«Փաստարկ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը խոսել է Թուրքիայում տիրող ներքին իրադրության մասին։ Նա նշել է, որ այդ իրադրությունը վերջին շրջանում սրվել է։ Նրա կարծիքով կարելի է նույնիսկ ասել, որ Թուրքիայում ներքին պատերազմ է սկսվել. բայց դեռևս զոհեր չկան։
Այդ ներքին պայքարը տեղի է ունենում երկու հիմնական վերնախավային խմբավորումների միջև՝ ավանդական քեմալականների և նոր ձևավորված, պայմանականորեն՝ իսլամամետների միջև։ Թե ինչ ելք կունենա այդ պայքարը, Ռուբեն Սաֆրաստյանը դժվարացել է կանխատեսել։
Նա նշել է, որ պայքարի սրացումն ազդում է Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքականության վրա՝ կապված հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ։
Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման հավանականությունը, ըստ Ռուբեն Սաֆրաստյանի, երբեք չի կարելի բացառել, սակայն իր կարծիքով Թուրքիան արդեն անցել է իր զարգացման մի այնպիսի փուլ, երբ ռազմական հեղափոխությունները հնարավոր չեն կամ քիչ հավանական են, քանի որ.
1. Սասանված է զինվորականության հեղինակությունը, և եթե հիմա Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջում տեղի ունենա, բազմաթիվ մասնագետներ նշում են, որ մեծ թվով զոհեր կլինեն, որովհետև հասարակությունը չի համակերպվի ռազմական հեղաշրջման հետ։
2. Երկրորդ հանգամանքն այն է, որ աշխարհն էլ է այլ։ Մեծ է ՆԱՏՕ-ի, ԱՄՆ-ի դերը, որոնք բազմիցս հայտարարել են, որ չեն ընդունի որևիցե զինվորական հեղաշրջում և քաղաքական միջամտություն։
3. Թուրքիայի զինվորականությունը, սպայակույտն այլևս միատարր չէ, ինչը նշանակում է, որ եթե բարձրագույն ղեկավարությունը որևէ գործողության հրաման տա, նա վստահ չէ, որ այդ հրամանն անվերապահորեն կկատարվի։
Նրա կարծիքով Թուրքիան կփորձի օգտագործել ստեղծված իրավիճակը հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացնելու գործընթացի ձգձգումը բացատրելու համար։ Այս առումով, նրա կարծիքով, Թուրքիայի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը այլընտրանքային ուժ չկա, քանի որ ավանդական կուսակցությունները շատ թույլ են։
-Եթե ռազմական հեղաշրջում լինի, և իշխանության գան քեմալականների կարծիքները, գաղափարներն ու դիրքորոշումները արտահայտող քաղաքական ուժերը, ապա չեմ կարծում, որ այդ ուժերը կշարունակեն այն քաղաքական գիծը, որ հիմա որդեգրել են Թուրքիայի իշխանությունները, միանգամից կկանգնեցվի հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված ողջ գործընթացը,- ասել է Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Թուրքիայում ներքին պատերա՞զմ է

Во время встречи с журналистами в клубе «Пастарк» директор Института востоковедения Рубен Сафрастян говорил о царящей в Турции ситуации. Он отметил, что эта ситуация в последнее время обострилась. По его мнению, можно даже сказать, что в Турции началась внутренняя война, но пока жертв нет.
Данная внутренняя борьба происходит между двумя основными группировками элиты: традиционными кемалистами и недавно сформированными, условно говоря, исламистами. Рубен Сафрастян затруднился дать прогноз относительно исхода этой борьбы.
Он отметил, что обострение борьбы влияет на политику властей Турции, связанную с армяно-турецкими протоколами.
Рубен Сафрастян считает, что никогда нельзя исключать вероятность военного переворота в Турции, однако, по его мнению, Турция уже прошла подобный этап своего развития, когда военные революции невозможны или маловероятны, поскольку:
1.Расшатан авторитет военных и если сейчас в Турции произойдет военный переворот, то, как отмечают многочисленные специалисты, будет много жертв, поскольку общество не смирится с военным переворотом.
2.Второе обстоятельство в том, что мир тоже изменился. Велика роль НАТО, США, которые многократно заявляли, что не примут какой-либо военный переворот и политическое вмешательство.
3.Военный истеблишмент Турции, офицерский состав уже не однородны, что означает, что если высшее руководство даст приказ, то оно не уверено, что этот приказ безоговорочно будет выполнен.
По его мнению, Турция попытается использовать сложившуюся ситуацию для объяснения затягивания ратификации армяно-турецких протоколов. В этом плане, турецкой партии «Справедливость и развитие» нет альтернативы, поскольку традиционные партии очень слабы.
«Если будет военный переворот, и к власти придут политические силы, выражающие мнения, идеи и позиции кемалистов, то не думаю, что эти силы продолжат ту политическую линию, которую взяли на вооружение власти Турции, сразу же будет остановлен весь процесс, связанный с армяно-турецкими протоколами», - сказал Рубен Сафрастян.
В Турции внутренняя война?