Ինչո՞ւ է Ռիչարդ Կիրակոսյանը փոխել հայ–թուրքական գործընթացի վերաբերյալ իր տեսակետը
Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, թե հայ-թուրքական հարաբերությունները միակ խնդիրն է, որտեղ ռուսները, ամերիկացները և եվրոպացիները համաձայն են միմյանց հետ։
-Բոլոր սպասումներն ու պահանջները կապված են Թուրքիայի հետ։ Հայաստանն այլևս ոչինչ չի կարող անել և չպետք է ոչինչ անի։ Եթե Թուրքիան այս հնարավորությունը բաց թողնի, նա գին պետք է վճարի, իսկ թե ինչ գին, դեռ պետք է տեսնենք։ Մարդիկ, ովքեր կարող են պատասխանել՝ արձանագրությունները կվավերացվե՞ն, թե՞ ոչ, թուրքերն են։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված՝ Թուրքիան վերջնական որոշում չի կայացրել և չի էլ որոշել, թե ի՞նչ է ուզում Հայաստանից։ Հայաստանը բավական ուժեղ դիրքերում է, որովհետև Թուրքիան է, որ սխալներ է գործում,-նշել է նա։
Ռիչարդ Կիրակոսյանի խոսքերով՝ արձանագրությունների վավերացումն ու սահմանների բացումը կապված են Թուրքիայի ներքին քաղաքականության հետ։
-Շատ հնարավոր է, որ գործընթացը սառեցվի։ Հայաստանի համար արձանագրությունների խնդիրը շատ կարևոր է, իսկ Թուրքիայի համար դա բազմաթիվ խնդիրներից միայն մեկն է՝ Կիպրոսի խնդիր, քրդեր։ Թուրքերը պետք է որոշեն՝ ո՞րն է առաջնահերթ։ Դեռ չեն որոշել և ձգձգում են արձանագրությունները,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե ի՞նչ շահեց Հայաստանը այս գործընթացից, նա պատասխանել է, թե Հայաստանի համար երկու կարևոր հաղթանակ կա։
-Առաջինը վերաբերում է նրան, որ Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի հարաբերությունները վատացան, որն այս գործընթացի արդյունքն է։ Եվ երկրորդ՝ Ղարաբաղը դուրս եկավ արձանագրություններց, և դա շատ կարևոր է։ Պետք է աշխատել այն ուղղությամբ, որ թույլ չտանք՝ Թուրքիան կամ որևէ մեկը նորից կապեն այս գործընթացները,-նշել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
Նկատենք սակայն, որ ընդամենը երկու ամիս առաջ մամլո ասուլիսի ժամանակ Ռ. Կիրակոսյանը անվստահություն էր հայտնել մեր արտաքին քաղաքականության նկատմամբ և թերահավատորեն էր վերաբերվում հայ-թուրքական ողջ գործընթացին։ Հարցին, թե ուղիղ երկու ամիս առաջ միանգամայն այլ կարծիքներ էր արտահայտում ու այս գործընթացին թերահավատորեն էր վերաբերվում, ինչն է պատճառը, որ այժմ իր կածիքի մեջ այսքան մեծ փոփոխություն կա, Կիրակոսյանը պատասխանել է, թե վերլուծաբանն ամեն օր պետք է սովորի ու վերլուծի։
-Ես ուզում եմ մնալ իբրև չեզոք և լավ վերլուծաբան։ Ես ամեն օր սովորում և վերլուծում եմ, և այս երկու ամսվա մեջ, երբ գնացի Թուրքիա ու ուսումնասիրեցի, տեսակետս փոխեցի,-նշել է նա։

Зачем Ричард Киракосян поменял свою точку зрения относительно армяно-турецкого процесса?
Директор Армянского центра стратегических и национальных исследований Ричард Киракосян во время встречи с журналистами сказал, что армяно-турецкие отношения - единственная проблема, где русские, американцы и европейцы согласны друг с другом.
«Все ожидания и требования связаны с Турцией. Армения уже ничего не может поделать и не должна ничего делать. Если Турция упустит эту возможность, то она должна заплатить цену, ну а какую цену, еще надо посмотреть. Люди, которые могут ответить - протоколы будут ратифицированы или нет, это турки. В связи с армяно-турецкими отношениями Турция еще не приняла окончательного решения, что она хочет от Армении. Армения находится на достаточно сильных позициях, поскольку это Турция, что совершает ошибки», - ответил он.
По словам Ричарда Киракосяна, ратификация протоколов и открытие границ, связаны с внутренней политикой Турции.
«Очень возможно, что процесс будет заморожен. Проблема протоколов для Армении очень важна, а для Турции она один из многочисленных вопросов - проблема Кипра, курды. Турки должны решить, что для них является первоочередным. Пока не решили и затягивают процесс, связанный с протоколами», - отметил он.
На вопрос, что выиграла Армения от этого процесса, он ответил, что для Армении есть две важные победы.
«Первая относится к тому, что отношения Азербайджана с Турцией ухудшились, что является результатом этого процесса. И второе, Карабах вышел из этих протоколов, и это очень важно. Надо работать по тому направлению, чтобы не позволить Турции или кому-либо, чтобы вновь увязывал эти два процесса», - отметил Ричард Киракосян.
Однако всего лишь за два месяца во время пресс-конференции он выразил недоверие в отношении нашей внешней политики и скептически относился ко всему армяно-турецкому процессу. На вопрос, ровно два месяца назад он однозначно выражал другое мнение и скептически относился к этому процессу и в чем причина, что ныне его мнение претерпело такое изменение, Ричард Киракосян ответил, что аналитик должен каждый день учиться и анализировать.
«Я хочу остаться нейтральным и хорошим аналитиком. Я каждый день учусь и анализирую, и за эти два месяца, когда поехал в Турцию и изучал там, моя точка зрения поменялась», - отметил он.