաղաքական ուժեր նշում էին արտահերթ ընտրությունների անցկացման տարբեր ժամնակահատվածներ, նշում էին Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների անհրաժեշտությունը, Ոստիկանությունում փոփոխությունների անհրաժեշտությունը։ Կային ուժեր, որոնք նշում էին փաստաթուղթ ստորագրելու անհրաժեշտության մասին, բայց առանց ժամկետներ նշելու։ Սա է եղել։ Բայց որ ասեմ՝ ձեռք ձեռքի ենք տվել եւ վերջնական պայմանավորվածություն է եղել, չէ։ Որեւէ բան չենք պայմանավորվել։ Միակ բանը որ ասել ենք, որ գերակա պետք է լինի պետության շահը եւ երկիրը չպիտի տանենք ցնցումների, միեւնույն ժամանակ պետք է հարգել իշխանությունների տարանջատման սկզբունքը եւ ԱԺ–ի անկախության սկզբունքը»։

Никаких договоренностей на встрече с Пашиняном не достигнуто – Шармазанов
По итогам встречи премьер-министра Никола Пашиняна и депутатов фракций парламента каких-либо договоренностей не достигнуто. Об этом в беседе с «NEWS.am» заявил вице-спикер, член фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, отметив, что в переговорах участвовало около 20 депутатов от разных фракций.
По словам Шармазанова, каждая сторона высказала свое мнение о сложившейся ситуации. «Мы выразили свое мнение, он выразил свое. Достигнута договоренность о новой встрече и новом обсуждении. Мы выразили свое мнение и отметили, что изменения в Регламенте НС не являются препятствием для проведения внеочередных выборов, и цель не заключалась в блокировании проведения внеочередных выборов. Если бы была подобная цель, мы бы не пошли на переговоры, но мы ведь вступили в переговоры», – отметил депутат.
Шармазанов также отметил, что Пашинян пришел, чтобы проинформировать о своей позиции касательно намерения провести в декабре внеочередные парламентские выборы.
«Разные политические силы указывали разные сроки проведения внеочередных выборов. Указывали необходимость изменений в Избирательном кодексе, в структуре Полиции. Были силы, которые указывали на необходимость подписания документа, но не указывая сроков. Таково положение вещей. Но сказать, что пожали друг другу руки и была достигнута договоренность – нет. Ни о чем не договорились. Единственное, в чем согласны, – приоритет за интересами государства, и нельзя вести страну к потрясениям. В то же время, необходимо уважать принцип разделения власти и принцип независимости Национального собрания», – заключил вице-спикер НС.