90-ականների Հայաստանում «մարտնչող» դեմքերի մի տեսակ կար, ում տրվեց «ասֆալտի ֆիդայի» որակումը։ Այդ «ասֆալտչիկները» պատերազմի ժամանակ Երևանում էին, բայց իրենց «ֆիդայի» էին ներկայացնում ու ռեկետով զբաղվում։ Եվ, որպես ապացույց իրենց ֆիդայականության,  անթրաշ էին ման գալիս։
Ղարաբաղյան շարժման տարիներին ի հայտ եկան նաև «ասֆալտի գրչակներ», որոնց երազանքն ավելի շուտ գրող, քան հրապարակախոս լինելն էր։ «Ասֆալտի գրչակներն» էլ իրենց կոլեգա «ֆիդայիների» պես սիրում էին  (են) անթրաշ դեմքով հանդես գալ՝ որպես իրենց յուրօրինակ «ֆիդայականության» մազածածկ հիմնավորում։
Ե՛վ «ասֆալտի ֆիդայիների», և՛ «ասֆալտի գրչակների» մյուս ընդհանրությունն այն էր (է), որ նրանց գործունեության հանրօգուտությունն ուղիղ համեմատական է դեմքի մազածածկույթի քառակուսի սանտիմետրի չափսերին։
Ավելի շուտ բնակիչ, քան քաղաքացի գրչակները միշտ «ճիշտ» են, ինչպես որ «ճիշտ» են նրանց «հիմնադիր» տերերը։ Ընդ որում, այդ տերերը շատ արագ կարող են փոխվել։ Գրչակները չեն  էլ զգում, որ այդ կերպ դառնում են քաղաքական պասկվիլների հետաքրքրության առարկաներ՝ վերածվելով պասկվիլական դեմքերի՝ կրճատ ձևակերպմամբ՝ պասկերի։
Պասկերը երկակի կյանք են վարում։ Նրանք կարող են առավոտյան սնվել «սրբազան ավազակապետի» կերակրատաշտից, իսկ երեկոյան քննադատել ավազակապետությունը' դեմքի հուժկու (հանրահավաքների պես) ու խրոխտ արտահայտությամբ, որը ենթադրաբար պետք է համոզիչ տպավորություն թողնի բազմաչարչար հայ մարդու մոտ։
Պասկերը կարող են առավոտյան տպվել իշխանական կայքէջերի տիրույթներում, իսկ երեկոյան շեփորահարել ՀԱԿաիշխանական մամուլում՝ առաջնորդվելով խելոք գառան հայեցակարգով։
Նրանց խորթ չէ միևնույն տեղից խմելն ու նույն հորի մեջ թքելը։ Պասկերը մինչև 2008-ը լավ էլ ինտեգրվել էին իրենց կողմից ներկայումս քննադատվողների համակարգին ու այդպես էլ կշարունակեին, եթե «հիմնադրի» վերադարձը չխոստանար ավելի լավ «կոռմ», քան դա հնարավոր էր ավազակապետերի օրոք՝ լինեն նրանք «սրբազան» կամ «աշխարհիկ»։
Նշված բոլոր դեպքերում էլ երևում է պասկերի սկզբունքայնությունը և նվիրվածությունն առ «շարժում»։
Հանուն արդարության նշենք, որ պասկերը շատ ագահ չեն ու բարձր թռիչքների չեն հավակնում։ Նրանց կարող է բավարարել հայության միջոցներով գործող հիմնադրամների հեռուստատեխնիկան ազատորեն շահագործելու հնարավորությունը կամ էլ «սրբազան ավազակապետի» եթերային տիրույթում սնվելու թույլտվությունը։ Միայն թե այդ ամենն ուղեկցվի «համաժողովրդական շարժման» հնչյունների ներքո։
Պասկերի համար միևնույն է, թէ գրիչը որ ուղղությամբ կթեքեն։ Նրանք մե՛կ Վազգեն անունով պաշտպանության նախարարին են քծնում այն օրերի առաջատԱՐ թերթերի էջերից, երբ վերջինս ձիու վրա էր, մե՛կ նույն այդ  նախարարի հակառակորդ «հիմնադրին», նայած՝ ում ուղղությամբ քծնանքն ավելի ձեռնտու կլինի, կամ ով քեզ կտանի պետական հեռուստատեսության ղեկավար կազմ, կամ տարատեսակ հիմնադրամների տաքուկ սենյակներ, կամ շանս կտա ինքնադրսևորվելու «ընդդիմադիր» հագուստով։
Ուշագրավն այն է, որ ինչքան գունեղ է լինում պասկերի նախկինում արված քծնանքն առ պատերազմի նախարարը, նույնքան ջղագրգիռ է հետագայում լինում նրանց կողմից նույն այդ նախարարի նկատմամբ արված քննադատական հարձակումը։ Այսինքն, պասկերը բարոյական արժեքներ, սկզբունքներ կամ նման այլ «թիթիզ» բաներ չունեն, բայց միևնույն ժամանակ սիրում են բարոյականության ու ողջամտության թեմաներով ուրիշներին խրատներ տալ։
Պասկերի ճակատագիրն այն է, որ նրանք միշտ հայտնվում են այնտեղ, ուր պարտությունն է, կամ էլ պարտություն են բերում բոլոր նրանց, ում կողքին հայտնվում են։
Երեկ նրանք Վազգեն Մանուկյանի կողմն էին, իսկ այսօր՝ «հիմնադիր, արարիչ ու փրկիչ նախագահի»։ Երկու դեպքում էլ պասկերին բաժին է ընկել «ասֆալտի գրչություն» անելը։ Ուրիշ ոչինչ։
Հարկ է նկատել, որ նրանք կենսունակ կարող են դառնալ միայն ավերակների պարագայում։ Պատահական չէ, որ պասկերն ատում են ստատուս քվոն։ Նրանց հանգիստ չի տալիս չհանձնված Արցախը։ «Ղարաբաղը ծախած պրծած է» ձևակերպումն էքստազի մեջ է գցում պասկերին. վերջապես շանս է առաջանում վերականգնելու «սահմանադրական» կարգը։  Նրանք բնազդով են զգում, որ «հիմնադիրը» հետ կարող է գալ միայն հանձնված, պարտված ու քայքայված Հայաստանի դեպքում, և դա է պատճառը, որ ֆանատիկոսի էնտուզիազմով ատում են Արցախի ստատուս քվոն։  Քանի դեռ Արցախում ստատուս քվո է, նրանց մնում է միայն հայելային էֆեկտով պասկվիլներ գրելն ու սպասելու մարտավարությունը գովերգելը։ Բայց օրերն անցնում են, իսկ «հիմնադիրն» այդպես էլ որձ (կներեք՝ փորձ) չի անում վերականգնելու  «սահմանադրական» կարգը։
Պասկերը կոմֆորտային են զգում, երբ իրենց տիրություն անող կա։ «Հիմնադիր» կամ «պապա» փնտրելու մոլուցքը պայմանավորված է պասկերի «իգական» էությամբ։ Նրանց թվում է, որ «հիմնադիրն» անպայման կհաջողի և կբավարարի իրենց հոգեմաշ սպասումները։ Սակայն երբ պարզվում է, որ դա տեղի չի ունենալու, պասկերը վայնասուն են բարձրացնում, շուրջբոլորը մեղավորներ փնտրում և իրենց քաղաքական ֆրուստրացիան արտահայտում պառաված օրիորդի կատաղությամբ, ում կյանքն այդպես էլ չի դասավորվել, և նույնիսկ փառամոլ «Այնթապցիները» նրանց վրա ուշադրություն չեն դարձրել։
Պասկերի վերջին որձաքարը (կներեք՝ փորձաքարը) 2008-ի նախագահական ընտրություններն էին՝ չիրականացած երազանքների  սև օրագիրը։
Պասկերը  սիրում են ժողովրդին ոտքի հանել «Թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի» կոչերով, բայց իրենք առաջնորդվում են «Թող լիքը զոհ պահանջվի ինձնից բացի» կղերապահպանողական կարգախոսով։
Պասկերը գրոհին դեմ չեն, եթե գրոհն իրենց հաղթանակ է բերելու («ժողովրդի կամքով»), բայց երբ զգում են, որ գրոհն անհաջող է ստացվել կամ գրոհել չեն կարող, անիծում են գրոհի գաղափարն ու հիշում էջմիածնական միաբաններին (հանուն «պետական շահի»)։
2008-ի հեղափոխությունը չստացվեց, և եթե նախկինում պասկերը ձոներգում էին շուրջօրյա հանրահավաքները, ապա այժմ նրանք ճիշտ հակառակն են քարոզում՝ «Տղամարդ ենք, թախտի  տակից դուրս չենք գա» կամ «Մեզ մերկ ձեռքերով չես վերցնի ու չես համոզի հեղափոխության գնալ, մենք «Այնթապցու» հետ ուզում ենք ընկերություն անել, դե ջիջի՜լ» գերիմաստուն ձևակերպումներով։
Պասկերն իրենց «հիմնադրի վկայի» կարգավիճակով հիմա բավական ագրեսիվ են։ Սակայն նրանցից վտանգ չկա՝ «հաչան շունը չի կծում» թեմայով։  Բանն այն է, որ պասկերն ու նրանց «հիմնադիրն» այսօր այնքան ժամանակավրեպ են ու հնամաշ, որ մինչև օրս մամուլի էջերից ծամծմում են  90-ականների  Հայաստանում մի պահ մոդայիկ դարձած  «Կոնգրես» ծխախոտի մնացուկները։ Միգուցե «Կոնգրեսը» շատ մոդայիկ էր անցած դարի վերջին տասնամյակում ստեղծված նորանկախ Հայաստանի սկզբնական փուլում, բայց հիմա «Կոնգրես» ծխելը վատ տոնի ու անճաշակության նշան է, ինչպես որ նույն  90-ականներին հայտնված ռուսական «Լասկովի մայ» կամ Զեյնաբ Խանլարովա լսելը մեր օրերում։ Բացի այդ, ծխախոտը մնում է ծխախոտ, և այն միշտ էլ վնասակար է առողջությանը, եթե նույնիսկ բարձրորակ լինի կամ  ունենա «Կոնգրես» ամպագոռգոռ անվանումը։  Սրանք հաշվի առնելով եմ ասում, որ պասկերն անվնաս արարածներ են ու նրանց միայն կարեկցել է պետք։
Եվ ուրեմն հաջողություն մաղթենք պասկերին և ցանկանանք հավերժ խոհեմություն և «պետական շահի» բարձր գիտակցություն՝ էջմիածնական միաբանների արժանի հետևորդները լինելու գործում։

В Армении 90-х был тип «воинствующих» лиц, которым была дана квалификация «асфальтовый фидаи». Эти «асфальтчики» во время войны были в Ереване, но себя представляли как «фидаи»  и занимались рэкетом.  И в качестве свидетельства свое фидаинства ходят небритыми.
В годы Карабахского движения появились также «асфальтовые писаки», мечта которых скорее всего быть писателем, чем публицистом. «Асфальтовые писаки», как и их коллеги «фидаины», любили (ят) выступать с небритым лицом в качестве своего своеобразного «волосяного» обоснования «фидаинства».
Другая общность «асфальтовых фидаинов» и «асфальтовых писак» была та (и есть), что  общественная польза их деятельности прямо сопоставима с размерами квадратных сантиметров их волосяного покрытия.
Скорее всего, жители, чем граждане писаки всегда «правы», как и «правы» их «учредители» хозяева.  При этом эти хозяева очень быстро могут меняться. Писаки и не чувствуют, что тем самым становятся предметомами интереса политических пасквилей, превращаясь в пасквилевские лица, с короткой формулировкой - паски.
Паски ведут двойную жизнь. Они могут с утра питаться из кормушки «святейшего главы клептократии», а вечером критиковать клептократическое государство с мощным (как на митингах) и строгим выражением лица, которое предположительно оставит убедительное впечатление на многострадального армянского человека.
Паски могут утром печататься во владении провластного сайта, а вечером трубить в АНКтиправительственной прессе, руководствуясь концепцией послушной овечки.
Для них не чуждо пить из одного и того же места и плевать в тот же колодец. До 2008-ого паски хорошо интегрировались в систему людей, которых ныне критикуют, и так бы продолжили, если б возвращение «учредителя» не обещало бы лучшего «корма», чем это было возможно при руководителях клептократии, будь они «святейшими» или «мирянами».
Во всех отмеченных случаях видна принципиальность и преданность пасков «движению».
Ради справедливости отметим, что паски не такие уж и богаты и не претендуют на высокие полеты. Их может удовлетворить возможность свободной эксплуатации телетехники фондов,  действующих на средства армянства, или же разрешение питаться в эфирном владении «святейшего главы клептократии».   Лишь бы все это сопровождалось под звуками «всенародного движения».
Для Пасков всё равно, в какую сторону повернут ручку. Они льстят то министру обороны по имени Вазген со страниц авангАРдных газет тех дней, когда последний был на коне,   то - противнику «учредителю» того же министра, смотря в каком направлении эта лесть будет выгодной, или кто тебя поведет в руководящий состав  государственного телевидения, или тепленькие комнаты разного рода фондов, или даст шанс для самовыражения в «оппозиционной» одежде.
Примечательно, что насколько красочным бывает сделанная ранее лесть пасков в отношении министра войны, настолько нервной бывает в дальнейшем их критическая атака в отношении того же министра.   То есть, у пасков нет моральных ценностей, принципов или подобных «показных» вещей, но в то же время они любят давать наставления другим на тему морали и здравомыслия.
Судьба пасков такова, что они всегда оказываются там, где поражение или же приносят поражение всем тем, с кем рядом оказываются.
Вчера они были рядом с Вазгеном Саркисяном, а сегодня с «учредителем, творцом и спасителем президентом». В обеих случаях, паскам выпала участь заниматься «асфальтовым писачеством». Больше ничего.
Следует отметить, что они могут быть жизнеспособны лишь в случае развалин. Не случайно, что паски ненавидят статус-кво. Им не дает покоя несданный Арцах. Формулировка «Карабах продали, закончили»  вызывает экстаз у пасков - наконец-то появляется шанс восстановить «конституционный» порядок. Они инстинктом чувствуют, что «учредитель» может вернуться лишь в случае сдавшейся, проигравшей и раздробленной Армении, и в этом причина, что с энтузиазмом фаната ненавидят статус-кво Арцаха. Пока в Арцахе статус-кво, им остается лишь писать пасквили с зеркальным эффектом  и восхвалять стратегию выжидания. Однако дни проходят, а «учредитель» так и не пытается осуществить попытку восстановления «конституционного» порядка.
Паски чувствуют себя комфортно, когда есть человек, который покровительствует им. Мания искать «учредителя» или «папу» обусловлена «самочной» сутью пасков. Им кажется, что «учредитель» обязательно увенчает успехом и удовлетворит их тягостные ожидания. Однако, когда выясняется что этого не произойдет, паски поднимают вопль, ищут повсюду виновных и свою политическую фрустацию выражают с яростью старой девы, чья жизнь так и не сложилась, и даже тщеславные «Айнтапци» не обратили на них внимания.
Последним камнем-самцом (извините, испытательным камнем) пасков были президентские выборы 2008-ого - черный дневник неосуществленных мечтаний.
Паски любят поднимать на ноги народ с призывами «Пусть не потребуется ни одной жертвы, кроме меня», но они руководствуются клерикально-консервативным призывом «Пусть, кроме меня, потребуется много жертв».
Паски не против атаки, если атака принесет им победу («по воле народа»), но когда чувствуют, что атака получилась неудачной или не могут атаковать, проклинают идею об атаке и вспоминают эчмиадзинских монахов (ради «государственной выгоды»).
Революция 2008-ого не получилась и если раньше паски восхваляли круглосуточные митинги, то ныне они пропагандируют прямо противоположное со сверхмудрыми формулировками «Мы мужчины, не выйдем из-под тахты» или «Нас голыми руками не возьмешь и не убедишь пойти на революцию, мы хотим дружить с «Айнтапци», завидуйте нам».
Паски со своим статусом «свидетеля учредителя» ныне достаточно агрессивны. Однако от них нет опасности по теме «лающая собака не кусается». Дело в том, что паски и их «учредитель» сегодня настолько анахроничны и потрепаны, что до сих пор со страниц прессы жуют окурки сигареты «Конгресс», ставшие в один момент модными в 90-ы годы в Армении. Может быть «Конгресс» был очень модным на начальном этапе новонезависимой Армении, создавшемся в последнем десятилетии прошлого века, но сейчас курить «Конгресс» является признаком плохого тона и безвкусицы, как и слушать в наши дни  «Ласковый май» или Зейнаб Ханларову, появившиеся в 90-х годах. Кроме этого, табак остается табаком, и всегда вреден для здоровья, если даже будет высококачественным или будет иметь крикливое название «Конгресс». Учитывая это, я говорю, что паски безвредные создания и им можно лишь сочувствовать.
И значит, пожелаем успеха паскам, вечного благоразумия и высокого осознания «государственного интереса» в деле быть достойным последователем эчмиадзинских монахов.